A körzeti munka-, szociális és családügyi hivatalok vezetői tájékoztatják az ügyfeleket

Az alábbiakban Dél-Szlovákia Körzeti Szociális és Családügyi Hivatalainak elöljárói nyilatkoznak. A hivatalok címét és telefonszámát külön közöljük.

Tőketerebes

Peter Bačkovský, a Tőketerebesi Körzeti Munka-,Szociális és Családügyi Hivatal elöljárója

Az újonnan létrejött körzeti hivatal a járási székhelyen egyelőre két helyszínen működik. A szociális ügyekkel foglalkozó részleg csak április végén költözik át az új központba, jelenleg a régi helyén, a volt járási hivatal épületében fogadja az ügyfeleket. A munkaügyi részleg Tőketerebesen a Záborského 8-as szám alatt található. A hivatal megbízott vezetője, Peter Bačkovský elmondta, hogy a tervek szerint 203 alkalmazott foglalkozik majd az ügyfelekkel, egyelőre azonban néhány munkahely még betöltetlen. Jelenleg Gálszécsen, Királyhelmecen és Bodrogszerdahelyen működnek kirendeltségeik, és tervezik egy tiszacsernyői iroda megnyitását is. A hivatal átszervezése nagyobb fennakadások nélkül zajlott, a szükséges pecséteket és információs táblákat megkapták, s a segélyeket is időben folyósíthatták. A megváltozott törvényi szabályozás miatt viszont várhatóan az idén februárban már komolyabb nehézségekkel kell megbirkózniuk. Az igazgató azt is elmondta, hogy az ideális az volna, ha minden nap fogadhatnának ügyfeleket, de hetente legalább egy nap kénytelenek csak az adminisztratív munkákkal foglalkozni. Királyhelmecen a szociális és családügyekkel foglalkozó részleg a régi helyén működik, a munkaügyi hivatalból négy alkalmazott épp a napokban költözik új helyére, a bodrogszerdahelyi kirendeltségükre. Ez a hivatal is a megszokott helyén, a Ružová utcában fogadja az ügyfeleket. A körzeti hivatal alkalmazottai a héten Tőketerebesen és Királyhelmecen tartottak tájékoztatót a régió polgármesterei és hivatali elöljárói számára, ahol a megváltozott feltételekről informálták az érintetteket.

Kassa

Edita Kantorová, a Kassai Körzeti Munka-, Szociális és Családügyi Hivatal elöljárója

Az újonnan létrehozott hivatal csak akkor kezdhet teljes gőzzel működni, ha átköltözik a város egyik pontjáról a másikra. A hónap elején még úgy tűnt, január közepére ez sikerülhet, ám mivel a minisztérium illetékesei az utolsó pillanatban egy másik székhely mellett döntöttek, február második felére tolódott a költözés. Mind a négy kassai járás, sőt a Kassa-vidéki járás is egy hivatalhoz tartozik, ám egyesek hiába állnak készen a költözésre, Pozsonyban úgy döntöttek, a „népvándorlás” ugyanabban az időben zajlik majd. Ez a szociális segélyek zökkenőmentes folyósítása miatt van így. A város területén nem sikerült olyan épületet találni, amelyben valamennyi hivatalnok, összesen 531 fő elfért volna, így fordulhat elő, hogy bár mind az öt járás lakossága egy hivatalhoz tartozik, lakhely szerint más-más helyre kell járniuk

Az I. és a IV. járásban lakók a Žižková utca 21. szám alatt a II. járás lakosai a Popradská 74. címen, a III. járásból pedig az Adlerová 29-ben intézhetik majd ügyeiket. A Kassa-vidékiek az Állomás tér 9. szám alatti toronyházba, a volt járási munkahivatal épületébe költöznek, ahol az hivatal vezetése is helyet kapott. Az új székhelyen jelenleg még nincs készen a számítógépes hálózat. Ha sikerül is birtokba venniük az irodahelyiségeket, a fenti okok miatt a költözés csak február közepén indulhat, így az új telefonvonalak is csak akkortól működnek. A hivatal Szepsiben is működtet majd egy kihelyezett részleget. A Munka-, szociális és családügyi hivatal új igazgatója Edita Kantorová, aki azelőtt a Kassa-vidéki járás munkaügyi hivatalának ellenőrzési osztályát vezette.

