Berlin/Bécs. Az Elbán és mellékfolyóin levonuló árvíz Szászország déli vidékeiről a középsőkre, illetve más tartományokba ,,helyezte át a súlypontját”: tegnap Szász-Anhalt tartomány volt a legfenyegetettebb.
Szászországnak új esélyt kell kapnia
Drezda város védői. A levonuló ár után a helyiek úgy érzik, mindenük tönkrement, a második világháborúban a várost ért szőnyegbombázáshoz hasonlítják a kárt. ČTK/APSzászországban nehezen felbecsülhetetlen károkat okozott és okoz az árvíz, az emberek arról beszélnek, hogy ugyanúgy, mint a háború után, most is mindent a nulláról kell kezdeni.
Gerhard Schröder kancellár tegnap a Deutschlandfunk rádióállomásnak adott interjújában nagy nemzeti erőfeszítést sürgetett a katasztrófától sújtott területek újjáépítésére. A szükséges eszközök rendelkezésre állnak majd, egyebek között lehetséges, hogy előre hozzák az egykori NDK ,,szintre hozására” szánt újabb szolidaritási csomagterv megvalósításának kezdetét, bár ennek megszervezése nehéz. – Államháztartási kérdések vagy pártpolitikai kritikák nem perdöntőek – közölte Schröder. A keresztényszocialista Edmund Stoiber (CSU), a kancellár kihívója a szeptember 22-ére kitűzött parlamenti választásokon, kétmilliárd eurós külön alap létrehozását sürgette. Johannes Rau államfő a hét végén televíziós beszédében szintén nemzeti összefogásra szólított fel, és felkereste az árvíz sújtotta körzeteket. Döbelnben úgy nyilatkozott, hogy az emberek rezignáltsága nagyobb annál, amit várt. – Nem szabad feladnunk, Szászországnak új esélyt kell kapnia – közölte.
A javulásba vetett remény elsősorban Drezdában erősödött tegnap: az Elba vízszintje rohamosan süllyedt, miután a folyó előző nap 9,40 méter körüli állással tetőzött, bár az értékek még így is négyszeresei az ilyenkor megszokottaknak. A város történelmi épületeinek egy része vízben áll, nem kizárt, hogy maradandó károsodást szenvednek. Ugyanez a helyzet a pillnitzi kastéllyal. Nagyok a károk Meissenben és Pirnában, Drezdától északra, illetve délre. Pirna óvárosában csak csónakokkal lehet közlekedni. Torgau városának és környékén rekordvízállásokat mérnek. A Drezda és Torgau közötti Riesánál vízbe omlott egy vasúti híd, ezen a szakaszon lehetetlenné vált a közlekedés Drezda és Lipcse között. Drezda amúgy is nehezen megközelíthető, a német vasút kerülő útvonalakat ajánl. Berlin és Drezda-Újváros állomás között ingavonatok járnak.
Wittenberg Pratau nevű városrészében átszakadt egy töltés, a víz sportpályát öntött el, és elárasztotta a városrész központját is. Wittenberg óvárosa az Elbától északra fekszik. Szász-Anhalt tartomány központjában, Magdeburgban megkezdődtek az első kitelepítések.
Kritikus a helyzet a vegyiparáról híres Bitterfeldben (Szász-Anhalt), ahol a Mulde vize hömpölyög az utcákon, bár a mellékfolyó vízszintje itt is csökken. Az ipari park területe továbbra is száraz. A Greenpeace környezetvédelmi szervezet azt vetette az ezer hektáros, főleg vegyi üzemeket befogadó ipari zóna üzemeltetőinek a szemére, hogy mérgező vegyi anyagokat tárolnak a szabadban.
Ausztriában az árvízkárok felszámolásában mindenki ott segít, ahol tud: az államfő ugyan csak szombaton kereste fel a katasztrófa sújtotta területeket, de a felesége már napok óta fehérneműt hajtogat egy mosodában, a kormányzó Osztrák Néppárt (ÖVP) politikusai saját pénzükből 150 ezer eurót adtak össze, a kisemberek tömegei pedig maguktól találják meg a segítés módját.
Az Osztrák Államvasutak (ÖBB) gyűjtési akciót hirdetett, és takarót, bútort és egyebet ingyen szállít az árvíz sújtotta területekre. Számtalan település az elárasztott területek gyerekeit hívja üdülni, a Caritas jótékonysági szervezet a templomok útján 200 ezer eurót oszt ki a rászorulóknak, egy felső-ausztriai úgynevezett virslis bódé – ahol virslit, szendvicseket és üdítőket árusítanak – egy napi bevételét ajánlotta fel, a nyugdíjas szervezetek tagjai, akik maguk adni nem tudnak, adományokat gyűjtenek, és a súlyosan érintett felső-ausztriai Mauthausenben napok óta önkéntes magánemberek főznek napi 6000 adag ételt.
Az osztrák közszolgálati televízió felhívására péntek estig 7,4 millió euró folyt be. Szombaton viszont egyetlen nap leforgása alatt 18 ezer magánember 12 millió eurót adományozott, és mivel a kormány a szombati gyűjtés összegét felajánlása szerint megduplázza – ezen kívül a vállalatoktól mintegy 5 millió euró érkezett –, a televízió összesen több mint, 35 millió eurót gyűjtött be az árvízi károsultak támogatására.
Felső- és Alsó-Ausztriában továbbra is 6000 tűzoltó és ugyanannyi sorkatona dolgozott a helyreállításon. Mellettük olyan sok, önszántából segíteni kívánó és a hétvégére a helyszínre utazó magánember tevékenykedett, hogy felhívásban kellett kérni: többen már ne menjenek. A takarítással sietni kell, nem csupán ezért, mert ez mindenki érdeke, hanem azért is, mert szombat óta süt a nap, és ha a víz által felhordott, helyenként fél méteres sárréteg megszárad és megkeményedik, sokkal nehezebb lesz megszabadulni tőle.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.