A fellebbviteli bíróság szerint is csak rablást követett el az az öt férfi, akik 2008 márciusában egy csúzi pincében napokig fogva tartották a kürti Danczi Bélát. Az ötvenöt éves férfi a végtagjain észlelt horzsolások szerint szabadulni próbált, végül kihűlés okozta a halálát.
A bíróság szerint nem gyilkosok a csúzi emberrablók
A bűncselekményt az áldozat unokaöccse, a 27 éves J. Gábor tervelte ki, miután megtudta, hogy nagybátyjának 57 ezer eurója van a bankban. A takarékkönyveket el is lopta tőle, de mivel a tulajdonos személyazonossági igazolványa nélkül a pénzt nem tudta felvenni a bankban, barátaival elrabolta a nagybátyját. 2009. március 17-én törtek be hozzá, elektromos sokkolóval elkábították és egy ismerősük. L. József csúzi pincéjébe szállították. Ott két napig tartották megkötözve, csupán alsóneműben, az volt a szándékuk, hogy a pénz fejében szabadon engedik, de 2009. március 19-én holtan találták. Egy motorcsónakról a helyi halastóba akarták dobni a holttestet, végül úgy döntöttek, hogy L. József bejelenti a rendőrségen: ismeretlen holttestet talált. A kihallgatások során kiderült, hogy szintén részt vett a bűncselekményben, de ő ezt végig tagadta. A többiek beismerték tettüket, de mind azt állították, nem kívánták az áldozat halálát, csak a pénzét akarták megszerezni. Ez végül nem sikerült nekik, a bankban nem érték be a személyazonossági igazolvánnyal, ragaszkodtak ahhoz, hogy a számlatulajdonos személyesen menjen a pénzért.
Az orvosszakértői vélemény szerint Danczi Béla nagy kínok és fájdalmak között halt meg, ragasztószalaggal leragasztották a száját, összekötözték a kezét és egy oszlophoz kötözték. A Nyitrai Járásbíróság tavaly J. Gábort rablásért 15 év, F. Romant 13 év, D. Pétert 12 év, F. Pétert és L. Józsefet pedig 10 év szabadságvesztésre, valamint a szabadulás után két év felügyeletre ítélte, és az 580 eurós temetési költség megtérítésére kötelezte.
Az ítélet ellen L. József és az ügyész is fellebbezett. L. József arra hivatkozva, hogy nem bocsátotta a tettesek rendelkezésére a pincéjét, és nem tudta, mi folyik ott, enyhítést kért. Az ügyész súlyosbításért folyamodott, úgy vélte, a vádlottak gyilkosságot követtek el azzal, hogy az áldozatot sorsára hagyták. A kerületi bíróság az elsőfokú ítéletet megszüntette, de J. Gábort, F. Romant, F. Pétert és D. Pétert ugyancsak súlyos rablásért, L. Józsefet pedig rablásban való részvételért ítélte el. A bíró nem osztotta az ügyész véleményét, hogy gyilkosság történt, sőt, három vádlott büntetését enyhítette. Az áldozat unokaöccsére, J. Gáborra az eredeti 15 év helyett 14 év börtönbüntetést szabott ki, F. Roman a 13 év helyett 11-et tölt börtönben, L. József pedig 10 helyett 7-et. F. Péter és D. Péter büntetése változatlanul 10 és 12 év marad, az ítélet jogerős.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.