Budapest, Bécs, Wertheim, Stuttgart és Berlin után Kassára érkezett az a vándorkiállítás, mely a 75 éves Szentendrei Régi Művésztelep festőinek alkotásait mutatja be.
A képzőművészeti kifejezés folytonos megújítói
Persze nem csak kritikát gyakoroltak, programot is választottak, aminek lényegét a szintén szentendrei illetőségű Bálint Endre találóan így foglalta össze: „Európa tényleges tudomásulvétele és a népművészet nyújtotta lehetőségek felhasználása, továbbá számolás Magyarország speciális helyzetével, vagyis Kelet és Nyugat kereszteződésének metszőpontjában az egymást segítő szellemi hatások felhasználása, tehát a bartóki programhoz való csatlakozás.” Persze itt ne gondoljon senki valamilyen egységesítő törekvésre, hiszen ez sem a kezdetekkor, sem a későbbiekben nem volt jellemző a szentendrei művésztelep tagjaira., hiszen a „közösség” tagjait nem rokonítja egymáshoz sem a stílusuk, sem a saját maguk által megfogalmazott programjuk. Ami közös bennük az egy olyan belső szabadságra való hajlandóság, amely kirekeszti a festészettől idegen tartalmakat, és beengedi azokat az áramokat, amelyek ismeretlen és felfedezetlen világok felé sodorhatják őket.
Szentendrén a múlt század húszas éveinek végén olyan nagyszerű folyamat indult itt el, aminek köszönhetően ez a város a festők Mekkája lett, ahol jelenleg már száznál is több művész él és dolgozik – igaz, a többség a művésztelepen kívül. Ennek is megvan az oka, hiszen a művésztelepi tagság kiérdemlését sokan nagyobb elismerésnek tartják, a mint Munkácsy-díjat. Persze ezzel nem szeretném az említett díjat degradálni, hiszen a Szentendrei Régi Művésztelep 12 tagja közül hatan kapták meg ezt a magas kitüntetést. Közülük öten: Aknay János,Ruhály József, Kis Zoltán László, Rácz András – és a művésztelep elnöke, Szakács Imre személyes jelenlétével is megtisztelte a kassai kiállítás megnyitóját.
A tárlat három részből áll. Egy-egy festményt láthatunk az alapító nyolcaktól, egy-egy munkát a művésztelep későbbi, mára már klasszikussá vált tagjaitól, például Barcsay Jenőtől, Kondor Bélától. Korniss Dezsőtől, Czóbel Bélától – és egy-egy alkotást a művésztelep jelenlegi tizenkét tagjától. A kiállítás megrendezéséért feltétlenül dícséret illeti a pozsonyi Magyar Kulturális Intézet igazgatónőjét, Czimbalmosné Molnár Évát, aki mindent megtett azért, hogy ez a tárlat elkerüljön Kassára, a képzőművészet egyik legjelentősebb fellegvárába. Az elismerés természetesen a kiállítást befogadó Kelet-szlovákiai Galériának is jár.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.