Pincérek problémákkal

Borítékragasztás vagy golyóstoll-összerakás helyett valódi munkát végezhetnek azok a pszichiátriai problémával küzdő emberek, akik pincérként és bárpultosként dolgoznak ősztől a Rumbach Sebestyén utcai RS9 kávézóban.

Borítékragasztás vagy golyóstoll-összerakás helyett valódi munkát végezhetnek azok a pszichiátriai problémával küzdő emberek, akik pincérként és bárpultosként dolgoznak ősztől a Rumbach Sebestyén utcai RS9 kávézóban. A kávézó egyik főállású munkatársa pszichológus lesz, aki a pincérek mellett a munkavégzést is felügyeli – így a betegek egyszerre próbálhatják ki magukat piaci, mégis bizonyos szempontból védett viszonyok között. Az érintetteknek lehetőségük nyílik arra, hogy az egyszerűbb munkaköröktől a bonyolultabbakig haladva az összes elképzelhető feladatot ellássák, egy év múlva pedig nagyobb eséllyel helyezkedjenek el valódi piaci körülmények között. Az alternatív fővárosi színházat fenntartó Astoria Színházi Egyesület és a pszichiátriai betegeknek segítséget nyújtó Soteria Alapítvány non-profit vállalkozás formájában indítja útjára a projektet, azaz bevételüket csak alaptevékenységük finanszírozására költhetik. Bugarszki Zsolt, a Soteria ügyvezetője szerint az életük során hosszabb-rövidebb ideig pszichiátriai gondozásra szoruló betegeknek nehéz visszatérniük a hétköznapokba, különösen a munka világába. A kávéházi munkára jelentkezőket egy 12 hetes tréning keretében szakemberek segítségével készítik fel a munkára. A jelentkezők személyre szabott segítséget kapnak, ami nem merül ki a tréning lebonyolításában, hanem a Soteria végigkíséri őket a munkakeresés összes fázisán. Bugarszki szerint a munkába állás terén már rég nem maga a mentális betegség korlátozza az érintetteket, hanem az ahhoz kapcsolódó stigmák. – Rendezvényeinkkel és a kávézó működésével épp azt akarjuk üzenni, hogy a sokszor démonizált pszichés problémák se tartanak örökké, különösen akkor nem, ha az ezekkel kapcsolatos tévképzeteinktől is megszabadulunk. A rendszerváltással megszűntek azok a vállalatok, amelyek állami támogatás segítségével kifejezetten mentális problémával küzdő embereket alkalmaztak. Ma minimális védett munkahely van, amelyek rehabilitálják ugyan a betegeket, ám piacképtelenek. A pszichiátriai problémával küzdő embereknek gyakran hiányoznak a munkavállaláshoz szükséges készségei: betegségük gyakran a felnőtté válás küszöbén lép fel, ezért félbehagyják tanulmányaikat. Bugarszki szerint az is komoly gondot okoz, hogy egy-egy állásinterjú alkalmával nem tudnak „elszámolni” a bentlakásos intézményekben vagy kórházakban eltöltött évekkel.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?