A kassai Márai Sándor Gimnázium új képzést indít a jövő iskolai évben, azaz a leendő elsősök a hagyományos osztály mellett művészeti osztályba is jelentkezhetnek. A gimnázium magyar-rajz szakos tanárával, Fecsó Szilárddal beszélgettünk, aki az új képzés egyik ötletgazdája.
A diákok megtanulnak vizuálisan kommunikálni a környezetükkel
Honnan származik a művészeti képzés megindításának ötlete?
Ez a terv nem új keletű. A Rovás alkotócsoport tagjaival már régóta vágyunk rá, hogy megvalósítsuk ezt az elképzelést, és a Márai Sándor Gimnázium vezetősége is régóta fontolgatja, hogy ebben az irányban lépjen. Most már van rá törvény adta lehetőség is, ugyanis az iskola belső ügye, hogy az alapóraszám mellett még mit tanít diákjainak. Szlovákiában nagyon kevés azoknak az iskoláknak a száma, melyek művészeti képzéssel is foglalkoznak, magyar tanítási nyelvű pedig egy sincs köztük. Magyarországon viszont külön rendszere van ezeknek az iskoláknak, külön is finanszírozzák őket. Ez a két tény önmagáért beszél. A mi szlovák nyelvű művészeti iskoláinkba több százszoros a túljelentkezés. Amióta a határok megnyíltak, és megnőttek a magyarországi továbbtanulás esélyei, nagy volt az elvándorlás is. Feladatunk tehát nemcsak hiányt pótolni a szlovákiai magyar oktatás terén, hanem itt tartani a diákokat is, ebben a közösségben, mert itt van rájuk szükség.
Milyen lesz a művészeti osztály végzőseinek profilja?
A művészeti osztály továbbra is gimnáziumi osztály marad, tehát a diákok nem kerülnek hátrányba a többi tárgyból sem, minden tantárgyból meglesz a teljes óraszám. Ezért ha valaki úgy dönt az utolsó évben, hogy nem lép művészeti pályára, nyugodtan megteheti. A művészeti képzést a választható tantárgyakon belül oldjuk meg, lesz művészettörténet, rajzműhely, számítógépes grafika, ábrázoló mértan, viszont nemcsak a képzőművészetre és iparművészetre fókuszálunk, hanem az építészetre is, ahol szintén van tehetségvizsga az egyetemen. Nem célunk azonban, hogy művészeket képezzünk, olyan ismereteket szeretnénk közölni a diákokkal, melyeknek a későbbiekben hasznát veszik. Megtanulnak képben orientálódni, vizuálisan kommunikálni a környezetükkel, vagyis egy másik logikai minőségben gondolkodni. A képzéssel a diákok egy olyan esztétikai vagy humán minőséget kapnak, amely az ember egészséges fejlődése szempontjából elengedhetetlen.
Hogyan lehet bekerülni ebbe az osztályba?
A hagyományos gimnáziumi felvételi mellett, mely matematikából, magyar nyelvből és irodalomból, valamint és szlovák nyelvből és irodalomból áll, lesz egy korábbi tehetségvizsga is, ahol ugyanolyan pontszámot lehet elérni, mint a felvételi vizsgán. Három feladatot kell a jelentkezőknek megoldaniuk, egy portré és egy csendélet mellett egy kreativitást felmérő szabad feladat is lesz. Az első kettőnél szénnel kell majd rajzolniuk, a harmadiknál nem szabjuk meg az eszközöket. Az egyes feladatok 40–45 perc alatt teljesíthetők lesznek. Az elérhető felvételi pontszám egy részét az otthonról hozott munkák teszik majd ki. Az a cél, hogy felmérjük, milyen a fantáziájuk, vizuálisan hogyan gondolkodnak. Nem várunk kész művészeket.
Mennyire lesz anyagilag megterhelő a szülők számára, ha gyermekük a művészeti osztályba jár?
Igyekszünk, hogy egyáltalán ne legyen megterhelő. Vannak már készleteink, saját kemencénk is van, ahol az agyagból készült termékeket kiégethetjük. Továbbra is részt veszünk a lehetséges pályázatokon, és számítunk a szülők szövetsége segítségére is.
Ön szerint mennyire kelendő ma a humán értelmiségi?
Országa válogatja. Sok függ az adott társadalomtól, hogy menynyire becsüli a humán szakembereit, a filozófusokat, tanárokat, nyelvészeket, művészeket. Ez mindig az ország gazdasági stratégiájának függvénye. De szerintem egy ország fejlődése szempontjából humán és reál gondolkodású emberekre egyaránt szükség van. Nálunk még nem becsülik meg eléggé a művészeket, és mindig a pénz határozza meg, ki mennyire elismert. Ezen a gondolkodásmódon kell változtatnunk. Az a feladatunk, hogy képezzük magunkat, és olyan emberré váljunk, amilyenné szeretnénk, és másoknak is segítsünk ezen a téren. Mert az a fajta gondolkodásmód, amely egy időben rányomta bélyegét a posztkommunista országok kultúrájára, sajnos rossz felé vezet. Feladatunk, hogy átlássuk a dolgokat, tanuljunk meg gondolkodni, belátni a paraván mögé, és ha van rá lehetőségünk, tegyünk is valamit a változásért. Én úgy látom, az osztály megnyitásának ez az elsődleges célja.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.