60 Minutes Australia/YouTube
Négylábon járó embereket fedeztek fel
Egy család négy lábon közlekedik, vagyis a majmokhoz hasonlóan mozognak. A tudósok az evolúció szempontjából fontos felfedezésről beszélnek.
A törökprszági Ulas család, amelynek néhány tagja rendelkezik ezzel a rendkívüli tulajdonsággal, először egy tudományos cikk, majd a BBC The Family That Walks on All Fours című dokumentumfilmje révén került reflektorfénybe.
Nicholas Humphrey professzor, a London School of Economics evolúciós pszichológusa felfedezte, hogy a család 18 gyermekéből hat született ezzel a tulajdonsággal.
„Ami megkülönböztet minket az állatvilág többi részétől, az az, hogy mi vagyunk az a faj, amelyik két lábon jár, és magasra emeli a fejét... persze ott a nyelv is és mindenféle más dolog, de ez borzasztóan fontos ahhoz, hogy úgy érezzük, különbözünk az állatvilág többi tagjától. Ezek az emberek átlépik ezt a határt.” - mondta a professzor.
Egy úttörő tanulmányban török tudósok azt javasolták, hogy egyfajta „devolúció” történhetett a család esetében, ami potenciálisan visszafordíthatta az evolúció hárommillió éves folyamatát. Ezt az ellentmondásos elméletet Humphreys professzor bírálta.
A tanulmányban továbbá a gyerekeknél zsugorodott kisagyat találtak, ami más embereknél jellemzően nem befolyásolja a kétlábúságot - számol be a Daily Star. A Liverpooli Egyetem kutatói szerint azonban ezeknek a gyerekeknek a csontváza inkább hasonlít a majmokra, mint az emberekre. A hasonlóságok ellenére fontos megjegyezni, hogy a mozgásuk különbözött a majmokétól; nem az ujjperceken jártak, hanem lapos tenyeret használtak helyette.
A professzor azt is felvetette, hogy a gyerekek fejlődését befolyásolhatta az is, hogy kilenc hónapos koruk után nem bátorították őket a felállásra.
A fejlődésük elősegítése érdekében a gyerekekhez fizioterapeutát rendeltek. Mire Humphrey professzor másodszor is ellátogatott Törökországba, jelentős javulást tapasztalt a mozgásképességükben.
(mirror, bbc)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.