Budapest. Sikeresnek bizonyult az első Nemzeti Vágta Budapesten, bár a rendezvényt először el kellett halasztani, és több kritika is érte a főszervező Geszti Pétert. A hétvégén lezajlott eseményre végül 96 magyarországi és határon túli önkormányzat küldte el lovasait. A verseny lapzártánk után fejeződött be.
Több tízezren az első Nemzeti Vágtán
A határon túlról
Így is összejött viszont összesen 96 nevező, köztük Budapest több kerülete, megyei nagyvárosok, de egészen kis falvak is indítottak lovasokat. Szlovákiából Komárom, Romániából például Gyergyószentmiklós, Nagyvárad és Csíkszereda önkormányzata képviseltette magát. A Hősök terét, a Városliget egy részét és a térre vezető Andrássy utat egész hétvégére lezárták. A nevező önkormányzatok saját standjaikat is felállíthatták, ahol turisztikai prospektusokkal és más színes bemutatkozó kiadványokkal várták a több tízezer nézelődőt.
Politikamentesen
Pedig a rendezvény szervezése nehezen indult a főszervező Geszti Péter számára. Az SZDSZ választási kampányaiban korábban többször aktív szerepet vállaló reklámszakember ötletét kezdetben fanyalgás fogadta, és tavaly ősszel el is kellett halasztani az első verseny megrendezését, mert félő volt, hogy végül túl kevés önkormányzat jelentkezik majd.
Geszti Péter akkor így nyilatkozott a Hírszerző.hu internetes hírportálnak az esemény életre hívásáról: „Elkezdett foglalkoztatni, hogy miből lehetne olyan sikert fonni Magyarországnak, mint ami a karnevál Velencének, a sörfesztivál Münchennek vagy az operafesztivál Salzburgnak, s bizony unikálisan magyar hagyománynak leginkább a huszár kultúra mutatkozott. Ebből lehet és érdemes olyan nagy látványosságot szervezni, amely megtartva e tradíciók tiszteletét, új keretek között, modern marketingeszközökkel teszi izgalmassá és érdekessé ezt az országot Európa számára, és átélhetővé történelmünk szerencsésebb pillanatait a magunk számára”.
A rendezvény megnyitása előtt néhány nappal pedig arról beszélt a Heti Válaszban, hogy egy a politikán felülemelkedő versenyt szeretne létrehozni, hiszen „nincs MSZP-s vagy Fideszes ló”. „A baloldal a nemzeti tartalmakkal és az érzelmi politizálással gyakran zavarban van. Többen kérdezték aggódva, miért akarok olyan nagy magyar lenni, most pedig volt, aki azt mondta, hogy a Vágta plakátján túl sok a piros-fehér-zöld. Ilyenkor érzem, hogy komoly baj van a fejekben” – mondta Geszti annak kapcsán, hogy „túl jó kormányzati kapcsolatai” miatt is bírálták korábban.
Huszárok a műhomokon
Az eseményre műhomokkal szórták fel a Hősök terét, a lovaspályát pedig kettős kordonnal alakították ki: a nézők a téren és a pályákon kívül is helyet foglalhattak, így olyan volt, mintha a lovasok a tömegben versenyeztek volna, ami igen látványossá tette az eseményt. Szombaton huszárfelvonulással kezdődött a program, majd különböző lovasbemutatók következtek. Tegnap délelőtt indultak az előfutamok, egy-egy verseny során öt lovas küzdött egymással. A végeredmény sajnos csak az esti órákra derült ki, így arról nem tudunk beszámolni.
Atrocitások nélkül
A nézők szórakoztatásáról ezen kívül a városok számtalan standja is gondoskodott: nyeregkészítők, fazekasok, késesek, kardkovácsok, nemezesek mutatták be tudásukat, ezen kívül hagyományos magyar ételeket, tájjellegű borokat és sört lehetett fogyasztani, ahogy az már csak szokás az ilyen tömegrendezvényeken.
Bár korábban voltak, akik attól tartottak, a vágta „nemzeti” jellege miatt egyfajta politikai demonstrációvá is válhat, végül szerencsére senki nem akarta megzavarni az eseményt. Mindössze egy – igen illuminált állapotban lévő – „polgártárs” akadt, aki egy magyar zászlóval, „Szebb jövőt!” kiáltásokkal járt-kelt a standok között, de a résztvevők őt is lehurrogták.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.