<p>A helyi Lidl áruházban az utóbbi időben nem hajlandók magyarul megszólalni az elárusítók, állítólag megtiltotta nekik a vezetőség – hívta fel a problémára a figyelmünket egy olvasónk (név és cím a szerkesztőségben).</p>
A Lidlben csak szlovákul?
„Korábban ezt nem tapasztaltam. Most viszont feltűnt, hogy nem akarnak magyarul beszélni. A pénztár előtt sorakozva az egyik vevő meg is jegyezte, hogy állítólag megtiltották nekik. Mindezt tetőzte a pénztárban ülő hölgy magatartása, aki, miután rákérdeztem, miért nem magyarul válaszol, arrogánsan azt felelte: hiszen Szlovákiában vagyunk, itt szlovákul kell beszélni”–mondtainformátorunk. Az esetről megkérdeztük a Lidl társaság prágai szóvivőjét, Lucie Borovičkovát(másugyanis nem kompetens nyilatkozni). „Társaságunk tiszteletben tartja a kisebbségek nyelvhasználati jogát, és semmi esetre sem tiltja meg alkalmazottainak, hogy az államnyelvtől eltérő nyelven kommunikáljanak” – áll a szerkesztőségünkhöz elküldött állásfoglalásában. Szóban még hozzátette, bizonyára sajnálatos félreértésről lehet szó. Az ő információi szerint ugyanis az ógyallai üzletükben csupán két alkalmazott nem tud magyarul, és inkább azzalvanagond,hogy a többiek rosszul beszélnek szlovákul.
Az utóbbi időben a közösségi hálókon egyre többen szorgalmazzák, hogy a vegyesen lakott területeken a magyarok tudatosan bojkottálják azokat a boltokat, ahol nem szolgálják őket ki anyanyelvükön. Ha ez tömeges méreteket öltene, bizonyára az üzletvezetők is jobban figyelnének a kétnyelvűségre, akár szóbeli kommunikációban, akár a szolgáltatásaik írásbeli megjelenítésében.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.