Szakértők szerint a kulcsfontosságú erőforrások, például az energia és a víz hiánya növelheti a társadalmi-gazdasági egyenlőtlenségeket és társadalmi feszültségeket okozhat.
Szlovákia az erőforrások és a válságkezelés hiánya miatt nincs felkészülve a klímaválság fenyegetéseire. A szakértők szerint az egész társadalomra kiterjedő megközelítésre van szüksége a probléma kezeléséhez. A különböző humán tudományterületek szakértői ezért összefogtak, hogy új kezdeményezést hozzanak létre, a felhíváshoz pedig több mint száz, különböző tudományágakból érkező személyiség csatlakozott.
A kezdeményezés egy olyan dokumentumot készített, amely az éghajlatváltozás emberekre gyakorolt hatásainak különböző társadalmi következményeit vázolja fel. Hangsúlyozza, hogy a klímaválság nem természeti vagy technikai probléma, hanem társadalmi, gazdasági és pszichológiai vonatkozásokkal is összefügg.
„A klímaválsággal kapcsolatos egyik legnagyobb kockázat a társadalmi feszültségek növekedésének lehetősége. Az olyan kulcsfontosságú erőforrások, mint az energia és a víz szűkössége energia- és klímaszegénységhez vezethet, ami tovább súlyosbítja a társadalmi-gazdasági egyenlőtlenségeket a társadalomban” – mondta Richard Stahl, a Szlovák Tudományos Akadémia Filozófiai Intézetének igazgatója. A klímaválság az egészségügyi ellátás állapotának romlásával és az éghajlati migráció növekedésével is fenyeget, ami társadalmi polarizációt és konfliktusokat válthat ki – mondta.
A kezdeményezés arra is rámutat, hogy Szlovákiának megvan a lehetősége arra, hogy szembenézzen a válsággal, ha bölcsen használja fel természeti, társadalmi és kulturális erőforrásait. Ennek előfeltétele azonban a jó kormányzás és a tervezés, amelybe a társadalom egészét bevonja, a civil szektortól kezdve a vállalkozásokon át az önkormányzatokig.
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.