Vasárnap kezdődik a téli időszámítás, hajnali 3 órakor 2 órára kell az órákat visszaállítani.
Ne feledje: vasárnap óraátállítás!
Az órákat hajnali 3.00 óráról 2.00 órára állítják vissza, a helyi idő visszaáll az időzóna csillagászati idejére. Reggelenként korábban lesz világos, esténként viszont korábban sötétedik majd.
Az óraátállítás, vagyis a nyári időszámítás gondolata, amivel napfényes órákat nyerhetünk, Benjamin Franklin amerikai államférfi, feltaláló, fizikus 1784-ben megjelent cikkében merült fel először. Az első komoly javaslatot a nyári időszámítás bevezetésére William Willet londoni építész tette 1907-ben a The Waste of Daylight című esszéjében, amelyben azt fejtegeti, hogy ne pazaroljuk a nappali világosságot.
Az EU-ban az 1980-as években hangolták össze az időszámítást, amikor egységesítették az egyes tagállamok óraátállítását az utolsó márciusi és az utolsó októberi vasárnapra.
Az óraátállítás és az energiatakarékosság közötti összefüggést az utóbbi időben egyre többen vitatják. Arra hivatkoznak, hogy napjainkban sokkal rugalmasabb a közvilágítás rendszere, megváltoztak a fogyasztási szokások, az emberek többet néznek tévét és elterjedtek a légkondicionáló berendezések is – mindez megváltoztatja a korábban még jelentős megtakarítással járó nyári időszámítás előnyeinek és hátrányainak egyenlegét. Ellenérvként hozzák fel azt is, hogy az átállás hatással van az emberek bioritmusára, közérzetére, a statisztikák szerint az óraátállítást követő napokban nő a közlekedési balesetek száma.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.