A jövőbeni lakosok házaik építésében is részt vennének

A város évek óta megoldást keres az egykori érsekújvári orosz laktanya katonai lakásait bérlő, nehezen alkalmazkodó, rezsiköltségeket fizetni alig képes polgárok elhelyezésére. Istenes József építészmérnök, a városi képviselő-testület területrendezési, beruházási, környezeti és közlekedési bizottsága elnökének asztalán elkészültek egy városrész tervei.

Olyan roma településé, melynek lakói saját értékrendjüknek megfelelő életmódot folytathatnának, családjaik, apró gyermekeik pedig megfelelő higiéniai körülmények között élhetnének. Az érintettek hamarosan lakossági fórumokon ismerkedhetnek meg elképzeléseivel.

„Még a nyár folyamán tárgyalásokat szeretnénk indítványozni a város vezetése és a roma vajda között, melyeknek egy önszerveződő csoport, egyfajta roma önkormányzat létrehozása lenne a célja az új település igazgatására. Az első szakaszban 60 család elhelyezésére gondoltunk háromhektáros területen. A második szakaszban további 3,5 hektáron 60-65 család nyerne elhelyezést. A város beépített területének szélén 6,5 hektáron alakítanánk ki egy roma telepet, az ott élők közlekedését az önkormányzat biztosítaná. Itt lenne a városi tömegközlekedés végállomása is” – mondta lapunknak Istenes József, aki a tervek készítése idején behatóan tanulmányozta a roma építészeti kultúra elemeit.

A roma lakáskultúrából kiindulva a sorházakat földszinteseknek tervezte. A romák régebben egymáshoz tapasztották kunyhóikat, nem utcás, hanem fészkes beépítésben gondolkodtak. A házak félkör alakban épültek a tér köré. „Ahhoz, hogy a területet racionálisan beépíthessük, házsornyi utcákat alakítottunk ki, az utcák végében pedig a tűzhely mellett beszélgethetnek, találkozhatnak az emberek. Az egész lakózóna néhány év múlva 1300 lakosból állna. Szívében egy központi tér nyerne elhelyezést, melynek közepére egy kápolnát terveztem, az az itt élők lelki épülését szolgálná” – mutatta be a tervrajzon is elképzeléseit a városi képviselő.

Az ilyen jellegű lakásépítésben az állami hivatalok előírása az, hogy az ingatlanok értékének húsz százalékát a majdan itt élőknek le kell dolgozniuk, ezzel munkájuk értéke beleépül a városi tulajdonú lakások értékébe. Bérlőkként a villany- és a közületi díjakat fizetik majd. „Számolunk azzal, hogy egyes családok ezt nem fogják tudni teljesíteni. Nekik a közvízhálózatból lesz lehetőségük vízvételre, megfelelő ellenőrzés mellett külső csapok használatával. Konyháikban széntüzelésű kemencék lesznek, minden tervezett lakásban fürdőszoba és két hálószoba található. Az egyik a gyermekeké, a másik a szülőké, a kisbabáké. Egy-egy 59 négyzetméteres lakótér legfeljebb nyolc embernek nyújthat hajlékot. Köztudott, hogy a nap nagy részét kint töltik az utcán, amelyek ennek megfelelően szélesek. A gyerekek szabadon közlekedhetnek a homokkal beszórt területeken, nem lesz a környezetükben olyan felület, amely sérülést okozna, nem lesznek kerítések, melyek mozgásukat gátolnák – mutatja a zöldövezettel körülvett majdani roma település utcácskáit Istenes József. Játszóteret, sportpályát, a város központjában üzlethelyiséget, piacteret és közösségi házat tervezett. Az utóbbi nagytermében fafaragó, kosárfonó, rézmegmunkáló műhelyek lesznek, amelyeket vállalkozók fognak bérelni a várostól.

Ha a város nyár végére megkapja a területi határozatot, az építkezés első szakaszát jövő tavasszal megkezdhetnék, és egy éven belül legalább harminc lakásegységet átadhatnának. Terveik szerint 2006 feléig hatvan lakást fejeznek be az első szakaszból. „Az építésügyi és régiófejlesztési minisztérium nevében Gyurovszky László ígéretet tett arra, hogy ha 2005 elejére birtokunkban lesz az érvényes építési engedély, lakásépítési szándékához állami támogatást kérhet a város. A lakások árának 80 százalékára, 20 százalékos önrésszel, ez az arány érvényes az infrastruktúra támogatására, melyet ugyancsak 80 százalékban dotálnának állami forrásból – fejtette ki az elképzeléseket a mérnök.

A város tulajdonát képező telken két évtizeddel ezelőtt hulladéktároló volt, a rajta található nagy mennyiségű betontörmelék újrahasznosításához a környezetvédelmi alaptól remélnek támogatást – másodlagos anyagfelhasználási technológiák bevezetésére, köztük egy betondaráló gépsor létesítésére. A feldolgozott hulladékot építőanyagként hasznosítanák. Ebben a munkában a roma település jövőbeni lakói is segíthetnének, akárcsak a zöldövezet kiépítésében, valamint az ültetési és karbantartási munkálatokban is.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?