Rozsnyó

Dana Lacková, a Rozsnyói Körzeti Munka-, Szociális és Családügyi Hivatal elöljárója

A Rozsnyói Munka-, Szociális és Családügyi Hivatal csak áprilisban kerül egy épületbe. Addig a munkaügyi hivatal a Šafárik utca 117. szám alatt található, a szociális és családügyi hivatal pedig maradt az eddigi épületben, a Május 1. téren. Az újonnan összevont hivatal megbízott vezetője – a pályázatok kiírásáig – Dana Lacková, aki korábban a munkaügyi hivatal igazgatói posztját töltötte be. A hivatal jelenleg összesen 145 alkalmazottal működik, de ez a szám hamarosan változni fog. A napokban várják ugyanis az új minisztériumi rendeletet, amely szabályozni fogja, hogy az egyes osztályokon hány alkalmazott dolgozhat majd. Figyelembe veszik az alkalmazottak végzettségét és alkalmasságát is.

A Rozsnyói Munka-, Szociális és Családügyi Hivatal állandó kapcsolatot tart fenn a nyilvántartott munkanélküliekkel, és egyezteti a munkáltatók igényeit a munkanélküliek képesítésével. Ez a célja a havonta megrendezett munkabörzének is. Továbbá anyagi támogatást nyújt azoknak munkanélkülieknek, akik vállalkozásba kezdenének, megfelelnek a feltételeknek. A hivatal a fogyatékkal élők számára ún. védett munkahelyeket biztosít, és hozzájárul bérükhöz. Ösztönzi a munkanélkülieket a közhasznú munkák elvégzésére. Az ilyen közhasznú munkákkal a községek, a költségvetési és támogatási intézmények, polgári társulások, alapítványok, kulturális intézmények, szociális intézmények élhetnek. Míg korábban a szociális biztosító adta az anyagi támogatást a mozgássérültek életkörülményeinek javításához, januártól ez is a Munka-, Szociális és Családügyi hivatal hatáskörébe tartozik.

A hivatal falán egyelőre csak a szlovák nyelvű tábla látható, de az igazgatónő szerint a közeljövőben elhelyezik a kijavított, magyar nyelvű táblát is. Mint megtudtuk, volt már magyar felirat is, de azt el kellett távolítani, mert nem felelt meg a belügyminisztérium módszertani elvárásainak.

Nagyrőce

Keszi Norbert, a Nagyrőcei Körzeti Munka-, Szociális- és Családügyi Hivatal tornaljai kihelyezett részlegének munkatársa

A Nagyrőcei Munka-, Szociális- és Családügyi Hivatal tornaljai kihelyezett irodája két, többé-kevésbé önálló részlegből tevődik össze. A hivatal vezetői posztjának betöltéséről előreláthatólag csak március elején döntenek az illetékesek, így a tornaljai kihelyezett iroda két részlegét is egy-egy megbízott irányítja.

A szociálisan rászoruló polgárok ügyeit intéző részlegen a kapcsolattartó személy Keszi Norbert, aki egyébként ugyanúgy intézi az ügyfelek ügyes-bajos dolgait, mint kollégái, tehát nem „csak” vezető. Mint elmondta, ezen a részlegen a szociális segélyeket, valamint a megszűnt lakásfenntartási hozzájárulást helyettesítő támogatást igényelhetik a rászorulók. Ez utóbbi juttatást akkor lehet igénybe venni, ha az illető tulajdonlappal vagy lakhatási szerződéssel igazolja, hogy bejelentett állandó lakhellyel rendelkezik, és nincsenek ezzel kapcsolatos tartozásai. Ugyancsak itt intézik a családi pótlékkal és az egészségkárosultaknak járó kiegészítésekkel kapcsolatos hivatalos teendőket. A gyerekek után igényelhető családi pótlékkal összefüggő teendőket hétfőnként, a Nagyrőcéről kiutazó munkatársnál lehet elintézni.

