A barlangba menekültek a tatárok elől

Szepsi. Egynapos konferenciával végződött a Zekeres I. elnevezésű pályázat, melynek célja Szepsi történelmi és kulturális örökségének felélesztése volt. A múltkutatás eredményeit egy kiadvány rögzíti majd.

Szepsi. Egynapos konferenciával végződött a Zekeres I. elnevezésű pályázat, melynek célja Szepsi történelmi és kulturális örökségének felélesztése volt. A múltkutatás eredményeit egy kiadvány rögzíti majd. Az egyes résztanulmányok összefoglalása, a leletekből keletkezett tárlat megtekintése és a könyv bemutatása alkotta a konferencia központi témáját.

A Zekeres I. pályázat 22,21 millió korona értékben a múlt feltérképezésére és a turizmus fellendítésére szolgált. Ebbe belefért a városközpont utcáinak, tereinek újrakövezése, Egressy Béni szobrának felállítása, a szepsi barlang feltárása, a pincerendszerek kutatása is. Az utóbbiaknak az is célja volt, hogy kiderüljön, igazak-e a városról keringő régi mondák: valóban a barlangba menekültek-e a szepsiek a tatárjárás idején, és volt-e a templomnak titkos alagútja veszély esetére?

A mondáknak valóban van alapja. A barlangászok négy sírt tártak fel az üregben, edényeket, érméket, ékszereket is találtak. Egy eldugott kincs III. és IV. Béla uralkodása idejéről származó érmékből állt. A leletek a tatárjárás korába sorolhatók, tehát igaz, hogy a tatárok elől a városlakók a közeli barlangban találtak menedékre, és féltett kincseiket is magukkal vitték. Ám a mondának az a része, hogy a tatárok nem tudták kiéheztetni a bujkálókat, mivel egy másik kijárat is volt a hegy gyomrából, nem igazolódott be, éppen a megtalált és feltárt sírok miatt. Csak végveszély késztethette az embereket arra, hogy halottaikat a barlangon belül temessék el. Ha titkos kijárat lett volna valahol, aligha maradtak volna sírok a menedékhelyen belül.

A szepsi barlang szpeleológiai szempontból egyedi: területe körülbelül 200x100 méter, ám folyosórendszerei a három kilométert is meghaladják. A járatok egy részében még négykézláb sem lehet közlekedni. A feltárásról rövid dokumentumfilm is készült.

A pincekutatáson belül a főutca 140 pincéjét mérték fel a szakemberek, és találtak a pincék közötti összakötő alagutakat is, ám a katolikus templom alatti titkos alagut létezését a mérések nem igazolták. A pincerendszer sajnos nincs olyan állapotban, hogy a jövő számára megmenthető legyen, sőt az utcák stabilitását is veszélyezteti egy esetleges beomlás.

Az érdekes eredményeket a szepsiek hamarosan könyv formájában is megismerhetik. A szlovák–magyar kiadvány első mintapéldányát a barlangban talált leletek kiállításának megnyitóján mutatják be, és ezzel a Zekeres I. pályázat is véget ért, ám a múltkutatást a város továbbra is folytatja.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?