Pozsony. A szlovák katonák 2003 nyara óta teljesítettek szolgálatot Irakban, több mint egymillió négyzetméternyi területet aknamentesítettek, ebből több mint 184 ezer négyzetmétert puszta kézzel. Körülbelül 541 tonna lőszert és aknát semmisítettek meg. Irakban bő két év alatt négy szlovák aknaszedő halt meg.
Sokba került a misszió
Közülük 3 akkor vesztette életét, amikor rakétatámadás érte az általuk éppen aknamentesített területet. Utolsóként Rastislav Neplech esett el al-Kút város közelében, tavaly november 11-én a nemzetközi erők egyik konvojában haladó Hammer járműve pokolgépre futott.
Márciustól már csak 11 szlovák tiszt van az országban: hat az ENSZ-nél, öt pedig a NATO kiképzőtáborában. A négy Božena aknaszedő gépjárműből kettő szintén kint maradt. A kivonulás 32 millió koronába került, a katonákat és a haditechnikát repülővel, hajóval és vonattal szállították haza. Az iraki misszió évente 270 millió koronát nyelt el az államkasszából.
A kivonulásról tavaly októberben döntött Robert Fico kabinetje. A szlovák kontingens a lengyel parancsnokság alá tartozó ECHO táborban állomásozott, Díváníja város mellett, délre Bagdadtól. Innen hurcolkodtak fokozatosan Kuvaitba, ahol a haditechnikát tisztították, fertőtlenítették és előkészítették a hazaszállításra.
Az iraki csapatkivonást egyébként a hazai közvélemény is támogatta, az MVK ügynökség kiadónk számára készített 2006. novemberi felmérése szerint a lakosság majdnem 60%-a ellenezte, hogy továbbra is Irakban maradjanak a szlovák katonák, 17% volt a maradás mellett. A magyar nemzetiségűek 20,4%-a helyeselte a szlovák jelenlét fenntartását, 46% ellenezte, a szlovákok körében ez az arány 17, illetve 58,2% volt. (dem)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.