Bár a közvélemény szerint a hajléktalanok eldorádója a főváros, a tény, hogy egyre több vidéki választja Pozsony utcáit, arra utal, hogy a gondok mélyebben gyökereznek. Eva Chudinová, a pozsonyi magisztrátus szóvivője szerint a főváros lehetőségeihez mérten hatékonyan kezeli a problémát.
Össztársadalmi probléma
Bár a közvélemény szerint a hajléktalanok eldorádója a főváros, a tény, hogy egyre több vidéki választja Pozsony utcáit, arra utal, hogy a gondok mélyebben gyökereznek. Eva Chudinová, a pozsonyi magisztrátus szóvivője szerint a főváros lehetőségeihez mérten hatékonyan kezeli a problémát. „Pozsony magisztrátusa az egyetlen, amely 2003-ban hivatalos felmérést készíttetett a hajléktalanok számát illetően, ennek alapján számuk kisebb-nagyobb eltérésekkel 600 körül mozog. A civil szervezetek számukat több ezerre becsülik, ám ezt alátámasztani nem tudják. A következő év elején menhelyet hoztunk létre számukra, s a problémakör kezelése azóta is a város prioritásai közé tartozik. Természetesen egyházi segélyszolgálat korábban is működött, és néhány civil szerveződés figyelme is fokozatosan erre a területre irányult, így – összehangolva tevékenységünket – hatékonyabban tudunk segíteni rajtuk. Időközben Pozsony megye is létrehozott egy menhelyet a főváros Lamač városrészében, így több mint kétszáz embernek tudunk éjjeli szállást biztosítani a város területén. Ugyanakkor igénybe vehetik az egész nap nyitva lévő higiéniai állomások szolgáltatásait is, ahol tisztálkodhatnak, orvosi segítséget kérhetnek, vagy éppen tiszta ruhához juthatnak. A város vezetése elsődleges feladatának mégis az olyan állapot megteremtését tartja, mely nem teszi lehetővé, hogy a város bármely lakosa – ők teszik ki a hajléktalanok felét – lakás nélkül maradjon. Jelenleg két olyan intézmény működik a városban, melyben a beilleszkedni hajlandó, munkát vállaló egyének akár öt éven át lakhatnak. Ez elegendő idő arra, hogy bérlakáshoz jussanak, melyekből a város évente átlagban százat épít.” A sátortábor kapcsán jegyzi meg: „A város nem fog ilyet kialakítani, ám ha felkérik, mindenképp rendelkezésre bocsátja a szükséges területet. Sok hajléktalan nem hajlandó együttműködni, elutasítják a legelemibb szabályok betartását is, így számukra valószínűleg ismét átmeneti megoldást kell találni.” (-la-)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Korábbi cikkek a témában
2012. 08.19.
Brooklyn, 2006. december
2012. 08.19.
Fogyasztói hiszekegy
2012. 08.19.
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.