A dél-angliai Holsworthyban megkezte működését Nagy-Britannia első biogázfűtésű erőműve. A biotechnikát alkalmazó létesítmény évente 146 ezer tonna, a környék 30 farmjáról származó állati ürüléket alakít át villamos árammá.
Szagtalan trágyaerőmű
Az erőműben alkalmazott eljárást a német Farmatic bioenergetikai vállalat dolgozta ki. A Holsworthy Biogas erőmű felépítése kereken 10 millió euróba (450 millió korona) került. Az itt termelt áramot a brit nagyfeszültségű távvezetékrendszerbe táplálják, ezenkívül ellátják olcsó melegvízzel a környező településeket, a farmerek pedig megkapják az erőmű trágyázásra alkalmas szerves hulladékát. A rendszer csütörtökön indult be, de teljes kapacitását két hónap múlva éri el. Jorgen Fink, az erőmű ügyvezető igazgatója elmondta, hogy már az első napon teljes teljesítményen tesztelik a létesítményt. A biogázerőmű üzemi folyamatai teljesen biztonságosak, mondta Fink. Az eljárás iránt Nagy-Britannia több települése érdeklődött, de a legtöbben mégis megvárják, hogyan teljesít a Holsworthy erőmű. Az eljárást kifejlesztő német Farmatic azt reméli, hogy a most elkészült környezetbarát erőművet brit földön továbbiak követik majd. „Nagy-Britanniában legalább 100 ilyen erőművet szeretnénk létesíteni” – mondta Jorgen Fink.
A projekt ellenzői a berendezések okozta zajterhelés miatt aggódtak. A környéken lakók többsége azonban észre sem vette, hogy beindult a biogázerőmű áramtermelése, mert nincsen zajterhelés, mondta Charles Clarke, az erőmű tulajdonosa. Az erőműbből kikerülő trágya teljesen biztonságosan alkalmazható a termőföldeken, mivel a folyamatban „pasztörizálódik”, és ezzel megszűnik a talajfertőzés veszélye.
Hasonló berendezések már működnek Németországban és Dániában. Mindkét országban 20-20 erőműben termelnek áramot a nagyfeszültségű hálózat számára. A Nortorfban székelő Farmatic Biotech Energy AG a világ vezető biomasszát ipari célú biogázzá alakító cégei közé tartozik, tavalyi árbevétele mintegy 35 millió euró volt.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.