A lakosságot és az önkormányzatokat is jobban támogatná az állam – Richard Raši és Erik Tomáš Komáromban egyeztettek a polgármesterekkel

Richard Raši Erik Tomáš
Komárom |

Családi adósság-tanácsadó központok jönnek létre országszerte egy 44 millió eurós projekt keretén belül. Emellett a szociális intézmények fenntartásában és az EU-s alapok felhasználásában is segítséget ígértek az tárcavezetők az önkormányzatoknak.

Richard Raši beruházásokért, régiófejlesztésért és informatizációért felelős tárcavezető, ill. Erik Tomáš, munka-, szociális és családügyi miniszter Vlček Erik (mindhárman Hlas) parlamenti képviselő kérésére látogattak Komáromba. A komáromi erőd falai között zajlott a Beruházási, Regiófejlesztési és Informatizációs Minisztérium 27. kihelyezett ülése.

Raši a tanácskozást követő sajtótájékoztatón hangsúlyozta, a régiókat nem lehet Pozsonyból irányítani, ezért a kormány képviselőinek kötelességük járni az országot. Hozzátette, a komáromi ülés most abban volt különleges, hogy azon részt vett Erik Tomáš is, ugyanis a nap folyamán olyan témákban egyeztettek az önkormányzatok képviselőivel, amelyért az ő tárcája felel.

Erik Tomáš

Családi adósságtanácsadás

A munkaügyi minisztérium irányításával a tárcavezetők meghirdették a Szaktanácsadói Hálózat elnevezésű nemzeti projektet. A projekt megvalósításához szükséges 44 millió eurót az EU-s alapokból biztosítják. 

Erik Tomáš elmondta, a projekt lebonyolításával a Központi Munkaügyi, Szociális és Családügyi Hivatalt (ÚPSVaR) bízzák meg. Ez azt jelenti, hogy 

országszerte körülbelül 46 családi adósság-tanácsadói központot hoznak létre. A tárcavezető megjegyezte, ugyan az állam működtet már egy hasonló hálózatot, ám a családokra fókuszáló adósság-tanácsadás ettől függetlenül fog működni. 

Az adósság-tanácsadó központok a szociálisan nehéz helyzetben lévő, kirekesztett embereknek, valamint az eligazításra szoruló időseknek és más hátrányos helyzetben lévő polgároknak nyújtanak majd segítséget. Tomáš szerint a kormány így próbálja megakadályozni a lelki betegségek, a rossz családi és generációk közti viszonyok kialakulását.

Így is érkeznek majd pénzek a régiókba, mégpedig olyasmire, amit az önkormányzatok saját zsebből nem tudnak megoldani

– magyarázta Richard Raši. Mint elmondta, a projekttel kapcsolatban szakmai munkacsoportok jönnek majd létre a munkaügyi tárcán, valamint a munkahivatalokon belül.

Richard Raši

A szocális intézmények fenntartása

Erik Tomáš úgy fogalmazott, reméli, hogy a polgármestereket felvidította mindaz, amelyet a szociális szolgáltatások pénzelésének reformjáról elárult nekik. Egyszerűsíteni szeretnék például a szakintézeti szolgáltatások fenntartását, ami a gyakorlatban azt jelenti, hogy az ezeket ellátó intézmények (pl. az idősotthonok) a megyékhez kerülhetnének

A munkaügyi miniszter közölte: 

Szlovákiában jelenleg 18 ezer ember vár arra, hogy bekerüljön valamilyen szociális bentlakásos intézménybe. 

A tárcája ezért igyekszik anyagilag is támogatni, hogy az ápolásra szoruló állampolgárokat lehetőleg a hozzátartozók, más esetben szakápolók lássák el a saját otthonaikban. Másfelől az állam új szociális otthonokat épít, ill. újít fel, amelyhez már 212 millió eurót használtak fel a Helyreállítási Alapból, ahonnan azonban további 120 millió euró érkezhet még ugyanerre a célra.

Az EU-s pénzek jobb felhasználását szeretnék elérni

Külön kitértek az európai uniós alapok kérdésére, amelyek felhasználásában a Beruházási, Regiófejlesztési és Informatizációs Minisztérium szeretne segítséget nyújtani az önkormányzatoknak. Richard Raši szerint ehhez elengedhetetlen pl. az előfinanszírozási lehetőségek felmérése, ugyanis a városoknak és főleg a kisebb községeknek sokszor a saját működésüket biztosítsán kívül nincs pénzük másra. 

Ezzel összefüggésben az önkormányzatok finanszírozását a tárcavezető szerint úgy kell rendezni, hogy az előrelátható legyen – ill. hogy a kormánydöntések révén a települések ne szembesüljenek megoldhatatlan problémákkal. 

Szlovákiában minden önkormányzat óriási pénzügyi veszteségeket szenvedett el akkor, amikor például életbe léptek Matovič atombombái, amelyek 100 millióktól fosztották meg a településeket

hangsúlyozta Raši, majd hozzátette: a vonatkozó döntések előkészítése során jobban be kell kell vonni a falvakat és a városokat, az ezeket tömörítő szervezeteket, ill. a megyéket.

Helyi problémák kezelése

A jelenlevő járási polgármesterek a saját problémáikat is megosztották a miniszterekkel, legyen szó az ógyallai közbiztonságról vagy a Komárom környéki közlekedési gondokról.

Keszegh Béla (független) komáromi polgármester a sajtótájékoztatón elmondta, a demográfiai trend miatt jól tudják az önkormányzatok, hogy egyre kevesebb a keresőkorú állampolgár, míg ezzel párhuzamosan folyamatosan több ellátást igényelnek az idősek. 

A Komáromi járás települései szerinte szorosabban együtt szeretnének működni a kormánnyal annak érdekében, hogy az önkormányzatok állami finanszírozása igazságosabb mérce szerint történjen. 

Ezzel kapcsolatban konkrét javaslatokat is megosztottak a tárcavezetőkkel.

Keszegh Béla
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?