„Ha tudná, milyen telefonbejelentéseket kell végighallgatniuk az ügyeletes kollégáknak, nem biztos, hogy itt akarna dolgozni” – mondja keserű mosollyal Jozef Bodnár, a kassai tűzoltók parancsnoka, aki belehallgatni ugyan nem enged a kollégái által rögzített „autentikus anyagba”, de reprodukálni hajlandó a hallottakat.
A hamis riasztások többségét kiszűrik a tűzoltók
A valódi lángnyelvekről a parancsnok elmondja, a statisztika szerint a péntek a legveszélyesebb, a vasárnap pedig a legveszélytelenebb nap. A legtöbb riasztás délután öt és hét óra között fut be az ügyeletre, a legnyugodtabb időszak pedig éjjel kettő és három óra közé tehető. Örömteli tény, hogy tavaly több „technikai jellegű”, mint oltással egybekötött kiszállásuk volt a kassai tűzoltóknak. A lángnyelvek összesen 811 esetben csaptak fel, a szezon tavasszal, az első szárazabb hetekben kezdődik, aztán késő őszig véget sem akar érni. Külön kategóriát képeznek az illegális fűégetések. Az esetek 31 százalékában ez okozza a gyorsan terjedő tüzeket, úgy tűnik, minden hiába, az emberek továbbra is égetéssel kívánnak megszabadulni a száraz kerti gaztól. Az elrettentő jellegű pénzbüntetések kilátásba helyezése nem sokat ér, mivel rajtakapni nagyon nehéz a gaz fűgyújtogatókat, amikor pedig már uralhatatlanul ég a gaz, nincs idő a tettes után kutatni.
Lakástüzekből 131-et oltottak el tavaly, a legtetemesebb, 500 ezer korona feletti kár egy kétszobás lakótelepi lakásban keletkezett, amely szó szerint üresre égett, miután a máig ismeretlen tettes szándékosan felgyújtotta.
Bár Kassa egy időben a felgyújtott luxusautók városa volt, a maffiaháborúk elcsitultak, a rivális bandákat sikerült felszámolni, ezért ma csendesebbek a parkolók. A tűzeseteknek csak 6,4 százalékában kell autót oltani. A közlekedési balesetek száma viszont nőtt. „Tavaly összesen 201 balesethez riasztottak minket. Ilyenkor a mi feladatunk kiszabadítani a kocsiba szorult utasokat, valamint félrevontatni az úttesten keresztbe fordult gépkocsit” – mondja Emil Fekeľ, az operációs osztály vezetője. 2002 áprilisa óta a testület közvetlenül a belügyminisztérium igazgatása alá tartozik, azaz nem az eladósodott Kassa támogatására szorulnak. Megszabadultak az olyan „rangon aluli” többletfeladatoktól, mint például a Fő utca karácsonyi díszkivilágításának fel- és leszerelése, a madárürülék eltávolítása a műemléképületekről, vagy a kulcsaikat elveszítő részegek lakásának kinyitása. Az egység ma Tűzoltó és Mentő Testület néven működik. A lakásnyitogatás ugyan továbbra is napi teendőjük része, de csak vészhelyzetekben. Ha kisgyermek rekedt odabent, vagy a tűzhelyen éppen főtt az ebéd, amikor a háziasszony pongyolában kizárta magát a lakásból, természetesen segítenek, ám kevésbé sürgős esetben lakatost kell hívni. „Lehet, hogy többeknek nem tetszik ez a hozzáállás, meg kell azonban érteniük, hogy kevesen vagyunk, és az embereinket sürgősebb feladatokra kell tartogatnunk” – magyarázza az operációs osztály vezetője, hozzátéve, hogy az általuk vészhelyzetnek tekintett lakásnyitások száma tavaly így is 149 volt. Emil Fekelˇ szerint az is gond, hogy az autósok akkor is őket riasztják, ha a meghibásodott gépkocsi nem képez úttorlaszt. Ilyen esetekben az autómentő szolgálatot kell hívni, ami a tűzoltókkal ellentétben természetesen nem ingyenesen vontatja el a kocsit. A kassai tűzoltó- és mentőtestületnél egyébként 111-en dolgoznak, ezen kívül Saca városrészben is működik egy 15 fős egység. Ők oltották el a többi közt a vasműi gázrobbanás során keletkezett tüzet. Ez volt a tavalyi év legnagyobb, 950 ezer koronás anyagi kárral járó tűzesete.
