Összeolvadó gigászok

A csillagászok első ízben bizonyították, hogy ugyanannak a galaxisnak a magjában két aktív, szupertömegű fekete lyuk létezik.

A csillagászok első ízben bizonyították, hogy ugyanannak a galaxisnak a magjában két aktív, szupertömegű fekete lyuk létezik. A bizonyíték a NASA Chandra röntgenműholdjától származik: mű-szerei „átnéztek” a galaxis magját takaró sűrű por- és gázanyagon, s egyértelművé vált az, amire korábbi megfigyelések alapján következtettek: két hatalmas „szörnyeteg” kerülgeti egymást a centrumban. A galaxisok centrumában – sajátunkéban, a Tejútrendszerében is – igen nagy tömegű fekete lyukak helyezkednek el, amelyek egy ún. tömegbefogási korongban folyamatosan maguk köré gyűjtik és részben elnyelik a környező anyagot. A begyűjtött anyag felforrósodik és erőteljes röntgensugárzást bocsát ki, amelyet a Föld körül keringő röntgenműholdak (élükön a legjobb képeket készítő Chandrával) észlelni képesek. Általánosnak mondható, hogy egy galaxismagban egy fekete lyuk van, amelynek tömege arányos a galaxis tömegével. Az NGC 6240 jelzésű galaxisról azonban már korábban gyanították, hogy itt „két dudás van egy csárdában”, a rádió-, optikai- és infravörös tartományban végzett megfigyelések alapján, amelyek egy kettős magot mutattak. Mindez azért is lehetségesnek tűnt, mert az NGC 6240 két kisebb galaxis összeolvadása során keletkezett, s ún. csillagontó galaxisnak számít: az egyesülés során összenyomódott por- és gázanyagból a megszokottnál sokkal hevesebb ütemben alakulnak ki a csillagok. A Chandra „röntgenszeme” most átnézett a centrumot övező anyagfelhőkön, s bizonyossá vált: a magban két szupertömegű fekete lyuk tartózkodik, amelyek egymás körül keringenek. Egymástól való távolságuk kb. 3000 fényév. Jelenleg mindkét fekete lyuk aktív, azaz intenzíven maga köré halmozza környezetének anyagát, s a tömegbefogási korongban lévő atomok heves röntgensugárzást bocsátanak ki. A becslések szerint néhány százmillió év múlva egy katasztrofális esemény során összeolvadnak, gigászi mennyiségű sugárzást és gravitációs hullámokat bocsátva ki. A felfedezés végleg bizonyítja, hogy a galaxismagokban található fekete lyukak összeolvadással is növekedhetnek. Hasonló, jelenleg zajló eseményeket a jövő gravitációs hullámokat mérő műszereivel figyelhetünk majd meg. A Chandra elsőként bizonyította, hogy ugyanazon galaxis magjában két aktív fekete lyuk van. (O)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?