Öt érzékszervnek öröm

Múzeum? Látványpark? Avagy „egyszerűen” csak szentély, a bor temploma? Nehéz besorolni az alsó-ausztriai Langenloisben még a szüret előtt megnyílt Loisiumot.

Múzeum? Látványpark? Avagy „egyszerűen” csak szentély, a bor temploma? Nehéz besorolni az alsó-ausztriai Langenloisben még a szüret előtt megnyílt Loisiumot. A már külsejében is messziről figyelmet keltő, a földszintes környék és a szőlőültetvények közül magasan kiemelkedő, fura homlokzatú betonépítményben azután a látogató öt érzékszervvel élheti meg a borkészítés minden mozzanatát.

A túra mindenképpen elgondolkodtató – ez a töprengés volt a célja azoknak, akik ötleteikkel nem takarékoskodva létrehozták ezt a különös építményt az egyedülálló „műsorral”. Az építész – a New York-i Steven Holl – maga is pironkodva vallja be, hogy nem hitt terve ilyen kedvező fogadtatásában.

De vajon kell-e egyáltalán ez a cégér? Nem elég a jó bor, amit a környék nem csekély mennyiségben termel? A létesítmény megálmodói és kivitelezői esküsznek rá, hogy nem a közvetlen haszon, a jobb kereskedelmi mutatók reménye az elsődleges. Sokkal inkább az, hogy akik szívesen isszák, ismerjék meg a teljes termelési folyamatot, mégpedig ne a hagyományos módon.

Az osztrák borkereskedelemnek – bortermesztésnek – sok oka nincs a panaszra: tavaly az osztrákok torkán 250 millió liter bor folyt le, pedig ebben az országban a sört se vetik meg. A borgazdák számára ennél is nagyobb öröm, hogy tavaly az osztrák export minden rekordot megdöntött. Több mint hatvanmillió litert exportáltak, s ez a mennyiség most először meghaladta a behozatalt, ami 51,4 millió litert tett ki. Az öröm csak azért nem teljes, mert az exportból származó bevétel a menynyiség ellenére az import árának még a felét se éri el: mindössze 56,5 millió euró szemben behozott borokért kifizetett 138,8 millióval. Ha visszatekintenek a nyolcvanas években a súlyos borcsalási válság nyomán kialakult helyzetre, érthető az öröm. Akkortájt némi „segédlettel”, vegyi anyagok hozzáadásával javítgatták fel a borok minőségét, és ezzel évtizedre lerombolták a bizalmat. Az első sokk után létrehozott és azóta többször kiegészített bortörvény nemzetközi összehasonlításban is igen szigorú minőség-ellenőrzést tesz kötelezővé. Eközben az esetleg a borfogyasztástól vonakodókat sokféle tudományos tanács is a nemes nedű fogyasztására ösztönzi. Kísérletek mutatják ki, mi mindenre jó a fehérbor – avagy éppen a vörös –, persze csak ha mértékkel isszák.

Bécs, 2003. október

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?