Szerencsére több technikai jellegű, mint oltással egybekötött kiszállásuk volt Egy év alatt összesen tizenöt millió korona értékű magán- és köztulajdon vált a lángok martalékává Kassán, ám a gyors kiszállásnak köszönhetően a tűzoltóknak 75 milliós értéket sikerült megmenteniük. Öröm az ürömben, hogy emberáldozatot nem követelt a tűz, a sérültek száma is csak hat volt.
A testület működési költsége évi tízmillió korona körül mozog, ebben nincsenek benne a fizetések. Az anyagi megbecsülés április óta nőtt, ezen felül további haszna is van az átmenetnek: állami alkalmazottakként a tűzoltók a korábbinál lényegesen komolyabb szociális és egészségügyi gondoskodásban részesülnek.
Az oltás és mentés mellett megelőző tevékenységet is folytatnak, azaz ellenőrzik a tűzvédelmi előírások betartását. Tavaly 286 komplex ellenőrzést végeztek vállalatoknál és cégeknél, és korántsem találtak mindent rendben. Ezt bizonyítja az összesen mintegy 107 ezer koronára rúgó pénzbüntetés. A szervezési hibák elhárítását és a technikai hiányosságok pótlását ismételt ellenőrzésekkel sürgetik, a lakosság felkészültségét és figyelmét pedig váratlan tűzriadókkal tartják ébren.
A legnagyobb meglepetést tavaly egy zsúfolt bevásárlóközpontban okozták a tűzoltók, ahol sem az alkalmazottak, sem pedig a vásárlók nem tudtak a próba-riasztásról. „Azt vizsgáltuk, hogyan reagál a személyzet, mennyire vannak felkészülve egy tűzesetre, robbantásra, vagy más vészhelyzetre, amikor gyorsan ki kell üríteni az objektumot. Néhány vevőnek ugyan nem tetszett, hogy ott kellett hagynia a bevásárlókosarát, és veszített fél órát az akció miatt, ám az ilyen gyakorlatok manapság nagyon fontosak és hasznosak” – magyarázza a parancsnok, hozzátéve, hogy idén a tömegmozgatás lesz a testület kiemelt feladata. Minden évben van fő irány, tavaly például az erdőtüzek megelőzésére fókuszáltak a kassai tűzoltók, és sikerült is csökkenteni az esetek számát.
Kifelé menet, a hangárban megcsodálhatjuk a csillogóra fényezett készenléti járműveket. Ezek a város központjából, a Tűzoltó utcai tetszetős, ódon téglaépületből indulhatnak bevetésre, és bár némelyik kocsi már harmincéves, megbízhatóan működik. „Szükség lenne még mozgékony, kisebb járművekre is, mert éjszaka a lakótelepeken alig tudjuk megközelíteni a tűz fészkét a parkoló autóktól. Gyakran száz métereken át kell húzni a fecskendőt” – panaszolja a parancsnok, ám hangjából érezni, hogy nem sok esélyt lát a gépparkbővítésre.
A kassai tűzoltók legutóbb karácsony előtt szerepeltek a tévében, amikor a főpolgármesteri hivatalba fehér port tartalmazó gyanús küldemény érkezett. Nem kérdezem meg, mennyibe került nekik ez a tréfa. Nehogy tippet adjak az unatkozó tinédzsereknek, akik azt hiszik, az ilyesmi még mindig menő dolognak számít.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.