Nem mindenhol temetnek

Kinyíló világunkban feltárulnak a távoli népek eddig rejtett szokásai. ĺgy ismerhetjük meg temetkezési kultuszukat is, amely nemcsak népenként, hanem gyakran még országhatáron belül sem egységes, amint azt hazánkban is tapasztalhatjuk.

Kultúrkörünkben ősidők óta az elföldelés az uralkodó szokásPavol Funtál felvételeKultúrkörünkben ősidők óta uralkodó szokás az elföldelés, bár ismertek a temetkezés más módjai is (balzsamozás, hamvasztás). Egyik néprajzi kézikönyvünkben olvasható, hogy „A magyar parasztság – az általános hazai gyakorlatnak megfelelően – a halottakat a földbe helyezi örök nyugalomra.”

Ezért meglepődve értesülünk arról, hogy más népek nemcsak földbe, hanem tűzbe, vízbe, sőt égbe is temetkeznek. Vízbe például az Orinoco-deltájában élő warao indiánok, akiknek nincs szilárd talaj a lábuk alatt. De nem is kell olyan messzire tekintenünk: a sárréti pákászok körében saját csónakjuk helyettesítette a koporsót, de a Bodrogközben, a Szigetközben s a Tisza árterébe települt falvak szegényeinél is megőrizte némely adat a csónakba temetkezés emlékét.

A tűzbe temetés szokására emlékeztetnek a temetőben gyújtott tüzek; a halott lelkének tetsző áldozat jelképpé szelídült emléke a temetői mécsesek meggyújtása, a halottak napi gyertyaégetés. A török népek az égbe repítik a halottak lelkét. Tibetben az elhunyt testét is: a holttestet felviszik a hegytetőnek egy kijelölt részére, és egy lapos kőre fektetik.

A gyász színe a mi kultúránkban fekete, de a világ nem egy népe fehér ruhát öltve gyászolja halottait. (Csököly községben és a Dél-Dunántúl néhány más falvában nálunk is fehér volt a gyász színe egészen a 19. század közepéig, a szomszédos települések némelyikében meg sárga). A palócok lakta vidékeken a közeli hozzátartozók fekete gyászba, a távoli rokonok kék-zöld félgyászba öltöztek. A zöld az iszlám szent színe, de egyben a gyász színe is. Ma is a muzulmán temetés kelléke a zöld koporsólepel. Van olyan ország, ahol az iszlám temetésen csak férfiak vesznek részt. A nők az iszlám vallás szerint nem tudják visszatartani könnyeiket, ezzel megnehezítik a távozni készülő lélek útját. Az asszonyok otthon búcsúznak el a halottól.

Az etnikai különbségek mellett megfigyelhetők vallási eltérések is a végső búcsú szertartásrendjében. Minden vallás a maga módján néz szembe az ember halandóságával. A hagyományőrző protestáns vidékeken éjfélnél tovább nem maradnak, míg a katolikusoknál hajnalig vannak együtt a virrasztók. A túlvilági életbe vetett hitet jól érzékeltetik a sírmellékletek. Néhol szokás volt egy tálban ételt és az elhunyt használati tárgyait vele temetni. Katolikusoknál a halott karjait – ha keresztszülő – mellükön keresztbe teszik. Általában olvasóval kötik körül kezét, melybe vagy szentelt gyertyát állítanak vagy az illető imádságoskönyvét. A reformátusok a harangnak csupán igen rövid meghúzásával jelzik a lélek távozását.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?