A csúzi kastély megmentője

Csúz. A Csúzy család pusztulásnak indult kastélyát Szénássy Árpád, a komáromi KT Könyv- év Lapkiadó Kft. igazgatója mentette meg; halálának első évfordulóján a családtagjai, barátai, tisztelői rangos előadók jelenlétében itt tartották meg az emléknapot.

Gazda István szerint folytatni kellene a Szénássy Árpád által megkezdett hírlaptörténeti munkátCsuport István felvételeSzénássy Árpád maradandó kiadványokkal gazdagította a felvidéki magyar kultúrát, a Honismereti Kiskönyvtár sorozattal jelentős munkát végzett a Duna menti és a Kápátok közti falvak, városok feltérképezésével – 265 füzet jelent meg a kiadó gondozásában. Úttörő kezdeményezés lett a Múltunk Emlékei havi folyóirat indítása, nem beszélve utolsó művéről, a „Komárom, a Duna Gibraltárja” albumról.

Jókai városának szerelmese 52 évesen hunyt el, holott még sok tervet dédelgetett magában. Özvegy Szénássy Árpádné elárulta a közönségnek: Tímea lányuk valósította meg egyik álmát, a Delta komáromi hetilap megjelentetését.

A családias hangulatú emléknapon Szénássy Árpád emberi nagyságát Nagy Zoltán, az Országos Széchényi Könyvtár osztályvezetője méltatta, aki az egyik legjelentősebb és leglelkesebb látogatójukként emlegette őt. Nagy Zoltán szerint az olvasók, kutatók, diákok számára Szénássy Árpád kiadójának történetét a kiadványok egybegyűjtésével, egyfajta alap létrehozásával kell megőrizni.

V. Molnár László, a Pécsi Tudományegyetem Bölcsészettudományi Karának docense előadásában a művelődés történetében tetten érhető kuriózumokra hívta fel a jelenlévők figyelmét, kiemelten foglalkozott a XVIII. Századbeli Kelet-európai medikusok – köztük Gyöngyösi Pál, Koritáry György (a harkovi egyetem szemészprofeszszora) és Keresztúri Ferenc, a neurofiziológiai kutatások egyik úttörője – karrierjével. Különös volt, amikor V. Molnár László az előadása végén az LGT egyik számával búcsúzott: „Neked írom a dalt, neked énekelek.” Hangsúlyozta, a csúzi emléknapra meghívott előadók Szénássy Árpádra a hozzá illő és méltó módon kívánnak emlékezni: a gondolataik neki, hozzá szólnak most.

Gazda István, a Magyar Tudománytörténeti Intézet igazgatója „A tudománytörténeti kalandozás” című előadásában kiemelte, folytatni kell a hírlaptörténeti munkát, amelyet az elhunyt megkezdett.

Bogyaréten is emlékeztek

Szénássy Árpád emlékének adóztak a napokban Bogyaréten is: a helyi önkormányzat jóvoltából, Resko Sándor ötlete nyomán Szénássy Zoltán és az elhunyt özvegye, Szénássy Árpádné avatta fel a jeles egyéniség emléktábláját. (száz)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?