Az átlagos szlovákiai polgár rengeteg cukrot fogyaszt.
Vigyázzon! A cukor valóban függőséget okoz
Az átlagos szlovákiai polgárok évente 32 kilogramm cukrot esznek. „Az édesített italok fogyasztása hazánkban évente fejenként 110 literre rúg, ami rendkívül nagy szám. Sokat léptünk ezzel előre az európai országok statisztikájában, és ez hozzájárul a betegségek növekvő számához” – tárta fel a megdöbbentő adatokat Barbara Sviežená táplálkozási szakértő.
Az emberi szervezetnek közben nincs szüksége hozzáadott cukorra az egészséges működéshez. A szénhidrátokból származó cukrokat és keményítőket használja fel az agy működtetésére és a sejtek energiaellátására. Ezek rostot és más tápanyagokat is biztosítanak a szervezetnek, főként a különböző gyümölcsökből, zöldségekből és tejtermékekből. „Amire igazán szükségünk van, azok a szénhidrátok, de nem kell, hogy édesek legyenek, ilyenek például a teljes kiőrlésű tészták, a különböző formájú gabonafélék vagy a pékáruk. A függőség, amiről beszélünk, csak az egyszerű cukor iránti vágy, ami édes” – tette hozzá.
A szakértő szerint az édes, cukros ételek utáni vágyakozást egészséges alternatívákkal lehetne leküzdeni. „A gyümölcsök természetes édes ízét szintén az egyszerű cukrok adják, de ezek rostokhoz és más összetevőkhöz kötődnek, ezért nem olyan károsak, mint a finomított cukor” – magyarázta a szakértő.
Amit valóban korlátozni kell, az a kávéhoz, a teához, bármilyen ételhez hozzáadott cukor. Egészen a közelmúltig az Egészségügyi Világszervezet a napi energiabevitel 10 százalékában határozta meg a hozzáadott cukor maximális napi bevitelét, ami napi 50 gramm cukrot jelent. „Az elhízás, a cukorbetegség és más civilizációs betegségek miatt azonban számos tanulmány értékelése után az Egészségügyi Világszervezet a hozzáadott cukorbevitelre vonatkozó ajánlást 5 százalékra módosította, ami napi 25 gramm cukrot jelent, átszámítva hat teáskanálnyi cukornak felel meg” – magyarázta a szakértő.
(zdravie.pluska)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.