Régóta hordja, adja az ajándékokat

A piros köpenyes, hófehér szakállú öregúr régóta hordja az ajándékokat a gyerekeknek. Néhány országban a névnapján, december hatodikán, másutt december ötödikén este, megint másutt karácsony éjszakáján. Az amerikai és a kanadai gyerekek levélben kérnek tőle ajándékot.

Amikor a századfordulón a Mikulás még világos nappal járta a falut, a szigorú botos Mikulás előcsalta a kuckóba bújt gyereket, kifaggatta tud-e imádkozni. Járt a vessző, ha bebizonyosodott, hogy nem tud, még az anyja is kikapott. Fotó: internet A piros köpenyes, hófehér szakállú öregúr régóta hordja az ajándékokat a gyerekeknek. Néhány országban a névnapján, december hatodikán, másutt december ötödikén este, megint másutt karácsony éjszakáján. Az amerikai és a kanadai gyerekek levélben kérnek tőle ajándékot. Áruházak bérelnek fel alkalmi Mikulásokat, akik „felveszik” a kicsiktől a megrendeléseket. Aztán megérkezik az igazi Mikulás, vagy a Santa Claus, és a gyerekek zoknijába édességeket, gyümölcsöt, apróbb ajándékokat tesz.

A briteknél ugyanezt a szakállas urat Father Christmasnek, azaz Karácsony Apónak hívják. Franciaországban a gyerekek a kandalló elé teszik a cipőjüket, és a Pére Noeltől kapják az ajándékot. Németországban Szent Miklós december hatodikán érkezik. Édességeket hoz, és egyúttal összegyűjti a gyerekek listáit, amelyekben megírják, mit szeretnének kapni karácsonyra. Jóllehet a Christkindl a címzett, az ajándékot szenteste a Weihnachtsmann hozza. Hollandiban, Belgiumban és Luxemburgban szintén december hatodikán érkezik a Mikulás. Csak éppen nem szánon, hanem csónakon, és Spanyolországból. A parton fehér lóra száll, és úgy járja az utcákat. Szolgáját Swarte Pietnek hívják. A kéményen ereszkednek le, és a gyerekek cipőjébe teszik az ajándékot. Dániában, Norvégiában, Svédországban is ismert figura a fehér szakállas öregúr. De a legtöbb gyerek úgy tudja, hogy egy manó „kézbesíti” a Mikulás ajándékait karácsony este. A dánok és a norvégok ezt a manót Julenissennek, a svédek Jultomtennek nevezik.

A gyerekek persze tudni szeretnék, mit csinál a Mikulás és manói, amikor nem ajándékot osztogat. Megszületett a Mikulás-legenda, amely szerint a finnországi Lappföldön lakik. Egész pontosan Korvatunturin, azaz Fülhegyen. A nyúlfülre emlékeztető kopár hegy tulajdonképpen a Mikulás füle, aki azt hallgatja, jól viselkednek-e a gyerekek. Csapatnyi manó segíti munkáját. (u, in)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?