Vasárnap éjfélig lehetett leadni a jelöltlistákat a decemberi önkormányzati választásokra. Több magyarlakta városban furcsa, a nagypolitikát nem tükröző koalíció alakult.
Zsebdiktátorok is versengenek a polgármesterségért
Újra indul Pozsony–Ligetfalu polgármesteri székéért Peter Matuška, aki tavasszal a legeredményesebben szerepelt az időközi polgármester-választáson. Győzelmének csak egy szépséghibája volt: az alkotmánybíróság semmisnek nyilvánította, mivel nem tartotta be a kétnapos kampánycsendet. A választások napján ugyanis repülőgép vontatta transzparens hirdette, hogy Vladimír Bajan, Ligetfalu korábbi polgármestere is Matuškát választja. A demokrácia szabályaival ellentétes volt az is, hogy a jelölt vasalóval jutalmazta azokat a választókat, akik rá adták voksukat. Matuškát a Szabad Fórum, a SNS és a HZDS támogatja. Legnagyobb ellenfelei ugyanazok, akik tavasszal az alkotmánybírósághoz fordultak az elcsalt választás miatt: a Smer Milan Ftáčnikot, az SDKÚ–KDH koalíció Ladislav Snopkót indítja.
Aranyosmarót polgármestere szeretne maradni Mária Ostrihoňová is, aki májusban a kormányhivatal előtt éhségsztrájkolt. Azt szerette volna elérni, hogy a kormány mielőbb építse meg az R1-es autóút Nyitrától Aranyosmarót felé vezető részét, kiváltva ezzel a halál útjának is nevezett jelenlegi főutat. Ellenfelei azonban diktatórikus módszerei miatt bírálják, az aranyosmaróti képviselő-testület 24. ülése 18 hétig tartott, mivel a polgármesterasszony nem volt hajlandó szavaztatni a képviselők által előterjesztett javaslatokról.
Kassán újra ringbe száll František Knapík jelenlegi főpolgármester. Knapík korábban alpolgármester volt, áprilisban nyerte meg az időközi választásokat. Ellenjelöltje Boris Farkašovský, aki 1999-2002 között szintén alpolgármester volt. Politikai karrierje során több pártban is megfordult, jelenleg a Smer jelöltje, megyei képviselő.
Érsekújvárban a legnagyobb meglepetést a Nagy Szlovák Koalíció lépése okozta. Köztudott, hogy a Smer és a KDH helyi alapszervezetének is volt jelöltje, ők azonban a Nagy Szlovák Koalíció (Smer–SDKU–HZDS–KDH–SNS–SF) egyetlen közös jelöltje, Pavol Hudák javára lemondtak, hogy ilyen módon összefogva megfelelően erős jelöltet indíthassanak. Az ellenjelölt Gejza Pischinger jelenlegi polgármester, aki függetlenként, a Magyar Koalíció Pártjának támogatásával indul a megmérettetésen, és akinek nem kis érdeme van abban, hogy Érsekújvár gazdasági helyzete jelentős mértékben javult. Juraj Kisely jelenlegi alpolgármester független polgármesterjelöltként indul, és sokak nem kis meglepetésére Érsekújvárban még egy magyar és szlovák választóknak egyaránt megfelelő jelölt vesz részt a küzdelemben: František Štefánik független jelölt személyében.
Dunaszerdahelyen Pázmány Péter negyedszer indul a polgármesteri posztért, tizenkét éve ő a város első embere. A Városunkért Polgári Társulás először 2002-ben indított jelölteket, akkor Hunčík Péternek nem sikerült leváltania Pázmányt, de a polgármesterjelöltek közül ő kapta a második legtöbb szavazatot. Antal Ágota a polgári társulás független képviselőjeként volt tagja a városi képviselő-testületnek négy évig. Idén a polgármesteri posztra pályázik. Várhatóan Pázmány Péter és Antal Ágota között fog eldőlni a polgármesteri poszt sorsa. Örzsik Ödön négy évig független képviselő volt, dunaszerdahelyi gyermekkardiológus. Öllős Csaba helyi vállalkozó szintén indult a négy évvel ezelőtti választáson, csekély eredménnyel. Plavy Dezső vállalkozó mégsem pályázza meg a polgármesteri címet. A dunaszerdahelyi vállalkozóról az a hír járta, az ANO színeiben kapcsolódik be a decemberi megmérettetésbe, ám amióta 2003 elején kilépett a pártból, nem kötődik semmilyen politikai erőhöz. Függetlenként sem indul.
