<p>A gazdasági válság és az elhízottak arányának növekedése a fejlettebb országokban összefüggést mutat - állapította meg a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) új jelentése.</p>
OECD: az elhízottak arányának növekedése és a gazdasági válság összefügg
Egyes országokban - Ausztráliában, Franciaországban, Mexikóban és Svájcban - akár évi három százalékkal is nő az elhízottak aránya, míg az Egyesült Államokban, Kanadában, Dél-Koreában és Olaszországban viszonylag állandó a ráta - olvasható a jelentésben. A rendelkezésre álló adatok elemzése azt mutatta: azokban az országokban, amelyeket leginkább érintett a 2008-ban kezdődött globális recesszió, a családok arra kényszerültek, hogy kevesebbet költsenek élelemre, különösen az egészségesebb, ám gyakran drágább árura, gyümölcsre, zöldségre. Helyettük inkább az olcsóbb ételeket vásárolták - áll a dokumentumban.
Még a válságot könnyebben átvészelő országokban is voltak csoportok - mindenekelőtt a nők, az alacsonyabb iskolai végzettségűek és a szerényebb jövedelműek - akiknél az elhízás kockázata szintén magasabb volt. A tíz OECD-tagállam adatainak elemzésén alapuló új jelentést szerdán mutatják be az elhízással foglalkozó európai kongresszuson Bulgáriában.
Az OECD legtöbb állama a fejlett országok közé tartozik, ám vannak köztük feltörekvő gazdaságok is, például Törökország és Mexikó. Nem tagja a szervezetnek Kína és India. Az elhízás növekvő aránya a kormányok gazdasági terheit is fokozza, mert szembe kell nézniük a túlsúllyal összefüggő krónikus problémákkal, a cukorbajjal, a szívbetegségekkel, sőt a rákkal is. A jelentés pozitívumként emeli ki, hogy bár a fejlett országokban minden ötödik gyermek túlsúlyos, több országnak sikerült megállítani az elhízott gyermekek arányának növekedését, sőt kissé csökkenteni is azt - áll a párizsi székhelyű szervezet elemzésében.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.