Darált baromfimáj
Hozzávalók:
50 dkg baromfimáj, 20 dkg hagyma, 2 tojás, 5 dkg libazsír, 5 dkg libatöpörtyű, ízlés szerint só, fekete bors.
Elkészítése:
A májat megmossuk, tűz fölött megsütjük, hogy ne legyen véres, majd a megtisztított hagymával együtt ledaráljuk.
Zsidó étkek ízelítője nem csak kóser konyhákba
Hozzávalók:
50 dkg baromfimáj, 20 dkg hagyma, 2 tojás, 5 dkg libazsír, 5 dkg libatöpörtyű, ízlés szerint só, fekete bors.
Elkészítése:
A májat megmossuk, tűz fölött megsütjük, hogy ne legyen véres, majd a megtisztított hagymával együtt ledaráljuk. Hozzáadjuk a két apróra vágott keményre főtt tojást, a zsírt, a töpörtyűt, sózzuk, borsozzuk és alaposan összedolgozzuk. Előételként kenyéren kínáljuk.
Pulykatekercs
Hozzávalók:
Egy 3,5 kg-os pulyka, 20 dkg macesz, 8 tojás, 20 dkg pulykamáj, 10 dkg maceszliszt, 8 dkg mazsola, 10 dkg margarin, só, fekete bors, cukor ízlés szerint.
Elkészítése:
A maceszlisztből, vízből és 2 tojásból palacsintát sütünk. A megtisztogatott pulykát miután alaposan megmostuk s a bőrét is lehúztuk, kicsontozzuk. A színhúst két-háromszor ledaráljuk. Tűz fölött megsütjük a májat, apró kockákra vágjuk, összekeverjük a darált hússal, hozzáadjuk a tojásokat, a megmosott mazsolát, s egy kis cukorral, fekete borssal és sóval ízesítjük. Az így kapott tölteléket a pulyka bőrébe tekerjük, majd az egészet margarinnal bekent pergamenbe csomagoljuk. Tepsibe helyezzük, és közepesen előmelegített sütőben kb. egy órán át sütjük. Mikor kész a tekercs, beterítjük a csíkokra vágott palacsintával. Melegen is felszolgálhatjuk, gyümölccsel is kínálhatjuk, de hideg előételnek is remek.
Töltött sült liba
Hozzávalók:
1 liba aprólékostul, 20 dkg hagyma, 1,5 kg krumpli, 30 dkg baromfizsír, 3 tojás, só, fekete bors, őrölt paprika, fokhagyma, majoránna.
Elkészítése:
A megpucolt libát alaposan megmossuk, megtörölgetjük, majd a sütés előtt egy órával bedörzsöljük sóval, fekete borssal, pirospaprikával, fokhagymával és majoránnával. A töltelékhez lereszeljük a nyers krumplit, és jól kinyomkodjuk. Lassú tűzön megpirítjuk az apró kockákra vágott hagymát az öszszevagdalt aprólékkal, majd hozzáadjuk a krumplimasszát, és állandó kevergetés mellett még pár percig pirítjuk. Ezzel töltjük meg a libát, bevarrjuk, és előmelegített sütőben 2-3 órát sütjük, egészen addig, míg meg nem puhul. Közben rendszeresen öntözgetjük a saját zsírjával és vízzel permetezzük.
Almaleves
Hozzávalók:
1 kg alma, 10 dkg cukor, 10 dkg citrom, 5 dkg mazsola, 4 dl fehérbor, 1 dl rum, 3 tojás, 1 dkg fahéj.
Elkészítése:
Az almát megmossuk, meghámozzuk és kevés vízben megfőzzük. Sűrű szitán átpasszírozzuk, hozzáadjuk a bort, a reszelt citromhéjat, a mazsolát, a fahéjat, a rumot, és felfőzzük. A tojjássárgákkal behabarjuk, édes péksüteménnyel vagy pirítóssal kínáljuk.