A munkanélküliséggel kapcsolatos teendőket a korábbi munkaügyi hivatal dolgozói végzik Pavol Daniš irányítása mellett, gyakorlatilag ugyanazon irodákban, ahol eddig is működött a hivatal.

Mindenesetre előnyös, hogy mindkét részleg egy épületen belül található, így legalább nem kell a város két különböző pontján intézkedni, mint ahogy történt ez korábban.

Losonc

Alexandra Šagátová, a Losonci Körzeti Munka-, Szociális- és Családügyi Hivatal elöljárója

A Nógrád-Gömöri régióban ezeknél a hivataloknál tartják nyilván a legtöbb ügyfelet, de a legtöbb változás és költözködés is ezekre a hivatalokra vár. Takarékossági szempontok miatt ugyanis a járásokban megszűnt katonai parancsnokságok épületeibe kell költöztetni az irodák egy részét június végéig. Az esetleges változásokról az ígéretek szerint folyamatosan tájékoztatatják majd az ügyfeleket, és azt ígérték, nem lesz fennakadás az ügyintézés terén. Losoncon egyelőre a volt járási hivatal és a járási munkahivatal épületében, a régi helyükön lehet megtalálni a tisztviselőket. Losonc a megszűnt Poltári járás teljes állományát átvette, Poltáron maradt kihelyezett részleg is, ugyanúgy mint Füleken. Az új hivatal élére Alexandra Šagátovát nevezték ki. Rimaszombatban is eredeti helyén találhatók meg a hivatalok, itt is költöztetés várható, a volt járási hivatalból a katonai parancsnokság épületébe fog költözni záros határidőn belül a szociális részleg. A munkaügyi problémákat továbbra is a volt munkahivatal Cserencsényi úti épületében intézik. A járásban két kihelyezett részleg is működik, Gömöralmágyon és Bátkában, ezek is maradnak régi helyükön. A rimaszombati hivatal élére Pataki Sándort nevezték ki január elején. Mindkét járásban az országos átlagnál magasabb a munkanélküliség, nem ritkák az ajtók előtt kígyózó hosszú sorok.

Ipolyság

Lévai Körzeti Munka-, Szociális és Családügyi Hivatal

A foglalkoztatási osztály kihelyezett részlege továbbra is a volt Járási Építkezési Vállalat (OSP) épületében található, a szociálisügyi osztály kihelyezett részlege pedig a városháza épületében. A Szociális Biztosító állandó helyi kirendeltsége szintén a városi hivatal épületében van.

Léva

Kollár László, a Lévai Körzeti Munka- Szociális és Családügyi Hivatal elöljárója

Kollár László szerint legalább áprilisig minden a régi helyén marad, tehát a munkahivatal igazgatósága és az aktív foglalkoztatáspolitika a Sv. Michala 6 szám alatt, a munkanélküliek jelentkezése, a munkaközvetítés és a tanácsadás a Polná 6 szám alatt, a szociális osztály pedig továbbra is a volt járási hivatal épületében működik (tehát ott, ahol a körzeti hivatal is, vagyis a Ľ. Štúra 53 szám alatt). Jelenleg minden egyes osztályon azonos időben fogadják az ügyfeleket.

Zselíz

Lévai Körzeti Munka-, Szociális és Családügyi Hivatal

A szociális osztály továbbra is a városháza épületében található, a munkahivatal maradt a régi helyén, a városháza mellett. A Szociális Biztosító zselízi kihelyezett részlege az Általános Hitelbank (VÚB) park melletti zöld épületében van.

