Szovjet kém volt Rökk Marika, a nácik kedvence

<p>Ünnepelt sztár volt a háború előtti és utáni időszakban Rökk Marika, akit ugyanolyan jól ismertek Németországban, Ausztriában, mint Magyarországon. A tehetséges revütáncosnő és színésznő különös szexepilje magyar akcentusa volt, amelyért imádták őt, és amelyről sosem akart leszokni, bár könnyen megtehette volna.&nbsp;</p>

Most újra a figyelem középpontjába került, mert a Bild című német lap munkatársa előkotort egy 50 évre titkosított dokumentumot, amelyből kiderült, hogy Rökk Marika és rendező férje, Georg Jacoby a szovjetek javára kémkedett. Ez különösen azért meglepő és sokkoló hír, mert a Kairóban született, egy ideig Budapesten élt táncosnő a náci propaganda népszerűsítőjeként volt ismert. Szívesen vállalt szerepeket a náci időszak alatt készült filmekben, Hitler pedig annyira szerette őt, hogy egy-egy premier után virágcsokrokat is küldött neki. Az ünnepelt hollywoodi sztárok, az imádott Ginger Rogers és Rita Hayworth német megfelelőjét látta benne. A propagandafilmekben is szerepelt, sőt állítólag gyengéd szálak fűzték magához a propagandafőnökhöz, Joseph Goebbelshez.  A második világháború után a nácikhoz fűződő kapcsolatai miatt egy időre el is tiltották a filmezéstől. 1948-tól azonban ismét vállalhatott filmszerepeket, és visszatért a színpadra is. Sosem adta fel teljesen karrierjét, nagy sikert aratott például a német Csárdáskirálynőben, később Ausztriában a Denevér című operettben, majd a Hello Dolly musicalben, és még a 70-es években is többször fellépett a német ZDF televízió show-műsoraiban. [[{"type":"media","view_mode":"media_large","fid":"267052","attributes":{"alt":"","author":"Fotók: Wikipedia, képarchívum","class":"media-image","height":"325","title":"Magyar kollégákkal. Középen, szemüveggel Eisemann Mihály zeneszerző, balról Rökk Marika, szőkén Déry Sári, valamint Kiss Manyi ","typeof":"foaf:Image","width":"480"}}]] Amikor 1951-ben hivatalosan visszavonult és kötöttárut kínáló butikot nyitott Düsseldorfban, a német titkosszolgálat már sejtette, hogy Rökk Marika és férje, valamint menedzsere a szovjeteknek kémkedik, és a butik csak afféle „ügyes húzás az álcázáshoz”. A kémhálózatot Rökk körül egy bizonyos Jan Csernyak alakította ki, aki mintegy 35 személyt szervezett be, köztük az ugyancsak ismert és ünnepelt sztárt, Olga Tschechowa orosz származású német színésznőt. Hogy Rökk Marika tulajdonképpen milyen szerepet játszott a kémhálózatban, nem egészen világos, mint ahogy az sem, tudott-e arról a színésznő, hogy kémkedéssel gyanúsították. Rökk Marika 2004-ben 90 éves korában halt meg. Utolsó éveit a Bécs közelében levő Badenben töltötte. (ug)
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?