A losonci Plectrum kiadó legújabb kötetei

Rozsnyó. Utolsó előtti megállóhelyére érkezett az a könyvbemutató est, amelyen a losonci Plectrum kiadó legújabb köteteit ismerhette meg ezúttal a rozsnyói közönség a Rákóczi Magyar Házban.

Rozsnyó. Utolsó előtti megállóhelyére érkezett az a könyvbemutató est, amelyen a losonci Plectrum kiadó legújabb köteteit ismerhette meg ezúttal a rozsnyói közönség a Rákóczi Magyar Házban. Ardamica Zorán kiadóvezető meghívta Bettes István és Szászi Zoltán költőt, Hetényi Andrea meseírót, valamint Puntigán József helytörténészt, hogy személyesen beszéljenek legújabb kötetükről. Az írókat nemcsak baráti szál fűzi egymáshoz, hanem munkakapcsolat is, hiszen Bettes István Makulátlan Fehér Barna című verseskötetét Szászi Zoltán szerkesztette, Ardamica Zorán pedig Hetényi Andrea Kincső kalandjai című mesekönyvét rendezte sajtó alá. A könyv egy kislány mesebeli kalandjairól szól, aki kiszabadítja barátait, megváltoztatja a rosszakat. Sok tanító és kritikus által pedagógiai szempontból is pozitívan értékelt, az óvodások és kisiskolások által kedvelt, szép kivitelű könyv ez. Ebben a mesekönyvben van ugyan konfliktus, van benne rossz is, olyasmi, ami egy kisgyerekkel megtörténhet, ugyanakkor ez a rossz mégsem hasonlít a televízióból a gyerekek felé áradó erőszakhoz, hanem olyasmi, amivel a gyermeki lélek még meg tud birkózni, hiszen a mindennapokban is érik őket megpróbáltatások.

Bettes István szójátékokkal tarkított szarkasztikus verseit a legújabb kötetében sem kell nélkülöznünk. Szászi Zoltán kötetét, a Távolban Föld címűt Mizser Attila szerkesztette, amely érdekes utazásra invitálja a versolvasót. Mély, bensőséges utazásra. Mizser Attila szerint „bizonyára megkapta azt a bizonyos fránya »üveggolyót«. A tanulhatatlan távolságot.”

A könyvek mellett egy CD is megjelent a Plectrum gondozásában, amely a hozzáférhető és öszszegyűjtött 19. századi losonci képeslapokból nyújt történeti áttekintést. Puntigán József, akinek programozó-matematikus szakmája révén nem idegen a számítógépek világa, a helytörténet számára használta ki a technika nyújtotta lehetőségeket, hiszen sok képeslap olyan rossz állapotban van már, hogy a nyomdai előkészítés során nagyon sok korrekcióra szorulna. Ennek ellenére a CD könyv formájában a későbbiekben szintén napvilágot lát. Az anyag nézegetése során rádöbbenünk arra, hogy a valaha felvidéki Budapestnek nevezett Losoncból mára már csak töredékek maradtak, s a város polgárias hangulata végképp eltűnt. A képeslapok segítségével a kiadvány sorra veszi az eltűnt épületeket, az átalakítottakat, s azokat, amelyeket szerencsére még ma is láthatunk. Egy-két hamisítással is találkozhatunk a képeslapokon, attól függően, melyik korban adták ki őket, s milyen volt az uralkodó politikai légkör.

Adamica Zorán kiadóvezető szerint bár a szlovákiai magyar könyvkiadók többsége minőségi kiadványokat jelentet meg, amelyek megállják a helyüket akár a budapesti könyvvásáron is, mégis, nagyon kevés könyvet vásárolnak az emberek. A bemutató után kedvezményes áron juthattak hozzá az érdeklődők a bemutatott és dedikált kötetekhez.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?