A körmön font madzag

Galánta. Az Információs hálózat létrehozása című PHARE-program keretében tegnap szakmai találkozót szervezett a Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetsége (SZMPSZ) és annak Galánta–vágsellyei Területi Választmánya.

Szanyi Mária (jobbra) a körmön font madzag készítését mutatta be pedagógustársainakSzőcs Hajnalka felvételeA rendezvényen a megjelent tanítónők körmön font gatyamadzagot is készítettek. Ez utóbbi a szakmai találkozó „Kézműves foglalkozás (nem csak) játékfonallal” című gyakorlati bemutatójának része volt, amelyen a régió pedagógusai a szakköri tevékenység keretében vagy kézműves táborban jól kamatoztatható fonási technikákat igyekeztek ellesni László Ildikó, Pukkai Judit és Szanyi Mária foglalkozásvezetőktől.

Szanyi Mária néprajzkutató, a Galántai Kodály Zoltán Alapiskola tanára előterjesztette a pozsonyi Szlovák Állami Pedagógiai Intézet tantervjavaslatát, s megmutatta, hogy a néphagyományokat, a népművészetet miként lehetne beépíteni az alapiskolai tantervbe. Például a magyar nyelv és irodalom órán a gyerekek a saját régiójukkal kapcsolatos népmeséket elemezhetnének, a zenei nevelés órán a környék népdalait tanulnák, a történelemórán pedig például a második világháború időszakát olyan szempontból vizsgálnák, hogy azt falujuk népe miként élte meg. A lakosságcsere történetét például nemcsak könyvből, hanem a falubeli idős emberek elmondásaiból is megismerhetnék. Még a tornaórán is feleleveníthetők a hagyományok, hiszen rengeteg népi gyermekjáték van. Az előadó rámutatott: a játék nem cél, hanem az oktatás-nevelés eszköze. Elősegíti a személyiségfejlesztést, önkifejezési lehetőséget biztosít a tanulónak, elősegíti a kommunikációs készség vagy a kézügyesség fejlesztését. Szanyi Mária néhány „modult” is ajánl; például foglalkozhatnak azzal, hogy dédszüleik hogyan jártak iskolába, kipróbálhatják a régi palatáblát, korabeli könyveket, füzeteket lapozgathatnak.

Gágyor József a három és fél évtizedes néphagyomány-gyűjtői munkásságából mutatott be egy csokorra valót – gyermekverseket, mondókákat, szólásmondásokat, kiolvasókat. Nagyon érdekes összefüggésekre, a versikékben felfedezhető, nemzetek közötti kölcsönhatásokra, művelődéstörténeti elemekre, vagy például a gyakran jelen lévő, tetten érhető szexuális jelentéstartalmakra mutatott rá.

Pukkai Judit a drámapedagógiával foglalkozni kívánó pedagógusoknak szolgált hasznos tanácsokkal, külön kitérve a témaválasztás, az anyaggyűjtés, a helyszínválasztás és a színpadra állítás kérdéseire.

A kézműves foglalkozások közül a találkozón a fonalból való madzagfonást mutatták be. Ennek egyik technikája a körmön fonás, amit azért nevezek így, mert segédeszköz nélkül, az ujjak és körmök segítségével készítik több fonalból a madzagot, ami aztán zsákmadzagnak vagy gatyamadzagnak használható. A SZMPSZ Galánta–vágsellyei Területi Választmánya szervezésben három tréninget terveznek indítani – néprajzi, drámapedagógiai és kézműves szakkörök leendő vezetőinek nyújtanak majd szakmai felkészítést.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?