Rosszabb volt, mint a cunami?

Rangun. A mianmari ciklon halálos áldozatainak száma már több mint 22 ezer, a hivatalosan eltűntnek nyilvánítottak pedig 41 ezren vannak az állami rádió tegnap délutáni jelentése szerint.

Mianmarban napról napra tovább növekszik a pusztító trópusi ciklon áldozatainak a száma. A földönfutókká váltak száma több százezerre tehető, nekik még tiszta ivóvizük sincs. Hírügynökségi jelentések szerint a hajléktalanok végső száma akár milliókra is rúghat. Reuters-felvételAz adat tovább nőhet, mert a hatóságoknak sikerült kapcsolatba lépniük az Iravádi folyó deltájának lakosaival, akiket a leginkább sújtott a katasztrófa, és valószínűleg nagyon sok ottani áldozatról fognak beszámolni – mondta U Njan Van a közszolgálati televízióban. Hozzáfűzte, hogy csak Bogalay városban tízezer halott van.

A földönfutókká váltak száma több százezerre tehető az ENSZ illetékesei szerint, nekik még tiszta ivóvizük sincs, de a fedél nélküliek végső száma akár milliókra is rúghat. A World Vision elne?vezésű humanitárius szervezet szakemberei helikopterekkel a legnagyobb pusztítást elszenvedett területek fölé repültek, és utána kijelentették, hogy a ciklon okozta károk súlyosabbak lehetnek még a 2004. decemberi ázsiai szökőár okozta károknál is, miközben a segítségnyújtás eszközei korlátozottak a szállítási nehézségek miatt. (Az Indiai-óceán térségében három és fél évvel ezelőtt pusztító cunaminak körülbelül 220 ezer halálos áldozata volt, köztük 168 ezer egyedül Indonéziában.)

A Mianmart kormányzó katonai junta sürgős segélykéréssel fordult a nemzetközi közösséghez U Njan Van külügyminiszter és Rangunban akkreditált diplomaták találkozóján. Mindenekelőtt tetőfedő anyagokra, gyógyszerekre, víztisztító tablettákra és szúnyoghálókra van szükség.

Thaiföldről már tegnap megérkezett egy katonai szállítógép 9 tonna segélyszállítmánnyal Rangunba, de számos ország és nemzetközi segélyszervezet – köztük az Európai Unió (EU), az ENSZ, a vöröskereszt, a Délkelet-ázsiai Országok Szövetsége – is közölte, hogy kész gyors segítséget nyújtani a természeti csapás sújtotta országnak. India bejelentette, hogy rövidesen két hajót küld Rangunba élelemmel, gyógyszerrel és más segélyküldeményekkel megrakva. Az ENSZ segélyszervezet csoportja azonban még tegnap is Bangkokban várt a beutazási vízumokra.

A junta három hajón küldött élelmiszert a deltavidékre, az ország legfontosabb rizstermő területére, ahol az 53 milliós összlakosság csaknem fele él – mondta az EU ranguni segélyezési illetékese.

A Nargis ciklon péntek este csapott le Mianmar délnyugati partvidékére óránként 190–240 kilométer közötti sebességgel örvénylő széllel, és szombaton is folytatta a pusztítást. Az ítéletidő nyomán Rangunban összeomlott az áram- és vízszolgáltatás, akadozott a telefon- és internet-összeköttetés.

Ázsiában a legpusztítóbb ciklon 1991-ben tombolt, akkor 143 ezer ember halt meg Bangladesben. (mti, sita)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?