A megoldás rögös útjai

Kassa. A megyei önkormányzat javarészt rendkívül rossz állapotban lévő közutakat örökölt az államtól, a közlekedési osztály költségvetését pedig meglehetősen „aluldimenzionálták” az illetékesek.

Külön bizottság választotta ki a legrosszabb állapotban lévő utakatA szerző felvételeKassa. A megyei önkormányzat javarészt rendkívül rossz állapotban lévő közutakat örökölt az államtól, a közlekedési osztály költségvetését pedig meglehetősen „aluldimenzionálták” az illetékesek. Antonín Resinger megyei osztályvezető szerint a szükségesnél 400 millió koronával kevesebb pénz érkezett idén az állami költségvetésből, ennek ellenére sikerült néhány utat rendbe hozniuk, legalább annyira, hogy elkerüljék a közvetlen balesetveszélyt. E célra mintegy tizenegy millió koronát csoportosítottak át a megyei költségvetésből, ami csak első hallásra tűnhet kevésnek. Július végéig sikerült befejezni belőle a kassabélai másodosztályú utat a hozzá tartozó híddal együtt, a Folkmári dombon át vezető út burkolatának felújítását, valamint a Gyurkón át vezető főútvonalat. Emellett jutott pénz a gölnici járás másodosztályú útjaira is, december elején pedig egy Szobránc melletti község lakosainak rendeztek előkarácsonyt egy 2,3 milliós beruházással. A számos felújításra váró útszakasz közül külön bizottság választotta ki a legrosszabb állapotban lévő utakat. Ez a feladat rendkívül nehéznek bizonyult, mivel a legutóbbi vizsgálat szerint a megye fennhatósága alá tartozó 560 kilométernyi másodosztályú úthálózat 36 százalékának állapota nem kielégítő, 63 százaléka pedig katasztrofális állapotban volt. Nyáron még úgy tűnt, alig hétmillió koronát tudnak költeni útkarbantartásra, ám azóta változott a megye álláspontja, mivel több szakaszon azonnal cselekedni kellett. A megye területén lévő 658 híd közül negyvennégyet minősítettek katasztrofális állapotúnak. Ráadásul a vonatkozó törvény szerint az új utak építése is a megye feladatkörébe tartozik, erre viszont jelenleg nem állnak rendelkezésre az anyagiak. A sérült konstrukciók felújítása, illetve a tervezett új hidak építése 300 millió koronába kerülne.

Jövőre a megye az úgynevezett public-private módszert, azaz a közpénzek és a magánszféra öszszefogását igyekszik praktizálni az útkarbantartásban. Ez a módszer hazánkban forradalmian újnak számít, ám Európa több országában már sikeresen alkalmazzák. Magánvállalatok bevonásával a tervek szerint tíz év alatt 480 millió koronából rendbe tehetik a megye útjait. A munkálatok elkezdéséhez szükséges banki kölcsönt ősszel hagyta jóvá a megyei képviselő-testület, és ha minden a tervek szerint halad, novemberig összesen mintegy 200 kilométernyi úthálózatot tudnak felújítani ily módon.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?