Május közepén, végén a szórványos éjszakai fagyok elmúltával kiültethetjük szabadföldbe az előnevelt paradicsompalántákat. A paradicsom csak kellően felmelegedett talajban fejlődik kielégítően. A későbbi ültetés miatt keletkezett lemaradást gyorsan behozza, ám ha fagy éri, az a növény pusztulásához vezet.
Paradicsomi igények
Amennyiben palántáink túlságosan megnyúltak, alsó harmada is a földbe kerüljön. A növények ott járulékos gyökereket fejlesztenek. A mélyebb ültetésnél fennáll annak a veszélye, hogy a gyökerek a hideg talajba kerülve, lassabban fejlődnek. Éppen ezért mélyebb ültetésnél a töveket nem függőlegesen, hanem kissé ferdén helyezzük a talajba. ĺgy elkerülhető a gyökerek károsodása. A hajtásokat ezután könnyen rögzíthetjük megfelelő szögben a karóhoz.
A paradicsom körüli ápolási teendők közül az oldalhajtások eltávolítása, a kacsozás az egyik legfontosabb. Erre már akár az ültetéskor is szükség lehet. A nagyobb oldalhajtások gyengítik a főhajtás fejlődését, emellett hátrányt jelentenek a növényvédelemben is. A túl sűrű hajtásrendszer miatt a paradicsomtövek nem maradnak levegősek, a nedvesség lassan szárad fel a levelekről, ami a gombás fertőzések melegágya.
A paradicsom vízigényes, a termések megfelelő fejlődéshez rendszeres vízellátást kíván. A betegségek elkerülése érdekében öntözésnél ügyeljünk arra, hogy a levelekre és a fejlődő termésekre lehetőleg ne kerüljön víz. Számolnunk kell azzal is, hogy a paradicsom gyökerei közvetlenül a talajszín alatt, szétterülve növekednek, ezért a kapáláskor könnyen megsérthetjük. Ennek elkerülésére célszerű a talajt valamilyen mulcsréteggel takarni, ez megakadályozza a felszín gyors kiszáradását és a gyomok elterjedését. (Kertbarát)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.