A megelőzés városa – stratégia, segítségnyújtás, tervek és akadályok

Vágsellye. A tavaly novemberben megrendezett pingpongbajnokság, a decemberi teremfocikupa meg a rajzverseny is része volt annak a drogellenes programnak, amelynek stafétáját tavaly november elején vette át Vágsellye városa.

Vágsellye. A tavaly novemberben megrendezett pingpongbajnokság, a decemberi teremfocikupa meg a rajzverseny is része volt annak a drogellenes programnak, amelynek stafétáját tavaly november elején vette át Vágsellye városa. Erről a Vágsellye, a megelőzés városa – a megelőzés stafétája című program akciócsoportjának munkaértekezletén volt szó február 5-én a vágsellyei városháza nagytermében.

A program célja, hogy különböző kísérőrendezvényekkel tarkított kampánnyal erősítse a város és a szűkebb régió lakosainak fogékonyságát a függőségek megelőzésére és az egészséges életvitelre. Az 1996 óta tartó országos program keretében minden év novemberében egy újonnan bekapcsolódó város polgármestere szimbolikusan átveszi a stafétát az előző várostól, és kötelezi magát, hogy a következő év novemberéig egy erre a célra összeállított bizottság irányításával odafigyel a kábítószer- és egyéb függőségek megelőzésére. A bizottságban az önkormányzat, az államigazgatás, az állami és a városi rendőrség, az alap- és középiskolák tanárai, a szabadidőközpont és a sportszervezetek, polgári társulások és a vállalkozói szféra képviselői működnek együtt. Vágsellye polgármestere, Martin Alföldi 2007. november 5-én vette át a stafétát Érsekújvár polgármesterétől, és a február 5-i munkaértekezleten az azóta kifejtett tevékenységet értékelték, valamint a további feladatokról szóltak a résztvevők.

Lubomír Gábriš, a Drogfüggőség-megelőző Szervezetek Szövetségének munkatársa (Asociácia prevencie drogových závislostí) arra mutatott rá, hogy nem elegendő röplapokat osztogatni, felvilágosító videófilmeket terjeszteni, hanem rá kell mutatni, milyen szerepe van ebben a családnak, az iskolának, az egyháznak és más intézményeknek. Mivel a legveszélyeztetettebbek a gyerekek, a megelőzés súlypontját is az alap- és középiskolákra helyezik, ezek pedagógusait igyekeznek leginkább bevonni a programba. „Nem szabad megelégednünk azzal, hogy tettünk valamit a cél érdekében, hanem azt is meg kell néznünk, amit tettünk, segített-e azoknak, akik érdekében tettük” – figyelmeztetett a pszichológus.

Az értekezleten a kormányhivatal is képviseltette magát, Miroslav Jablonickýnak, a drogfüggőség és a bűnözés megelőzéséért felelős minisztertanács képviselőjének személyében. Az állami hivatalnok arra hívta fel a figyelmet, hogy a fiatalság körében egyre inkább terjed a marihuána- és az alkoholfogyasztás. Azt is megemlítette, hogy tavaly júniustól működik a kábítószer-problémákkal foglalkozó központ, amelynek a honlapján sok hasznos információt lehet találni. Az iskolásokon kívül más veszélyeztetett csoportokra, a hajléktalanokra, a munkanélküliekre, a hátrányos helyzetű romákra is nagyobb figyelmet kell fordítani, és nagyon fontos, hogy a programban részt vevő intézmények, csoportok jól tudjanak együttműködni.

Az előadásokat követő vitában éppen ennek az együttműködésnek az akadozására mutatott rá az egyik résztvevő, a Vágvecsei Ipari Középiskola fiatal tanárnője. A diákjukat, akinél a tanítás alatt kábítószert találtak, bevitték kihallgatásra, és a kihallgatás után maguk a rendőrök kínálták cigarettával a gyereket, hogy a sok izgalom után megnyugtassák. A tanárnő azt kérte, ha valóban együtt akarnak működni, ne gáncsolják egymást a programban részt vevők, hanem segítsék egymás munkáját.

Arról is szó volt, hogy a fiatalok számára a legjobb megelőzés az, ha a szabadidejüket értelmesen kitöltő tevékenységet szerveznek számukra. Peter Gomboš, a Vágsellyei Körzeti Munka-, Szociális és Családügyi Hivatal szociális részlegének vezetője megemlített néhány e célból tervezett rendezvényt is: júniusban járási atlétikai olimpiát terveznek, június utolsó két hetében a Nyitrai Kerületi Népművelési Központtal együttműködve Vágsellyén rendeznek kiállítást a „Prečo som na svete rád…” (Miért szeretem ezt a világot…) címmel meghirdetett drogellenes témájú kerületi képzőművészeti versenyre beküldött alkotásokból. A kiállítás ideje alatt a drogmegelőzés témájával kapcsolatos előadásokat, alkotóműhelyeket is szerveznek.

Májusban vagy júniusban a városi stadionban tartanának rendőrnapot különféle bemutatókkal. Emellett az iskolákban folytatják a már hagyományos, az állami és a városi rendőrök által tartott felvilágosító előadásokat, de drogkereső kutyával is ellátogatnak egy-egy iskolába.

Annak a gyakorlatnak is hagyománya van már, hogy a szociális osztály illetékesei állami és városi rendőrök segédletével időnként razziát tartanak a diszkókban és a vendéglőkben, ahol elsősorban az italozó gyerekeket és fiatalkorúakat igyekeznek kiszűrni.

Marián Šperka, a Pedagógiai-pszichológiai Tanácsadó Központ igazgatója, a projekt szakmai vezetője arról szólt, hogy a főváros után éppen a Nyitrai kerületben a legnagyobb mértékű a drogfogyasztás, elsősorban a marihuána, a pervitin és az extazy a „menő”.

A szakember szerint a megelőzés, a gyógyítás és a reszocializálás mellett a megtorlás is fontos tényezője a drogellenes harcnak. A résztvevők egyetértettek abban, hogy a legjobb megelőzés a szabadidő tartalmas eltöltése, ennek pedig egyik leghatásosabb formája a sport. Ám ez sem mindig akadálymentes, amire Ľudovít Marinčák, a Vágsellyei Sportszervezetek Szövetségének elnöke mutatott rá. „Elég nehéz bevonni a gyerekeket valamilyen sportba, ha az a szülőknek jelentős kiadásokkal jár, sportfelszerelést kell vásárolni, esetleg utaztatni kell a gyereket sőt még a sportpálya használatáért is fizetni kell” – érvelt a sportszervező.

Pozitív példákat is említett, például a karate- és a könnyűatlétikai klubokat. Az egyéves programot idén novemberben értékeléssel, egy kétnapos találkozóval fejeznék be ahol a polgármester egy következő városnak adná át A megelőzés városa stafétát.

Az elfoglaltság a legjobb megelőzés

A munkaértekezleten három olyan akcióról is beszámoltak, amelyeket kimondottan a novemberben indult A megelőzés városa program keretében szerveztek: a Hollý utcai alapiskolában tavaly novemberben „Človek – človek” (Ember – ember) címmel alkotóműhelyt tartottak, és az ott készült alkotásokkal a nyilvánosság érdeklődését is fel akarják kelteni a program iránt. A Pionierska utcai alapiskolában asztalitenisz-bajnokságot tartottak a város összes iskolájának részvételével, karácsony előtt, december 22-én pedig a Tip-Top Szabadidőközpont szervezésében került sor nagyszabású teremfoci-bajnokságra. (gl)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?