Maceszgombóc
Hozzávalók:
20 dkg macesz, 5 tojás, 0,5 dl olívaolaj, só.
Elkészítése:
A tojást felverjük, hozzáadjuk az olajat és a pohár hideg vízben szétmorzsolt maceszt, majd jó alaposan összedolgozzuk. A kész maszszából gombócokat formálunk, lobogó sós vízben 10 perc alatt kifőzzük őket. Lyukas merőkanállal tálba szedjük. Remek levesbetét.
Zöldségleves húsgombóccal
Hozzávalók:
Sárgarépa, póréhagyma, zeller, petrezselyem, 6 dkg paradicsompüré, só, fekete bors. A húsgombóchoz: 80 dkg marhahús, 2 tojás, 10 dkg rizs, só, fekete bors.
Elkészítése:
A zöldséget megpucoljuk, megmossuk és felkarikázzuk. Fazékba tesszük, felöntjük 2 liter vízzel és megfőzzük. Közben megmossuk a húst, ledaráljuk, hozzákeverjük a főt rizst, a tojásokat, megsózzuk, fűszerezzük és jól összedolgozzuk. Golyókat formázunk belőle és belefőzzük őket a zöldséglevesünkbe. Hozzáadjuk még a paradicsompürét, sózzuk, borsozzuk és gyorsan készre főzzük.
Sólet
Hozzávalók:
1,5 kg marhahús, 40 dkg bab, 30 dkg hagyma, 10 dkg zsiradék vagy olaj, 20 dkg dara, 10 dkg sima liszt, só, fekete bors, őrölt pirospaprika.
Elkészítése:
A babot átválogatjuk, megmossuk, és egy éjszakára átforralt hideg vízbe áztatjuk. A húst megmossuk, nagyobb kockákra vágjuk, megsózzuk, borsozzuk, megszórjuk paprikával és liszttel. A serpenyőben felhevítjük az olajat, s a húst együtt a felkockázott hagymával rózsaszínre pirítjuk rajta. Hozzáadjuk a babot és az átöblített darát. Felöntjük vízzel, majd lassú lángon fedő alatt hosszan pároljuk. Tálalásig melegen tartjuk.
Sábeszi barhesz
Hozzávalók:
75 dkg rétesliszt, 6 dkg margarin, 3 dkg cukor, 3 tojás, 2 dkg élesztő, 3 dl víz, só.
Elkészítése:
Az élesztőt kis langyos vízben meleg helyen felfuttatjuk. A lisztet egy tálba szitáljuk, hozzáadjuk a cukrot, a tojást, a felolvasztott margarint, a megkelt élesztőt és a langyos vizet. A tésztát alaposan kidolgozzuk, egészen addig, míg az edény oldalától el nem válik. Tiszta konyharuhával letakarjuk, majd meleg helyen 1-2 óráig kelni hagyjuk. Mikor megkelt, lisztezett gyúródeszkára borítjuk és két részre osztjuk (a szombati asztalon mindig két kalácsnak kell lennie). A klasszikus chalát úgy készítjük el, mint a fonott kalácsot. Tepsire helyezzük, s még 15 percig pihentetjük. Mielőtt az előmelegített sütőbe helyeznénk, megkenjük egy kis vízzel elkevert tojással.
Mákos keksz
Hozzávalók:
50 dkg sima liszt, 20 dkg cukor, 1 csomag sütőpor, 20 dkg darált mák, 15 dkg margarin, 1 tojás.
Elkészítése:
Az átszitált lisztet elkeverjük a margarindarabokkal, hozzáadjuk a cukrot és a sütőport. Jól összegyúrjuk, majd kb. fél cm-es tésztát nyújtunk belőle. Különböző formákkal kiszúrjuk, a kekszeket kizsírozott tepsire helyezzük, megkenjük őket tojással, majd megszórjuk kristálycukorral és mákkal. Közepesen előmelegített sütőben 20 perc alatt aranysárgára sütjük. (gy)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.