A héten eldőlt, már idén nyáron csökkennek a roamingdíjak. A mobilszolgáltatók nem lelkesedtek a szabályozás hallatán, ám szakemberek véleménye szerint nem kell attól tartaniuk, hogy csökkennek a bevételeik, hiszen az olcsóbb díjak miatt sokkal többen használják majd a telefont külföldről.
Végre itt az olcsóbb roaming
Brüsszelnek hála
Kivel ne történt volna meg, hogy amikor külföldön nyaralt vagy üzleti úton járt, felhívott valakit vagy fogadta valaki hívását? Aztán amikor megérkezett a számla, az otthoni áraknál jóval magasabb tételek szerepeltek rajta. Az Európai Bizottság szerint a telefonhasználók roaming-költségei akár ötszörösére is rúghatnak a mobilszolgáltatókéinak. Jelenleg a nemzetközi mobilhívások tarifái igen széles skálán mozognak az EU országaiban: a percdíjak 58 centtől egészen 5 euróig terjednek.
Az EU soros német elnöksége azt akarta elérni, hogy a hívások kezdeményezésére legfeljebb 60 eurócentes, a hívások fogadására pedig maximum 30 eurócentes „tarifasapkát” alkalmazzanak. Az Európai Parlament eredetileg 40 és 15 eurócentes limiteket vezetett volna be.
Brüsszel akkor állt elő a roamingtarifák szabályozásának tervével, amikor tudomására jutott, hogy egyes külföldről indított mobiltelefon-hívások akár hatszor annyiba is kerülhetnek, mint országon belül. Brüsszel szerint a roamingdíjak jelenleg átlagosan egy euróra rúgnak percenként.
A tagállamok egy olyan rendszert akartak létrehozni, amiben a használók szabadon választhatták volna a korlátozott tarifákat. Az EP eredeti álláspontja pedig arról szólt, hogy a fogyasztókat automatikusan „rá kellene kapcsolni” az új tarifarendszerre, hacsak szándékosan nem választanak másik csomagot.
Még nem lesz olcsóbb az sms
A parlamenti jelentés szerzője, a néppárti Paul Rübig szerint végre sikerült letörni a roamingdíjakat, ami „hatalmas siker az európai fogyasztók, és világos jelzés az európai telekommmunikációs iparág számára”. Az európai szocialisták alelnöke, Robert Goebbels egyenesen egy olyan „győzelem”-ről beszélt, „amely sok-sok évre lendületet ad a fogyasztóvédelemnek egész Európában”.
A mobilszolgáltatóknak tetemes bevétele származik a nemzetközi hívásokból – ennek mértéke évi 8,5 millió euróra tehető.
Heves viták kísérték az ún. eurótarifák megállapítását, melyet az EP-képviselők végül percenként 49 centben maximáltak az indított, 24 centben pedig a fogadott hívások tekintetében.
A mostani szabályozás nem érintené az adatátviteli szolgáltatásokat, és semmilyen módon nem korlátozza az sms és mms üzenetek díjait.
Az Európai Unió elnöki tisztét most betöltő Németország mindenesetre máris jelezte, más európai uniós tagállamokkal együtt támogatja a fokozatos változásokra épülő tervet. Sőt, Berlin egyenesen drasztikus díjcsökkentést szeretne elérni. A német kormány ugyanakkor addig semmiképpen sem szeretné módosítani a meglévő sms- és mms-árakat, amíg az új roamingdíj-szabályozás hatályba nem lép.
A tervek szerint az sms- és mms-árak csökkentése csupán másfél évvel az új roamingdíjak bevezetése után lépne életbe. A javaslat részleteit idén júniusig dolgoznák ki. Felmerült annak lehetősége is, hogy csökkentenék a külföldre menő, illetve az onnan érkező hívások díjait. Az elképzelés értelmében a külföldi telefonhívások díját percenként legfeljebb 50 centben maximalizálnák, míg a külföldről beérkező hívások maximum 25 centbe kerülnének. Egy, illetve két év után az árak további legalább 5-5 százalékkal csökkennének. A javaslat kitér arra is, hogy a mobilszolgáltatók az egymás között egy hívásnál percenként átlagosan legfeljebb 30 centet számolhatnának el. Az előterjesztést azonban nem elég kidolgozni, ahhoz, hogy hatályba lépjen, azt később még az egyes európai tagállamok kormányainak és az Európai Parlamentnek is el kell fogadnia. (szl, mti, fn)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.