A szélsőséges időjárás miatt egyre többen teszik fel a kérdést, megéri-e Szlovákiában légkondicionálóba fektetni a pénzünket. A szlovák meteorológiai intézet adatai azt mutatják, hogy igen. Mára ráadásul a kereskedők is egyre kedvezőbb ajánlatokkal állnak elő.
Nem kell átizzadnunk a nyarat
Nem csoda, ha az elmúlt években elsősorban Dél-Szlovákiában nőtt a klímaberendezések iránti kereslet. A nagy többség persze továbbra is a piacon pár száz koronáért megvásárolható ventilátorokra esküszik, egyre többen döntenek azonban a beépíthető légkondicionálók mellett. Mindezt figyelembe veszik a lakóházakat építő cégek is, amelyek az elmúlt években egyre több helyen alapfelszerelésként már a klímaberendezést is beépítik. A légkondicionálók iránti növekvő keresletet igyekeznek meglovagolni azonban a kereskedők is, így különösen a nyár elején szinte minden üzletlánc akciós kínálattal próbálja megnyerni a vásárlókat. A legnagyobb hazai üzletlánc például jelenleg már 10 ezer koronánál olcsóbban kínálja az akciós klímaberendezését, amit természetesen részletekben is fizethetünk, vagyis kezdőrészletként elegendő 800 koronát lefizetnünk, és már vihetjük is a terméket.
Nagyjából hasonló kínálata van a többi üzletláncnak is, így mielőtt választanánk, érdemes szétnézni a piacon. Vannak, akik az akciós légkondicionáló mellé olcsóbb ventillátorokat is kínálnak, vagy egyéb módon vonzzák a vevőket. A részletfizetésen kívül igénybe vehetjük a bankok szabad felhasználású hiteleit is. Ezek azonban ebben az esetben nem olyan kedvezőek, mint az egyéb termékeknél.
Mire kellene különös mértékben odafigyelnünk, ha úgy döntünk, hogy légkondicionálót vásárolunk? A piacon természetesen rengeteg cég árulja termékeit, a megfelelőt kiválasztani így egyáltalán nem könnyű feladat. Mivel a kereskedők érdeke nem mindig egyezik a vásárlóéval, vagyis gyakran olyan terméket is megpróbálnak rásózni, amivel maguk sincsenek megelégedve, az üzletesek „szakavatott” véleményére nem minden esetben érdemes hallgatni. A kereskedők ugyanis csak azt a terméket veszik vissza, amely a jótállási idő alatt elromlott. A nagyobb fogyasztást, a hangosabb üzemmódot vagy a gyenge teljesítményt nem reklamálhatjuk. Mivel légkondicionálót nem minden héten veszünk, a hamis információkat nyújtó kereskedőt még csak azzal sem büntethetjük, hogy legközelebb nem nála vásárolunk. ĺgy mielőtt felkeresnénk az üzletet, érdemes átlapozni a fogyasztóvédelmi magazinok erről szóló cikkeit, az internetes forrásokat, és ha van ilyen lehetőségünk, akkor kérdezzük meg az ismerőseinket is, hogy milyen légkondicionálót használnak, és hogy meg vannak-e vele elégedve.
A megbízható cégek vállalják a beszerelést és az esetleges javításokat is. Ha mégsem, akkor biztosan tudnak ajánlani olyan céget, amely ezt elvégzi. Nem érdemes épp a légkondicionáló-szerelésen kipróbálnunk a műszaki érzékünket, hiszen a berendezés élettartama és problémamentes működése nagyban függ a helyes üzembe helyezésétől. A klímaberendezések várható élettartama függ a berendezés típusától, márkájától, valamint a szervizelés, karbantartás rendszerességétől is. Általánosan elmondható, hogy előírásoknak megfelelő használat és szervizelés mellett kb. 15–20 évet is képes problémamentesen működni egy klíma. (mi, p, t)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.