Parancsra bármikor köteles feladni professzori munkáját

A háború közelségére utaló legegyértelműbb jel: Washington tömegesen hívja be és küldi az öböl térségébe tartalékosait. Összesen egymillió civil főfoglalkozású, de rendszeres katonai kiképzésben részesülő ember él Amerikában.

A háború közelségére utaló legegyértelműbb jel: Washington tömegesen hívja be és küldi az öböl térségébe tartalékosait. Összesen egymillió civil főfoglalkozású, de rendszeres katonai kiképzésben részesülő ember él Amerikában. William Whobrey, a Yale Egyetem professzora, tartalékos ezredes beszélt a tartalékos rendszerről és korábbi taszári élményeiről.

A tartalékosok az amerikai polgárháborútól kezdve a világháborúkon át Boszniáig és Afganisztánig minden jelentős hadszíntéren támogatták az amerikai hadsereg hivatásos katonáit. Az Egyesült Államokban a vietnami háború vége óta nincsen sorozás, így William Whobrey is maga döntött úgy fiatal korában, hogy hétvégéit a gyakorlatozásra szánja, és mellékállásban katonának áll. A professzor huszonöt év szolgálati idejével elvileg már visszavonulhatna a hadseregből, ám a szeptember 11-i események óta az Egyesült Államok felfüggesztette a terrorizmus elleni harcban nélkülözhetetlen szakértők, köztük az ő nyugdíjazását. A professzor tehát csak eredetileg volt önkéntes, jelenleg mégsem szerelhet le.

Parancsra bármikor köteles ideiglenesen feladni professzori munkáját a Yale Egyetem német tanszékén, és bevonulni hónapokig tartó katonai szolgálatra. Az ő egységéből sok tartalékost be is hívtak már a háborús készülődés miatt. Az amerikai törvények szerint a Yale szintén köteles elengedni a hadseregbe, illetve az aktív szolgálat végén vissza kell várnia professzori székébe.

Whobrey katonai szakterülete a civil lakossággal való kapcsolattartás, erről rendszeresen oktat NATO-tiszteket is. Az amerikai tartalékosok mindössze egy százaléka szorosan vett harcoló alakulat tagja, a túlnyomó többség orvos, katonai rendész, mérnök, hírszerző, vagy éppen összekötő a civilekkel. Még a „pszichológiai műveletek parancsnoksága” nevű szervezet is a tartalékos szervezet része.

Whobrey a Stanford Egyetemen szerzett PhD-t német irodalomból, de már a seattle-i elsődiplomás tanulmányai alatt kapott katonai kiképzést. Az amerikai tartalékos haderő kialakított egy felkészítő tanfolyamot, amelyet bármely amerikai felsőoktatási intézmény hallgatói felvehetnek egyetemi kreditpontokért. Annak idején Colin Powell is így ismerkedett meg a katonasággal. A tanfolyamot elvégzők egy része hivatásos, egy része tartalékos katona lesz.

– A hadseregben is jól jön, hogy nem laktanyában éltem le az egész életemet – magyarázza Whobrey, majd hozzáteszi: – Lehet, hogy kevésbé pontosan tudok lőni, mint néhány bajtársam, de egyetemi munkám miatt sokkal inkább tudok beszélni a civilek nyelvén, mint azok, akik főállásban harckocsit vezetnek.

Whobrey egykori beosztásának köszönhetően 1996-ban rendszeres kapcsolatban állt a taszáriakkal. – Először magán a taszári bázison töltöttünk pár hetet 1996 januárjában – mondja. – Ezután áthelyeztek Táborfalvára, ahol felújítottak egy volt szovjet harckocsilőteret a Boszniában szolgálatot teljesítő IFOR-tankok számára. Itt voltam lakossági összekötő. Feladatomat megkönnyítette, hogy friss volt még a szovjet csapatok „emléke”. A legnagyobb problémát a robbanások döreje okozta. Lakossági összekötőként csak annyit tehettem, hogy kihirdettem, mikor kell számítaniuk újabb lövészetre – emlékszik vissza a professzor.

Whobrey azt mondja: hét éve még különlegességnek számított egy amerikai alakulat megjelenése Magyarországon. Valóban meglepő lehetett, amikor egy kecskeméti autókiállításon váratlanul gépesített lövegek bemutatójával léptek fel. Egyszer azért kellett a kecskeméti polgármestertől elnézést kérni, mert a hatalmas katonai jeeppel tilosban parkoltak az amerikai katonák. A hadsereg píárja kedvéért mindenkivel hősiesen leültem egy pohár italra. A helyi polgármesterekkel pálinka mellett tudtunk a legjobban kommunikálni. – teszi hozzá.

Jack Straw szerint az Irak elleni háborút nagyon nehéz lesz megvívni, ha a társadalom nagy része ellenzi a katonai akciót. A brit diplomácia vezetője szerint tisztességesebb lenne a kormányok számára úgy belevinni az országot egy katonai akcióba, hogy kézzelfoghatóan maguk mögött tudják az egész lakosságot – írja az AP.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?