Norvégiában a nőket is besorozzák katonának

Oslo |

<p>&nbsp;Norvégiában a jövőben a nőket is besorozzák a hadseregbe, s ezzel a skandináv ország lesz az első állam Európában és a NATO-tagok között, amely a nők számára is bevezeti a hadkötelezettséget. Norvégiában nők eddig is szolgálhattak a hadsereg kötelékében, de csak önkéntesként. A norvég fegyveres erők állományának 10 százaléka nő a védelmi minisztérium adatai szerint.</p>



    Pénteken a parlamentben nagy többséggel megszavazták, hogy a nőkre is terjesszék ki a hadkötelezettséget. A változtatás célja, hogy növeljék a hadseregben szolgáló nők arányát - 20 százalékra 2020-ra -, de várhatóan egyetlen nőt sem fognak emiatt akarata ellenére katonáskodásra kényszeríteni. A még beterjesztésre váró törvény várhatóan 2015-től lesz hatályos.
    Norvégiában a törvények elvileg lehetővé teszik minden fiatalember besorozását, de a hidegháború vége óta - mivel jelentősen csökkentették a fegyveres erők létszámát és megváltoztak az igények - a hadsereg megválogatja, kiket soroz be. Azok, akik nem szívesen teljesítenének katonai szolgálatot, könnyedén találnak kibúvót a hadkötelezettség alól, például egyetemi tanulmányokra hivatkozva. Évente a 60 ezer hadköteles fiatal közül csak 8-10 ezret hívnak be ténylegesen, és közülük válogatnak a fizikai és pszichológiai tesztek eredményei mellett a személyes motivációt is figyelembe véve.
    "Elvileg lehetséges, hogy egy nőt is akarata ellenére besorozzanak - ahogy ez elméletileg elképzelhető egy férfi esetében is -, de a gyakorlatban a hadsereg a leginkább motivált fiatalokat válogatja ki - mondta Laila Gustavsen, a kormánykoalícióban részt vevő Norvég Munkáspárt képviselője.
    Norvégia élen jár a nemek közti egyenlőség előmozdításában. Az állami vállalatok vezető testületeiben például a helyek legalább 40 százalékát nőknek kell betölteni. A kormánytagok fele nő, és a közvélemény-kutatások szerint a közelgő választások után várhatóan ismét női kormányfő kerül Norvégia élére - az ország történetében már másodszor - a jelenleg ellenzéki Erna Solberg személyében. A skandináv országban a héten ünnepelték a 100. évfordulóját annak, hogy a nők is megkapták a szavazati jogot.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?