Párkány

Érsekújvári Körzeti Munka-, Szociális és Családügyi Hivatal

A hivatal ugyanott működik, ahol a jogelődje. Megjegyzendő, hogy a körzeti hivatal ugyanebben az épületben található. Ügyfélfogadási rendjét még nem egységesítették a munka-, szociális és családügyi hivataléval, de hamarosan azonos időpontokban állnak majd a polgárok rendelkezésére.

Nyitra

Lýdia Leskovská, a Nyitrai Körzeti Munka-, Szociális és Családügyi Hivatal megbízott vezetője

Annak ellenére, hogy január elsején létrejött a Nyitrai Körzeti Munka-, Szociális és Családügyi Hivatal, az ügyfelek továbbra is mindent ugyanúgy, három épületben intéznek, mint eddig. Mindenhol az ajtókra ragasztott hirdetményekben értesítik őket a többi részleg ügyfélfogadási óráiról és hatásköreiről is. Addig, amíg ki nem derül, hogy az újonnan létrejött és összevont hivatal mennyi helyet kap a volt járási hivatal épületében, a munkaügyi hivatal marad az eredeti helyén, a Janko Kráľ utcában és a Nábrežie mládeže 1 szám alatt. Az első helyen a foglalkoztatási alapba való befizetéseket és a munkahely teremtésére szolgáló hozzájárulásokat, az utóbbi helyen pedig a munkanélkülieket nyilvántartása van. A szociális osztály továbbra is a Štefánik utcai épületben, az eredeti helyén működik, és a tervek szerint márciusban ide költöznek majd a volt munkaügyi hivatalok alkalmazottai is. Az új struktúrában a szociális és a foglalkoztatási osztálynak is külön igazgatója lesz, jelenleg mindkettőt megbízott vezetők irányítják.

Érsekújvár

Zuzana Prekopová, az Érsekújvári Körzeti Munka-, Szociális és Családügyi Hivatal megbízott elöljárója:

„A Munka-, Szociális és Családügyi Hivatal jelenleg két épületben, a korábbi ügyfélfogadási órákkal, ugyanazokkal a dolgozókkal működik. Jelentősebb változások még az idei első félévben várhatók, amikor a volt járási hivatal épületébe (Kapisztóry utca 1) költözünk. Az érsekújvári, párkányi és nagysurányi régió mellett az év elejétől a vágsellyei régió is a hatáskörünkbe tartozik. Az érsekújvári központból irányítjuk az elsőfokú vágsellyei kihelyezett részlegünket, valamint a párkányi és a nagysurányi másodfokú irodáinkat. Később a foglalkoztatási és a szociálisügyi részlegek irányítására egy-egy aligazgatót neveznek ki. Érsekújvárban, a jelenlegi foglalkoztatási részlegen tájékoztatással, munkaközvetítéssel, szaktanácsadással és projektumok készítésével foglalkozó négy osztály működik, valamint egy EURES nevű osztály. A nagysurányi és párkányi kihelyezett irodákban tájékoztatási, tanácsadási és munkaközvetítési szolgáltatások állnak az ügyfelek rendelkezésére, kihelyezett irodáinkban intézhetik a rászorulók az állami szociális juttatásokat, valamint az egészségkárosultak a támogatásokat. Ezen kívül központi irányítás alá tartozik még nyolc osztály, valamennyi a járási székhelyen. Az alkalmazottak számát illetően nem szolgálhatok pontosa adattal, az előttünk álló néhány hónapban változások várhatók. Ügyfeleink számára egyelőre semmi sem változik, a megszokott helyen kereshetnek fel bennünket.

