Duka Zólyomi Árpád atomfizikus:
A három országnak kétségkívül van atomenergiája, rendelkeznek atomkutató intézetekkel is, de egyikben sincsenek olyan üzemek vagy intézmények, melyekben atomdúsítással foglalkoznának.
Duka Zólyomi Árpád atomfizikus:
A három országnak kétségkívül van atomenergiája, rendelkeznek atomkutató intézetekkel is, de egyikben sincsenek olyan üzemek vagy intézmények, melyekben atomdúsítással foglalkoznának.
A három országnak kétségkívül van atomenergiája, rendelkeznek atomkutató intézetekkel is, de egyikben sincsenek olyan üzemek vagy intézmények, melyekben atomdúsítással foglalkoznának. Felfoghatatlan számomra, hogyan juthatott bárkinek is az eszébe, hogy éppen ezekben az államokban gyárthatnának atombombát!
Miért tartja olyan abszurdnak az elképzelést?
Az, hogy rendelkeznek uránatommal s olyan fűtőelemmel, amelyben hasadóanyag van, önmagában nem jelent semmit. Ahhoz, hogy atombombát készítsen valaki, vagy egyáltalán ilyesmin törhesse a fejét, a dúsítást kell megoldani. Az egyik lehetőség ugyanis az urán 235-ös dúsítása. A másik lehetőség, hogy az ország olyan reaktorral rendelkezik, amelyik plutóniumot tud előállítani. Ezek az úgynevezett szaporítóreaktorok, melyekben egy bizonyos magreakció eredményeképpen az urán 238-asból plutónium lesz. Egyik országban sincs ilyen jellegű reaktor!
Magyarország azért került fel a listára, mert van atomerőműve, Budapesten van egy plutónium előállítására alkalmas reaktor, valamint a Mecsekben van uránérc-készlet. Szlovákiában is adott mindhárom feltétel?
Az említett három feltétel még nagyon messze van attól, hogy ebből összeálljon egy bomba! Világszerte számos kísérleti reaktor működik, de ezek nullásak, azaz nagyon kicsi a teljesítményük, s elsősorban a neutronokkal végzett kutatásokra használják. Puszta létezésük nem jelenti azt, hogy az adott ország olyan mennyiségű hasadóanyagot tud előállítani, amennyiből atombombát lehetne készíteni. A budapesti nem úgy működik, hogy bármikor átállhatna, ahhoz ugyanis teljesen más berendezések kellenének. Elvileg Szlovákiában is van lehetőség az uránbányászatra, itt is lehetnek lelőhelyek, nálunk viszont nincs kísérleti reaktor. Prága mellett üzemel egy kísérleti reaktor. Igaz, Észak-Koreában is egy kísérletit alakítottak át termelő-szaporító reaktorrá, de ahhoz képest a prágai és a budapesti gyenge eresztés. (sza)
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.