Tornalján harmadszori nekifutásra sikerült Lax László személyében polgármesterjelöltet állítania az MKP-nak. A városban négyen indulnak harcba a polgármesteri székért, kemény kampány várható. Függetlenként indul a jelenlegi polgármester Dubovský László, szintén függetlenként Elena Predanócziová-Vidinská, az SNS színeiben pedig Eva Babišová.
Rimaszombatban is négyen készülnek harcba szállni a polgármesteri székért. Az MKP jelöltje Bán Zoltán, függetlenként a jelenlegi polgármester Cifruš István, a HZD színeiben Ivan Šimko, a Smer jelöltjeként pedig Pavol Piliarik.
Füleken három jelölt vár a megmérettetésre a polgármesteri székért. Az MKP-t Agócs József, a jelenlegei polgármester képviseli. Robert Belko négyes koalíció színeiben indul a városban, őt az SNS–Smer–HZDS–SDKÚ, tehát részben kormánypártok, részben ellenzéki pártok tartják alkalmasnak a polgármesteri poszt betöltésére. Függetlenként indul Komjáthy Tibor.
A losonci városházán a választási bizottság jegyzőkönyvvezetője lapunknak csupán a polgármesterjelöltek létszámáról tudott hivatalos információt nyújtani. A nógrádi városban kilencen indulnak a polgármesteri székért. Biztosan indul a jelenlegi polgármester Milan Marko, akinek egyik kihívója az MKP jelöltje, Csúsz Péter. A losonci választási bizottság csak október tizenkettedike után fog hivatalos információkat kiadni a jelölőlistákról.
Galántán Alexander Mézes jelenlegi polgármester egyelőre a Smer és az SDKÚ támogatásával indul, de várható, hogy további pártok is támogatni fogják. Az MKP jelöltje Kolek János, a városi művelődési központ igazgatója.
Vágsellyén alakult talán az ország legszélesebb koalíciója, Tibor Baran jelenlegi polgármester a következő pártok támogatását bírja: MKP, Smer, Ano, SF, KSS, HZD, ASV, SOS, Nádej, SNS. A KDH és az SDKÚ jelöltje Martin Alföldi orvos.
Léván a jelenlegi polgármester Štefan Mišák, négy évvel ezelőtt a Smer–SDKÚ–KDH–HZD–SDA nagykoalíció jelöltjeként nyerte meg a választásokat. A mostani választásokon mind a Smer, mind az SDKÚ más jelöltet indít, így párttámogatás nélkül maradt. Az utolsó pillanatig habozott, de végül úgy döntött, függetlenként indul. Az egyik független jelölt Ladislav Kisely két cikluson keresztül 2002-ig már volt a város polgármestere. Ahogy négy éve az MKP önálló jelöltjétől Grébner Gyulától, most is elhódíthatja a magyar szavazatok egy részét az MKP által is támogatott jelölttől, Ivan Muríntól. Daru László, az MKP helyi elnöke szerint az akkori fiaskó is bizonyítja, csak erős partnerekkel szövetkezve van esélye a magyaroknak beleszólni a város dolgaiba, s a párt vezetősége egyeztette lépéseit a helyi civilszervezetekkel.
Zselízen az MKP taggyűlésén nagy szavazatkülönbséggel Nagy Géza jelenlegi polgármester lett a párt jelöltje, de vetélytársai, Farkas István és Dulai Ferenc független jelöltként mégis indulnak a választásokon. Négy évvel ezelőtt mindössze négy jelölt volt erre a posztra, most tízen pályáznak rá. S a tíz jelöltből az említett három személyen kívül van még egy független jelölt, aki MKP-tag, László Vilmos. A Smer a legutóbbi helyhatósági választásokon Vojtech Tomašovičot jelölte, most Marianna Šedivá indul a párt színeiben.
Ipolyságon előrehaladott tárgyalások voltak több lehetséges koalícióról, de a tagság úgy döntött egyedül induljon a magyar párt. A jelenlegi alpolgármester az MKP jelöltje, s ő a legfőbb vetélytársa a jelenlegi polgármesternek, Lőwy Jánosnak, aki nagyon kis szavazatkülönbséggel győzte le négy éve a párt akkori jelöltjét, Orbán Dezsőt. Érdekesség, hogy függetlenként indul Tóth Csaba, aki még MKP-tag, de mint városi képviselő az utóbbi egy-másfél évben – főleg a kórház ügyeiben – általában nem frakciótársaira szavazott, s így megromlott a képviselők közötti viszony. Bélik György a helyi MKP alapszervezet elnöke elmondta, az hogy nem egyeztetett a párttal a jelöltségéről, kizárását is jelentheti. (juk, szaz, jom, sza, szasz, fm)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.