Washington. Az orvostudománynak hamarosan nem lesz szüksége embrionális őssejtekre a kutatásokhoz, ugyanis a felnőttekben is található olyan őssejt, amelyből később bármilyen más testszövetet elő lehet állítani – jelentette be egy amerikai kutatócsoport.
Őssejt klónozás nélkül
Ha a felfedezést más tudósok is alátámasztják, akkor valószínűsíthető, hogy a világon mindenütt betiltják a sokat vitatott klónozást, hiszen az ember saját sejtjeiből is elő lehet majd állítani a tökéletesen beilleszkedő „pótszöveteket és pótszerveket”.
A különleges sejteket Catherine Verfaillie, a Minnesota Egyetem kutatója fedezte fel felnőtt csontvelőben. A kísérleteikből kiderült, hogy a többhatású felnőtt őssejtek ugyanarra felhasználhatók, mint az embrionális őssejtek.
Hasonló sejtet állítólag két másik labor is talált egerekben, míg egy biotechnológiai vállalat, a MorphoGen Pharmaceuticals azt állítja, hogy azt bőrben, izomban és emberi csontvelőben is megtalálta. Verfaillie egerek, patkányok és emberek csontvelejéből többször is kivont ilyen sejteket. „A tenyészetben a sejtek korlátlanul növekedtek, néhányuk két éven keresztül folyamatosan megőrizte a jellegzetességeit, az öregedés minden jele nélkül” – mondta a kutatónő. Retrovírusos megjelölési technikával Verfaillie kimutatta, hogy a többhatású felnőtt őssejt valóban sokoldalú: megfelelő körülmények között az egyes őssejtek utódaiból különböző sejttípusokat – például izom-, porc-, máj- és idegsejteket – lehet előállítani.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.