Eredeti Warhol-művek a múzeumban (fotó: Andy Warhol Modern Művészeti Múzeum)
Pop art a Keleti-Beszkidek lábán
Az Andy Warhol Modern Művészeti Múzeum talán Mezőlaborc legmeghatározoóbb kulturális intézménye 1991 óta. A koronavírus okozta lezárások után ők ismét zavartalanul fogadják a látogatókat.
Egy 15 évvel ezelőtti projekt hatására még ma is sok helyen olvasható ebben a kicsi kelet-szlovákiai, 6600 fős városkában a következő felirat: Warhol City. Vagyis szlovákul nagyjából Warholovónak nevezhetnénk a települést, ami talán nem is lenne nagy túlzás, a pop art egyik legmeghatározóbb alakja ugyanis döntően hatással van Mezőlaborc idegenforgalmára. Az Andy Warhol Modern Művészeti Múzeumot évente átlagosan mintegy 30 ezer ember, köztük rengeteg külföldi látogató keresi fel. Ez aligha tipikus jelenség a Szlovákia egyik perifériájának tekintett északkeleti országrészben. De hogyan is jött létre a múzeum?
Származás
Andy Warhol szülei, Andrej és Júlia Warhola a Mezőlaborci járásban található Mikó (szlovákul és ruszinul: Miková) faluból vándoroltak ki az Egyesült Államokba. Az 1920-as években három fiuk született, köztük Andy is. Ő ugyan sosem kereste fel a szülőföldet 1987-ben bekövetkezett haláláig, ám az elmúlt évtizedben elhunyt bátyjai igen. A múzeum munkatársa kérdésünkre elmondta, amikor találkozott velük, ruszinul beszélgettek, szlovákul pedig nem is tanultak meg.
A múzeum létrejöttének csírái egy bizonyos Michal Bycko nevezetű mezőlaborci tanár kutakodásához kapcsolódnak. Andy halála után John nevű bátyja felkereste a szülőföldjüket, majd Bycko eredeti Warhol-műveket kért tőle bármelyik szlovákiai galéria számára. A testvér nyitottan állt a kéréshez, s a következő években hosszadalmas előkészítő munkának köszönhetően 1991-ben megnyithatta kapuit a múzeum, amely az eredetileg városi kultúrháznak szánt épületben kapott helyet.
Mi látható a múzeumban?
A 80-as évek építkezési stílusát nagyban magán viselő múzeumépület a maga módján jól illeszkedik Warhol képzőművészetéhez, a nagy belső terek pedig kellemes szemlélődést biztosítanak annak befogadására.
Több állandó tárlatnak is helyet ad az intézmény. Az első szinten a street és a pop art neves képviselőinek műveit tekinthetjük meg, ahol jelenleg ideiglenesen kiállított alkotások is találhatóak. A második szinten egy egész teremben kerül bemutatásra Warhol származása. Sok tárgy és dokumentum információgazdag, kissé a környékbeli ruszinok világába is betekintést nyerhetünk. Innen nyílik két összefüggő terem, ahol már az eredeti műveket láthatjuk, köztük a híres sorozatot Marilyn Monroe-ról. Talán nem mindenki számára nyilvánvaló, de Warhol hívő görögkatolikus is volt, s néhány vallásos műve is megtalálható a múzeum falain. Ebben a teremben jelenleg egy időszaki tárlatot is berendeztek kortárs brit alkotók képzőművészeti, javarészban háborúellenes alkotásaiból.
A kassza melletti földszinti teremben még mindig megtekinthető egy időszaki kiállítás, amely Keith Haring, a 80-as évek amerikai underground egyik neves képviselőjének műveit sorakoztatja fel egy meglehetősen megkapó elrendezésben.
Néhány tudnivaló
A nyelvhasználati kérdésekre érzékenyek bizonyára örömmel veszik tudomásul, hogy egyebek mellett magyar nyelvű változata is van a múzeumi honlapnak. Érdemes követni az intézmény Facebook-oldalát is, ahol hetente több érdekes megosztással jelentkeznek a modern művészet világából.
Az intézmény a nyári szezonban a hét minden napján 10.00-17.00 között tart nyitva, egy felnőtt belépőért pedig 4 eurót kell fizetni.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.