Szabó Ernő, a járási hivatalban található osztályok megbízott vezetője a következőket nyilatkozta az Új Szónak: „A hivatal szociális ügyekkel foglalkozó részlege jelenleg az egykori járási hivatal épületében található. Az érsekújvári szociális osztályoknak jelenleg még nincsenek vezetői. Csupán személyi javaslatokat tettünk, megbízatásuk még nincs. Ügyfeleink az anyagi szükséghelyzetben lévők és az állami szociális támogatást igénylők osztályán, továbbá a gyermekek szociális és jogvédelmi osztályán, valamint az egészségkárosultak pénzügyi támogatásait és a kártérítéseket intéző osztályon.

Vágsellye

Érsekújvári Körzeti Munka-, Szociális és Családügyi Hivatal

A vágsellyei elsőfokú kihelyezett részlegén információs, tanácsadói és munkaközvetítői szolgáltatásokkal állnak az ügyefelek rendelkezésére. A szociális ügyek terén Vágsellyén az anyagi szükséghelyzetben lévők ügyei és a szociális segélyek intézhetők, továbbá a gyermekek szociális és jogvédelmével kapcsolatos szolgáltatások vehetők igénybe. Ugyancsak biztosítottak az egészségkárosultak ügyeivel összefüggő szolgáltatások.

Komárom

Eleonóra Šlepecká, a Komáromi Körzeti Munka-, Szociális és Családügyi Hivatal megbízott elöljárója:

Hivatalunknak 196 alkalmazottja van. A legnagyobb gondot az jelenti, hogy a hivatal egyes osztályai jelenleg öt különböző épületben találhatók. Már folynak a tárgyalások a város és Nyitra megye önkormányzatának képviselőivel a Széna téren található egészségügyi központ (Zdravcentrum) épületének megvásárlásáról, ahol valamennyi osztály helyet kapna majd, de a költözés időpontjáról csak az adásvételi szerződés megkötését követően lehet közelebbit mondani. Sok érintett azonban akkor sem fogja tudni egy helyen elintézni az ügyeit, hiszen január elsejétől a Szociális Biztosító jogosult a munkanélküli segély megítélésére. Ez a hivatal pedig éppen a közeljövőben költözik ki a Zdravcentrum épületéből új székházába, a jelenleg felújítás alatt álló Petőfi utcai ingatlanba. Annak az illetőnek tehát, akinek a munkanélküliek nyilvántartásába kell felvétetnie magát, először a munkahivatal Klapka tér 7 szám alatti ügyfélszolgálati irodájába kell elmennie. Ott igazolást kap arról, hogy nyilvántartásba vették, és ezek után a Szociális Biztosító Széna tér 6 szám alatt irodájában kérvényezheti a munkanélküli segélyt. Ha arra nem jogosult – hiszen az új jogszabály szerint csak annak a személynek jár ilyen jutttatás, aki a legutóbbi négy esztendőben legalább három évet ledolgozott –, a munka-, szociális és családügyi hivatal szociális osztályához (Megye utca 15) kell fordulnia.” Eleonóra Šlepecká elmondta azt is, hogy a jövőben Nemesócsán is szeretnének kialakítani egy körzeti hivatalt, amelyhez tíz település tartozna. A község polgármesterével már meg is egyeztek a helyiségeket illetően, de még várják a szakminisztérium hozzájárulását. Az új körzeti hivatal megnyitásával ügyfeleiken szeretnének segíteni, hogy azok lakóhelyükhöz minél közelebb tudják elintézni ügyeiket, jelentősen csökkentve ezzel az utazási költségeket is.

Galánta

Klára Frištáková, a Galántai Körzeti Munka- Szociális és Családügyi Hivatal elöljárója

