Újvidék. Május 7-én a Magyar Szó Lapkiadó Közvállalat székházában szervezik meg az első Délvidéki Honvédtalálkozót. A találkozón, melynek ötlete a Magyar Szó berkeiben pattant ki 83 veterán harcos jelezte részvételét. Mindannyiuk számára alkalom nyílik a régi sebek, a sorsok és az emlékek megosztására.
Szóra nyílhatnak a szájak
Kókai Péter, a Magyar Szó felelős szerkesztője elmondta, kettős célt fogalmaztak meg, ami miatt az egész magyar közösség nevében meg kellett tenniük ezt a lépést. „A kettős motiváció közül az egyik, hogy ezek az emberek tudjanak egymásról. Olyan évtizedek mögött állunk, amelyekben ezekről a dolgokról beszélni nem lehetett, sőt, parancsszámban ment a hallgatás. Közös élményanyaggal rendelkeznek, amelyet szűk családi körön kívül nem is volt kivel megosztani. A másik, nem kevésbé fontos cél viszont az, hogy róluk tudjon a vajdasági magyar közösség is. A közösség történelmének szerves része ezeknek az embereknek a vállalása, ami 1944 és 1945 között történt, és amin átestek” – mondta.
„Az első és egyben a második cél érdekében is a találkozó hasznos járuléka lesz, ha elkészül egy fajta adatbázis, mely a nyilvánosság előtt is közölhető lesz. A további tervek talán túl ambíciósnak tűnnek ebben a pillanatban, vagyis jó lenne, ha ezeknek az embereknek az élményeit le is tudnánk írni. Jó lenne, ha minél több élő szót be lehetne gyűjteni, és ezt valamilyen módon kötetben kiadni” – tette hozzá Kókai.
A szervezők szerint a találkozó iránti érdeklődés az előzetes várakozásokat jócskán felülmúlja. A szervezés kezdetén kételyek és félelmek uralkodtak, hogy hányan élnek még ezek közül az emberek közül, hányan mernek jelentkezni, és hányan lesznek olyan egészségi állapotban, hogy vállalni tudják az utazást. Az előzetes felmérésekre a válóság jócskán rácáfolt.
Az első összejövetelen megemlékeznek azokról a honvédekről, akik nem érték meg ezt az időt, akár a háborúban lelték halálukat, akár azóta távoztak az élők sorából. Róluk emlékezik meg a találkozón Sztrikovits János újvidéki plébános, utána Szakály Sándor budapesti történész, a Duna Televízió egyik igazgatóhelyettese tart történelmi visszatekintőt. Néhány szóval ismertetik a II. világháború személyi adataival foglalkozó Molnár Tibor zentai történész, levéltáros egyik kiadványát. Maga a találkozó és a könyv nem csupán az itteni magyarság érdeklődését keltette fel, vendégek jönnek Budapestről a Hadtörténeti Levéltárból és Múzeumból, de érdeklődők jelentkeztek Kolozsvárról is. A műsorban Hugyik Ella egyetemi hallgató szaval, valamint korabeli honvéd háborús nóták csendülnek fel zenei aláfestésként.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.