Az emberek már csak akkor figyelnek fel igazán egy-egy tengeri vitorlázással kapcsolatos hírre, ha a Földet megkerülő próbálkozásról van szó, lehetőleg, szólóban. Egy-egy óceán átszelése már magyar vonatkozásban sem ritka.
Újabb magyar vitorlás Föld körüli úton
A világ élvonalába tartozó első komoly eredménnyel az Alba Regia vitorlás dicsekedhetett, a nem akármilyen utakon edződött Fa Nándorral (BOC Challenge – egyszemélyes földkerülő verseny – 4 kikötő érintésével, külső segítség nélkül, 1990-91, 11. hely; Vendeé Globe verseny – egyszemélyes, kikötés nélküli, Földet megkerülő vágta, 1992-93, 5. hely). Őt követte Kopár István a Mol-Hungária 1100 vitorlással, a Hong Kong Challenge Földkerülő versenyen elért első helyével 1997-ben. De az említett sporthajóskapitány igazi nagy tettét a Salambóval vitte végbe 1990-91-ben, egy kikötéssel megszakított Földkerülő útján. 1995-től máig 8 magyar hajó vett részt az ARC megmérettetésen (Kanári-szigetek–Atlanti-óceán–Karib-tenger), 2003-ban a harmadik lett Fa Nándor legénysége a Djuice vitorlással. Jegyzett eredmény Gál József Földkerülő útja az Equator vitorlással, aki 1991 és 1996 között feleségével és 3 éves fiával járta az óceánokat. Egyébként ő és Fa Nándor alkotta az első Földkerülő magyar kisvitorlás, a Szent Jupát kéttagú legénységét 1985-87-ben. A további eredmények sem lebecsülendők, de már csak magyar szemszögből érdekesek.
A legfrissebb merész vállalkozás a tavaly ősszel kihajózott Carina vitorlás útja. Kapitánya, a 27 éves Méder Áron elektromos mérnök eddig több mint 10 000 mérföldet tett meg a tengeren, emellett vitorlázó-tanfolyamokon oktatott. Útját az 1956-os forradalom áldozatai emlékének ajánlotta. A hajó tervezett Földkerülő útvonala nagyjából megegyezik a Varsányi József által épített szlovákiai Zsuzsanna kétárbocos útjával (Adriai-tenger–Földközi-tenger–Atlanti-óceán–Panama-csatorna–Csendes-óceán–Indiai-óceán–Szuezi-csatorna–Földközi-tenger, 1993-95). A vitorlázás osztálya szólóvitorlázás, ami a sportnemek nehézségi kategóriájában a 4., megelőzi a súlyemelést. A vitorlás kormányzása, karbantartása tíz-tizenöt szakma ismeretét is igényli, miközben tiszti szinten kell navigálni, rádiózni, érteni a meteorológiához, az orvostudományhoz, stb., mindezt maximum kétórás alvási szakaszok mellet. Emellett a kikötőkben elengedhetetlen az angol és francia nyelvtudás, innen is ered a nehezen megválaszolható kérdés: Hány próbás is ez a sportág?
A Carina a legkisebb vitorlás, amely Közép-Európából indult óceánok átszelésére, ezért rekorddöntési kísérlet tanúi lehetünk. Hatméteres hossza megfelel egy tavi vitorlás nagyságának. Szélessége: 2,2, merülése 2,1 méter, súlya 1,1 tonna. Vitorlafelület: nagyvitorla: 6,47 m2; orrvitorla: 6,79 m2; génua (nagyméretű, orrvitorla módján használatos vitorla) 9,74 m2; viharorrvitorla: 1,1 m2; segédmotor 8,8 lóerő. A Carina 1970-ben készült Svájcban. Méder Áron másfél éves munkával építette át tenger- és óceánjáróvá. Az út tervezett időtartama két év. A vitorlázót alig néhány szponzor támogatja, ezért a nagyobb útszakaszok megtétele után, a kikötőkben munkát kell majd vállalnia.
A Carina 2007. január 2-án a Zöldfoki-szigetekről kifutott az Atlanti-óeánra, addig már 4573 tengri mérföldet tett meg Szlovéniától. Az úti cél Amerika. Adja Poszeidón, a tenger istene hajótőkéje alá azt az egy öl mélységet, vitorláiba pedig a nótázó szeleket, hogy a kapitány biztonságosan megérkezzen a Karib-tengerre. (Méder Áron internetes honlapja: www.meder.hu.)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.