Az új struktúrában két igazgató lesz a hivatalban: külön a foglalkoztatási osztály, és külön a szociálisügyi osztály élén. A foglalkoztatási ügyek közé tartoznak a információs, a tanácsadói, továbbá a külföldi munkavállalás közvetítésével kapcsolatos ügyek Továbbra működik a szeredi és diószegi kihelyezett részelgünk. Ezeken a munkahelyeken csak az információs és a tanácsadói, valamint a munkaközvetítői szolgáltatások vehetők igénybe. A szociálisügyi osztály hatáskörébe tartozik az anyagi szükséghelyzetben lévők segítése, a szociális és a rokkantsági segélyek intézése, a gyermekvédelem. A szeredi és a diószegi munkahelyeken a munkaügyi és a szociális ügyek is intézhetők, Galántán viszont nem olyan egyszerű a helyzet. A szociálisügyi osztály egyelőre a járási hivatal épületében marad, márciusban kellene átköltöznie a városi hivatal mostani pületébe. A távlati tervekben egyébként az szerepel, hogy mindkét említett osztály egy helyen, a munkaügyi hivatal épületében (az egykori Zdroj állami vállalat székhelyén) kapna helyet. Itt ugyanis lenne elegendő hely a szocálisügyi osztály 38 alkalmazottja számára is, bár komoly átépítésre lenne szükség. Körzeti szakhivatalunknak – a kihelyezett részlegeket is beleszámítva – öszszesen 145 alkalmzottja lenne. Tárgyalások folynak arról, hogy Nádszegen is lenne egy kihelyezett részlegünk.

Szenc

Bazini Körzeti Munka-, Szociális és Családügyi Hivatal

A járási székhelyen a Bazini Körzeti Munka-, Szociális és Családügyi Hivatal működtet kihelyezett részlegeket. A foglalkoztatásógyi osztály kihelyezett részlege a Krátka utcában működik, míg a szociálisügyi osztály részlege a volt járási hivatal épületében (Hurbanova 21), ahol a körzeti hivatal is székel.

Dunaszerdahely

Ján Sihelský, a Dunaszerdahelyi Körzeti Munka-, Szociális és Családügyi Hivatal megbízott vezetője

Sihelský tegnap nagyon gondterhelten nyilatkozott lapunknak, hiszen élete talán legnehezebb szakmai döntése előtt állt: kollégáival el kellett határoznia, mely 20 alkalmazottnak mondjanak fel február elsejei hatállyal. A törvény ugyanis úgy rendelkezik, hogy ezentúl csak egyetemi, illetve baccalaureátusi végzettségű személyeket alkalmazhatnak. Az igazgató úgy nyilatkozott, már az utolsó napokban érthetően nagyon rossz hangulat uralkodott a hivatalban. Ám ezzel az elbocsátások nem zárultak le, hiszen még további 15 alkalmazottra vár hasonló sors. Az igazgató szerint miközben jó szakembereket tesznek az utcára, valószínűleg kezdőket és a szociális területhez nem igazán értő újoncokat fognak tudni szerezni a helyükre. A megüresedő munkahelyeket napokon belül be kell tölteni, ezért már hétfőtől várják azok jelentkezését, akik megpályáznák a megüresedett állásokat. Alapvető feltétel a már említett felsőbb szintű végzettség, továbbá előnyben vannak a számítógépes alapismeretekkel rendelkezők és a szociális ügyekben alapszinten tájékozottak. Elengedhetetlen továbbá a feddhetetlen előélet. A munka-, szociális és családügyeket a Dunaszerdahelyi járásban három városban intézik: Dunaszerdahelyen, Somorján és Nagymegyeren. Egyelőre sehol sem zajlik egy épületben az ügyintézés, de próbálkoznak azzal, hogy az ügyfelek mielőbb mindent egy fedél alatt intézhessenek. A járási székhelyen két épületben működik a hivatal, ugyanígy a másik két városban is. A tervek szerint Somorján márciustól egy épületben intézik majd az ügyeket, Dunaszerdahelyen pedig valószínűleg áprilistól költözik minden részleg a volt munkahivatal Ádor utcai épületébe. Nagymegyeren az összeköltözés csak hosszabb távon oldható meg, ugyanis a befogadó épület balesetveszélyes, felújítást igényel. (leczo, juk, kov, szasz, sk, buch, vm, száz, vkm, gl, korp, pve)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?