Tandíj riogat – nem csak levelező tagozaton

Pozsony. Az új évtől az előzetes bejelentések alapján alighanem vége szakad a jogszabályilag garantált tandíjmentességnek az egyetemeken, legalábbis a felsőoktatási intézmények levelező tagozatán meghirdetett tanulmányok esetében.

Pozsony. Az új évtől az előzetes bejelentések alapján alighanem vége szakad a jogszabályilag garantált tandíjmentességnek az egyetemeken, legalábbis a felsőoktatási intézmények levelező tagozatán meghirdetett tanulmányok esetében. Az oktatási tárca ugyanis azt fontolgatja, hogy a hatályos felsőoktatási törvény módosításával költségtérítésessé alakítja át a levelező tagozaton folytatott felsőfokú képzést. A szükséges törvénymódosítást vélhetőleg már tavasszal elfogadja a parlament, így ősztől hatályba léphet. Az elképzelések alapján az egyetemek maguk határoznák meg az éves tandíj összegét, az oktatási tárca csupán a felső határát szabná meg. A tervek szerint az éves tandíj összege nem lesz magasabb a képzési ráfordítások harmadánál, vagyis mintegy 30 ezer koronánál. Feltételezhető azonban, hogy ez az összeg is jelentős érvágást jelent majd a hallgatók életében. Elképzelhető, hogy a kötelező anyagi hozzájárulás sokakat elriaszt majd az egyetemi tanulmányoktól. A levelező tagozatos hallgatók jelentős részétől egyébként már jelenleg is kérnek tandíjat, tegyük hozzá, az ingyenességet biztosító törvény megkerülésével. A diákok által befizetett összegek azonban általában nem az egyetem költségvetését bővítik, hanem az egyetemmel szorosan együttműködő, a levelező tagozatos képzést megszervező, egyéb szervezetek kasszáját gazdagítják.

Szeptembertől emellett vélhetőleg azoknak a hallgatóknak is fizetniük kell majd, akik párhuzamosan kettő vagy több titulust szeretnének szerezni, azaz egyszerre több egyetemet vagy egy bizonyos felsőoktatási intézmény több karát látogatják. Függetlenül attól, hogy nappali vagy levelező tagozatos képzésben vesznek-e részt. Ez utóbbiról is az említett törvénymódosítás rendelkezik. Mindez azért fenyeget, mert az állam a jövőben már nem kívánja finanszírozni a másoddiplomás képzést. Az így kieső fedezetet kell majd az egyetemeknek tandíj formájában pótolni. Feltehetően azok a hallgatók is kötelesek lesznek hozzájárulni tanulmányaik költségeihez, akik túllépik a képzési időt. A képzési költségek akár teljes összegű térítését is kérhetik tőlük, és megint csak függetlenül attól, hogy nappali vagy levelező tagozatos képzésben vesznek-e részt. Az éves képzési költségek diákonként jelenleg átlagban mintegy 86 ezer koronát tesznek ki. A tandíj összegét egyébként az elképzelések szerint mind a párhuzamos, mind az évismétlő hallgatók esetében maguk az egyetemek szabnák meg. (-cz-e)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?