Ágcsernyő/Tiszasalamon. A kelet-szlovákiai térség gazdasági életére az elkövetkező időszakban rendkívül kedvező hatást gyakorolna, ha a Bodrogközben megvalósulna az utóbbi évek egyik legjelentősebb tervezett beruházása – azaz Szlovákia és Ukrajna között megnyílna a közúti teher- és személyforgalom fogadására is alkalmas új határátkelő állomás.
A két ország elnöke már megállapodott egymással
A négyszázhetvenöt lélekszámú Ágcsernyő lakosainak többsége – a polgármester elmondása szerint – támogatja a határátkelő megépítésének tervét. A településen sok az állástalan, a legtöbb embert (huszonötöt-harmincat) a községi hivatal foglalkoztatja, a helyi alapiskola az alacsony diáklétszám miatt évről évre a megmaradásért küzd, és az óvoda épületét is tatarozni kellene. Az átkelővel kapcsolatos elképzelések megvalósításához azonban több, eddig tisztázatlan kérdést is meg kell oldani. A határ menti földek egy része községi tulajdonban van. Ezeknek és a magánkézben lévő, valamint az úrbéri társaságok által birtokolt parcellák felvásárlásának részleteiről minél előbb tárgyalni kellene a potenciális vevőkkel. Ahhoz, hogy később zavartalanul működhessen a határátkelő, nemcsak Ágcsernyő és Tiszasalamon között szükséges utat építeni. A helyiek értelemszerűen nem szeretnék, ha a kamion- és személygépkocsi-forgalom a község útjain haladna keresztül, ám a probléma megoldását nem az jelenti, hogy a megnövekedett forgalmat a már most is katasztrofális állapotban lévő környező utak valamelyikére terelik át. Ezt a kérdést csak egy komplex, az egész régió közlekedését érintő, átfogó tervezet kidolgozásával és megvalósításával lehet majd kezelni. Jámbor László szerint ugyanilyen fontos, hogy az állami szervek a határátkelő majdani megnyitása után is garantálni tudják a környéken élők biztonságát, a cigaretta- és embercsempészet ugyanis ezen a tájon nemcsak az újságok rendőrségi rovatából ismert fogalmak. Ágcsernyő polgármestere az átkelő építésével kapcsolatban nemrégiben telefonon kért tájékoztatást ukrajnai kollégájától, ám erről a tiszasalamoni községi hivatalban sem tudtak részleteket elárulni. A szomszédos falvak vezetői megállapodtak, hogy az ügyről hamarosan személyesen is tárgyalnak majd.
Az Ungvártól 27 kilométerre fekvő Tiszasalamonnak ezernégyszáz lakosa van, ebből csaknem ezer magyar nemzetiségű. A község határában létesített Kárpátaljai Szabad Gazdasági Övezetbe az utóbbi években több külföldi vállalat települt, így míg a térség többi településén gondot jelent az elhelyezkedés, itt szinte teljes a foglalkoztatottság.
Tervekből eddig sem volt hiány
Bodrogköz és az Ung-vidék gazdasági életének fellendítésére az elmúlt években különböző, helyenként hajmeresztőnek tűnő tervek születtek. Volt, aki repülőteret akart építeni Kis- és Nagykövesd között, volt, aki kikötőt szándékozott nyitni a Bodrog folyón. Mások perlitet bányásztak volna a Tokaj-hegyaljai borvidék tőszomszédságában, s ezt a területet egyesek még arra is alkalmasnak vélték, hogy itt épüljön meg az ország legnagyobb széntüzelésű hőerőműve. A tervezőasztalon (sem) létező ipari parkokkal pedig mostanra már nemcsak Tiszát, Bodrogot és Latorcát, hanem talán már Dunát is lehetne rekeszteni az ország keleti régióiban, ha a folyó, kilépve medréből, időközben errefelé vette volna az irányt. Tény azonban, hogy ezekből az elképzelésekből – szerencsére vagy sajnos – eddig semmi sem valósult meg. (leczo)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.