A két százalékos adófelajánlás kis befektetéssel komoly támogatást hozhat a nonprofit szervezeteknek. A regisztráció költségei mintegy 1000–1500 koronát tesznek ki, és számolni kell bizonyos összeget a reklámra, tájékoztatókampányra is, de beruházás bőven megtérülhet.
Nem túl aktívak a hazai magyar alapítványok
A szlovákiai magyar szervezetek többsége azonban nem él ezzel a lehetőséggel, gyors összesítésünk alapján a több mint 7600 támogatható szervezet közül kevesebb, mint 100 olyat találtunk, mely a neve alapján köthető a magyar kisebbséghez. Elképzelhető természetesen, hogy ennél több magyarok lakta területen dolgozó szervezetet is tartalmaz a támogatható szervezetek listája, de a lakosság arányának megfelelő 8-10 százalékos arányt biztosan nem éri el a számuk.
Ezt igazolja a Fórum Információs Központ tavalyi felmérése is. Képviselője, Nagy Myrtill szerint kevesen regisztráltatják magukat a célszervezetek jegyzékében, bonyolultnak tartják a folyamatot. Sokakat elriaszt az is, hogy a regisztráció pénzbe kerül. „Sok szervezet úgy tartja, hogy ez az ár számukra túl nagy, mivel a regionális, kis szervezeteknél az 1500 korona is nagy teher lehet. Ezért alacsony azoknak a magyar szervezeteknek a száma, melyek számára fel lehet ajánlani az adó 2 százalékát” – véli Nagy Myrtill.
A gyakorlat azt mutatja, hogy a támogatás megszerzéséhez nem elég a regisztráció, a szervezet akkor lehet sikeres, ha kampányol az adófelajánlás érdekében. A kampány alatt azonban nem kell hatalmas, nagy költséggel megvalósított reklámhadjáratot érteni, elég, ha levélben, e-mailben megszólítja a szervezet a hatókörzetében működő cégeket, magánszemélyeket, tájékoztatja őket eddigi tevékenységéről, terveiről. Valami módon ugyanis ki kell tűnni a támogatásra jelentkezett több mint 7600 szervezet közül. Nagy Myrtill szerint a legolcsóbb – csak egy kis időt és energiát követel – a szóbeli megkeresés, és hatékony is. A formáról a szervezetnek kell döntenie annak viszonyában, hogy mekkora összeget akar áldozni a kampányra.
Tavaly a felajánlott adó összege meghaladta az 1,125 milliárd koronát, ez várhatóan idén tovább emelkedik, ennek túlnyomó többségét a jogi személyek, vagyis a cégek, vállalatok adója tette ki, érdemes tehát a cégekre fókuszálni a kampányt. Természetesen a magánszemélyek is sokat segíthetnek a szervezeteknek, főleg a szülői szövetségek, egyéb iskolai szervezetek számíthatnak nagyobb összegre a magánszemélyektől.
A támogatandó szervezet kiválasztásakor érdemes utánanézni eddigi tevékenységének. Idén egyes szervezeteket kizártak a támogatottak listájáról, mivel nem tettek eleget az elszámolási kötelezettségüknek, vagy nem a meghatározott céljaiknak megfelelően költötték el a felajánlott pénzt. Pontos információkat ezekről a szervezetekről a www.rozhodni.sk honlapon, vagy a www.notar.sk honlapon találhatunk. A jegyzői kamara 136 szervezet támogatását nem engedélyezte valamilyen korábbi hiba miatt.
A legnagyobb szervezetek, mint például a Közép-Európai Alapítvány (CEF), nem saját programokat valósítanak meg, hanem pályázatok útján osztják tovább a nekik felajánlott összeget. A CEF tavaly közel 42,5 millió koronát kapott, ebből iskolák felújítását, oktatási programokat, kulturális programokat támogattak. A kisebb szervezetek elsősorban saját programjaik megvalósítására fordítják a támogatást, a szülői szövetségek egy adott iskola felszerelésére, a gyerekek programjainak megvalósítására költik el a pénzt. (lpj)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.