Plágiumfigyelő szoftver

Mindeddig – főként angol nyelvterületen – könnyű volt az internetről összelopkodott anyagokat összeollózva „saját” szakdolgozatot előállítani. A tanárok azonban a plagizálásfigyelő szoftver segítségével már fülön csíphetik a potyázót. A nagy egyetemek most attól tartanak, túl sok diákjukról derül ki, hogy csal.

Mindeddig – főként angol nyelvterületen – könnyű volt az internetről összelopkodott anyagokat összeollózva „saját” szakdolgozatot előállítani. A tanárok azonban a plagizálásfigyelő szoftver segítségével már fülön csíphetik a potyázót. A nagy egyetemek most attól tartanak, túl sok diákjukról derül ki, hogy csal.

Az internet sötét oldalának egyik burjánzó „üzletága” a főiskolai, egyetemi hallgatók beszámolóinak, dolgozatainak, diplomamunkáinak csereberéje. A diákok oly könnyedén küldözgetik egymásnak a hálón saját és másoktól „kölcsönzött“ irományaikat, hogy szabályos dolgozatgyárak alakultak ki. Ha valaki úgy dönt, hogy az „erőforrás-kihelyezés“ módszerével oldja meg házi feladatát, fellép valamelyik szakirányú oldalra – például a Gradesaver.com (osztályzatmentő) vagy az Evil House of Cheat (a csalás gonosz háza) címűre –, és megkeresi a megfelelő anyagot. E visszaéléseket sikerrel lebuktató programjának köszönhetően az oaklandi Turnitin szoftverház 25 százalékkal növelte előfizetői számát az év eleje óta – derül ki a The Economist tudósításából. Ma már az USA 150 ezer egyetemi hallgatójának munkáit vizsgálják e vállalkozás szoftverével. A Turnitin megoldása a vizsgált dolgozatot részekre szabdalja, majd az így kapott digitális ujjlenyomatokat statisztikai összehasonlító eljárások segítségével összeveti azzal a több mint egymilliárd dokumentummal, amelyeket hasonló módon korábban felbontottak. A viszonyítási alapul szolgáló adatbázisba az online dolgozatgyárak anyagai mellett felvették a klasszikus irodalom alkotásait, de bekerülnek oda a szoftverház archívumában gyűlő dolgozatok, és a web aktuális tartalmának egyes elemei is. Ha a vizsgálószoftver azonosságot talál az elektronikus ujjlenyomatokban, a forrás megjelölésével jelzi a tanárnak, aki dönthet arról, hogy megengedett átvételről van-e szó vagy sem. A Turnitin tesztjei szerint az ellenőrzött anyagok 30 százaléka bizonyult „kevéssé eredetinek”. A probléma azonban még sincs megoldva. A főiskolák és egyetemek presztízsét ugyanis rontja, ha kiderül, hogy a diákjaik tömegesen csalnak.

Miközben magukat jónak tartó egyesült államokbeli egyetemek, a Duke, a Rutgers és a Cornell használni kívánja a Turnitin szoftverét, a legjobbak közt számon tartott Princeton, Stanford és Yale elzárkózott ettől.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?