<p>Az öcsémmel szeretnék egy fehér patkányt, de a szüleink nagyon ellenzik. Azt mondják, hogy patkányt nem lehet háziállatként lakásban tartani. Pedig az olvastam, hogy a patkány intelligens, könnyen tanítható és panellakásban is tartható. Ön mit tanácsol?</p>
Patkány, mint házikedvenc?
A patkány és az egér remek társ lehet. Sőt, a kis rágcsáló jobban elviseli a gazdi hiányát, az egész napi bezártságot, mint a kutya. Ha terráriumában megvan minden, amire szüksége lehet, akár pár napra magára is hagyhatjuk. Ugyanakkor a félreértések elkerülése végett: az, hogy az egér vagy a patkány kevesebb törődéssel is beéri, még nem jelenti azt, hogy elegendő, ha beszórjuk az eleséget, feltöltjük az itatóját, kicseréljük az almot. Az egér és a patkány is akkor boldog, ha a gazdija foglakozik, törődik és játszik vele!
A patkányok és különféle színváltozataik újabban az Amerikai Egyesült Államokban, Angliában, sőt már nálunk is valóságos háziállatokká válnak. A fehér patkányok ősei, a vándorpatkányok Kínában őshonosak. Innen terjedtek szét - többek között a tengerhajók közvetítésével - a világ szinte minden tájára. Az ókori rómaiak a patkányokat szerencsehozónak hitték, a mai kínaiak pedig az életben való boldogulás jelképének tekintik őket.
A patkány tartása nem terheli meg a családi kasszát, még akkor sem, ha „szuper kéglit“ rendezünk be neki, vagy néha ellenőriztetjük egészségét állatorvossal, esetleg biorépával etethetjük. A patkány ugyanis kalóriára eszik, azaz soha nem eszik többet, mint amennyire a szervezetének éppen szüksége van. Orvosi ellátásra is ritkán szorul.
Sokan azt hiszik, hogy a patkány és az egér ostoba, magának való és agresszív jószág. Pedig az ellenkezője igaz. Mi sem bizonyítja ezt jobban, minthogy képesek primitív körülmények között, ahhoz remekül alkalmazkodva fenntartani populációjukat. Ha megkérdezünk néhány patkánytulajdonost, ők is bizton állítják majd, hogy a patkány játékos, magas szociális érzékkel megáldott, intelligens és jó tanulóképességgel rendelkező jószág. Kíváncsiságuk és problémamegoldó képességük pedig messze felülmúlja a legtöbb hobbiállatét. Felismerik a nevüket, előjönnek, ha hívjuk őket és trükkökre is megtaníthatók. A kifejlett állatok 20-24 cm nagyságúak, csupasz farkuk 18-22 cm hosszú. Várható élettartamuk 2-3 év. Hosszú farkuk kiváló egyensúlyozóvá teszi őket, így szinte bárhova képesek fel-, illetve elmászni. A fehér patkányok könnyűszerrel és olcsón beszerezhetők állatkertekből, orvostudományi, esetleg gyógyszeripari kutatóintézetekből, kisállattenyésztőktől stb.
A patkány és az egér rendkívül tiszta állat, sok időt tölt tisztálkodással. Ha nincs olyan környezetben, ahol megfertőződhet, akkor igen kicsi az esélye annak, hogy fertőző betegséget kap, amit esetleg továbbad a gazdinak. Ráadásul nincs szüksége védőoltásokra.
A korszerű tenyészetekben már évek óta úgyszólván kizárólag granulált patkánytápot adnak az állatoknak, a kifejlett példányoknak naponta 15 g-ot, a szoptatós anyáknak 20 g-ot. Ez a patkánytáp kielégíti állataink fehérje-, zsír-, szénhidrát-, ásványi anyag- és vitaminszükségletét. Az állatok ivarérettségüket a hetedik, nyolcadik, kilencedik hétre érik el, ivarzási időszakuk az egerekéhez hasonló. Ez hideg időben kissé elhúzódhat. Az eredményes megtermékenyülés után a nőstények 21 napig vemhesek. A nőstény egy fialás során 1-23 utódot hoz a világra. Az átlagos alomszám 9-12 egyed között változik. (Dr. Nagy Kornél állatorvos)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.