Kovács Emília a Jubileumi Magyar Bajnokságon elnyert kupával (Képarchívum)
A farkasdi hajszobrászbajnok
Kovács Emília farkasdi fodrász nyerte a magyar bajnokságot a hajszobrászok versenyén. Úgy érzi, egy gyerekkori álma teljesült ezzel, de máris megfogalmazta a következőt: részt venni az OMC világversenyen.
Kovács Emília a gútai Magyar Tannyelvű Magán Szakközépiskolában tanulta ki a fodrászmesterséget, de már ott is kitűnt a többiek közül kreativitásban. A záróvizsgán tanárai meglepetésére olyan megoldásokat és technikákat használt, amelyeket nem tanítottak nekik.
Fodrász és hajszobrász
Négy éve hajszobrászként is tevékenykedik, amely szavai szerint a fodrászat művészeti ága, amelybe nem csak a hordható frizurák elkészítése tartozik, hanem az önkifejezés is, amellyel meg lehet mutatni a kreativitást.
„Hét éve nyitottam meg Farkasdon a fodrászatomat és az interneten sokat böngésztem a hajszobrászok lenyűgöző hajkölteményeit. Felvettem a kapcsolatot a szegedi Tombácz Zsuzsával, aki Magyarország egyik leg-elismertebb fodrásza, hajszobrásza, több nemzetközi versenyen vett részt. A segítségével kezdtem képezni magam ezen a területen. Tavaly elvégeztem egy orosz hajszobrász négyrészes online kurzusát és nemzetközi mester diplomát szereztem. Nagyon bonyolult frizurákat kellett elkészíteni, és hajból készültek a kiegészítők, az ékszerek és a ruha is. Először úgy gondoltam, lehetetlen elvégezni a feladatokat, de olyan technikákat tanított, hogy élvezettel tudtam végigcsinálni a kurzust”
– fejtette ki.
Hajszobrásztechnikák
A hajszobrászat általában nem a hordható frizurákról szól. Kovács Emíliától megtudtuk, modellező babafejeken dolgoznak, a műhajat ragasztják, hőkezelik, hogy formázható legyen, így készítenek különféle kiegészítőkkel díszítve olyan hajkölteményeket, amelyek valójában csak a versenyeken készülnek és arra hivatottak, hogy a készítő kifejezze kreativitását és megmutassa tudását.
„Hajas László, a Magyar Fodrász, Kozmetikus és Körmös Egyesület elnöke azonban arról tájékoztatott minket, hogy egyre több nemzetközi versenyen alakítanak ki hordható frizura kategóriát is. Az úgynevezett nappali stílus kategóriában akadnak hordható frizurák. Sok látványos elem szerepel ezek között is, de például egy menyasszonyi vagy alkalmi frizurát meg lehet alkotni úgy, hogy az akár a hajszobrászversenyeken is megállná a helyét. A menyasszonyi frizurák az ilyen versenyeken a világbajnokságon és nemzetközi versenyeken bemutatott frizurák stílusában készülnek, ott jelennek meg az új technikák, és olyan fantáziadús alkotások, amelyeken látszik a kifinomult érzék, hogy mi mindent lehet a hajból kihozni”
– magyarázta.
A magyar bajnok
Május elején Balatonfüreden rendezték meg a 65. Jubileumi Magyar Bajnokságot, amelyen Kovács Emília az első helyezést nyerte az összetett kategóriában, vagyis a nyitott haj és a menyasszonyi kontyban.
„A felkészülést tavaly kezdtem, rengeteg gyakorlás van mögöttem. Harmincöt perc alatt kellett elkészíteni a frizurát és feldíszíteni a babafejet, feltenni rá az összes kiegészítőt. Esténként, munka után stopperóra mellett gyakoroltam hónapokon keresztül. Az elején több mint egy óra kellett ahhoz, hogy elkészüljek, majd fokozatosan tudtam lefaragni az időből. Az eredeti elképzelést valósítottam meg, alapvetően mindig ugyanazt készítettem, csak apróságokat változtattam. Arra törekedtem, hogy látványos legyen, de ne gondoljam túl, mert bele kellett férni az időkeretbe”
– fogalmazott. A gyakorlás során szerzett tapasztalatok Emília szerint arra is jók, hogy a fodrász-szakmában segítsék őt. A felkészülés arra is jó volt, hogy megtapasztalja, mennyit bír ki ilyen nyomás alatt, megtanult tisztábban és precízebben dolgozni, jobban beosztani az időt, szebben kidolgozni bizonyos részleteket frizurakészítéskor, és gyakorolt olyan elemeket, amelyeket be tud építeni az alkalmi frizurákba. A baj- noki cím elnyerése olyan örömöt jelent Emíliának, amelyet nehéz szavakkal kifejezni.
„Szinte felfoghatatlan. Gyerekkori álmom volt, hogy egyszer részt vegyek egy ilyen versenyen. Nagyon erős volt a mezőny, gyönyörű frizurákat láttam”
– tette hozzá nagy örömmel. Emília mindenképpen szeretne jövőre is benevezni a versenybe és további terve az OMC világversenyen való részvétel.
Erre született
A fodrász-hajszobrász úgy érzi, erre a szakmára született, már kicsi kora óta vonzotta a szép haj látványa, és hogy valami szépet alkosson, amire mások is felfigyelnek. Úgy véli, sikerének az a titka, hogy nagyon könnyen tanul és hamar ráérez arra, hogyan készítsen el egy frizurát. Ezenkívül kreatív és nyugodt természetű ember, aki szeret elmerülni az alkotásban. A fodrászatban nincs olyan terület, amelyet ne végezne szívesen.
„Elmondhatom, hogy ez számomra szerelem, megtaláltam magam ebben a munkában, egyáltalán nem érzem tehernek, ha dolgozni kell, hanem inkább izgatottsággal tölt el, ha a naptáramat végignézve látom, hogy milyen feladatok várnak rám”
– mondta. A vendégeinek is szívesen talál ki új hajszíneket, frizurákat. Vallja, hogy a jó frizura sosem kor-, hanem stílusfüggő. Szívesen segít a vendégeinek abban is, hogy közösen megtalálják a hozzájuk illő stílust. Mostanság a laza, természetes hatású frizurák a divatosak, a szabályosan beállítottak háttérbe szorultak. A hajszínekben is a természetesség figyelhető meg, Emília elmondása szerint néhány évvel ezelőtt sokkal több színes, például kék, pink, zöld hajat kellett festeni. A férfiaknál, fiúknál leginkább a focisták, a sportolók és a színészek diktálják a divatot. Kovács Emília egy éve oktatni is elkezdett egy dunaszerdahelyi szépségszalonban.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.