Ne égessük el a pénzünket!

Az energiaárak folyamatos növekedése miatt bevételeink egyre nagyobb hányadát költjük közüzemi díjakra. Sok pénzt spórolhatunk meg, ha háztartási fogyasztóinkat a lehető legtakarékosabban használjuk. Az alábbiakban ehhez próbálunk adni néhány tanácsot.

Ma már szinte el sem tudjuk képzelni az életünket olyan háztartási gépek nélkül, mint a televízió, a videó, a rádió, a mikrohullámú sütő, a vízforraló és sok egyéb. Mind más-más tevékenységben segít bennünket, egy azonban közös mindegyikben: villanyáram nélkül hasznavehetetlenek. Sokszor azonban akkor is fogyasztják a pénzünket, amikor erre nem is gondolunk. Egyre több fogyasztót szerelnek fel ugyanis olyan berendezéssel, amely lehetővé teszi számára a készenléti üzemmódot, vagyis amikor látszólag ki van kapcsolva, ám rá van kötve az energiahálózatra. Példaként a tévékészülék említhető, amelyet ma már többnyire csak a távirányítóval kapcsolunk ki és be. Igaz, a készenléti üzemmódban a készülék csak mintegy 5-20 W-nyi energiát használ fel, ám ezt folyamatosan teszi. Ez éves szinten akár 2 000 koronával is növelheti a kiadásainkat. Épp ezért már a vásárlásnál oda kellene figyelnünk arra, hogy a készülék készenléti üzemmódban a lehető legkevesebbet fogyasszon, vagy használat után egyszerűen teljesen ki kellene kapcsolnunk.

Tetemes összeget takaríthatunk meg azzal is, ha energiatakarékos izzókat használunk. Ezeknek akár 15-ször hosszabb az élettartamuk, és 80 százalékkal alacsonyabb a fogyasztásuk, mint a rendes villanykörtéké. Igaz, az áruk többszöröse a klasszikus izzóknak, ám napi három órányi világítás mellett az áruk fél év alatt megtérül. Öt energiatakarékos izzó használatával évente akár 2 ezer koronát is megtakaríthatunk.

A konyhában fogyasztjuk a legtöbb villanyáramot. A fejlett országokban készült felmérések alapján – egy minden időtakarékos géppel és berendezéssel felszerelt korszerű konyhában – a háziasszony mintegy 20%-kal több időt tölt el, mint egy száz évvel ezelőtti, az akkori, „kézi működtetésű” eszközökkel ellátott konyhában. Érdemes tehát odafigyelni a készülékek, konyhai eszközök beszerzésére, használatára, az energiatakarékossági lehetőségek figyelembevételére is.

Tájainkon – elsősorban a korábbi olcsó gázárak miatt – az elmúlt években faluhelyen is elterjedt a gáztűzhely, az előző rendszerben épült panellakásokban pedig ez az alapfelszereléshez tartozott. A gázárak azonban évről évre magasabbra szöknek, így nem árt tudni, hogyan spórolhatunk főzés közben.

Sok háziasszony, amikor a főzéshez hozzákezd, szinte ösztönös mozdulattal elsőként a gáztűz-helyt gyújtja be. Ég a láng, amíg pucolja a baromfit, szeleteli a húst, keresgéli a fűszereket, előveszi a lábosokat, konyhai eszközöket. Pedig mennyivel egyszerűbb lenne mindezeket a műveleteket előbb elvégezni, s csak akkor begyújtani a lángot, ha már a fazék rákerült a tűzhelyre. A legmagasabb hőmérséklet a láng csúcsában van, így a fazékon túlérő csóva csak a levegőt melegíti. Mindig vigyázzunk arra, hogy a gázláng ne érjen túl az edény szélén, mert ez okozza a legnagyobb energiapazarlást. Helyesebb, ha a mélyhűtőből kivett húst előbb hagyjuk felengedni. Ilyenkor ugyanis megtakarítjuk a rejtett hőt, valamint a konyha hőmérsékletére való felmelegítéshez szükséges hőmennyiséget. Ez nem vonatkozik a mirelit-készítmények egy részére, amelyeket fagyott állapotban kell a forrásban lévő vízbe dobni. Csak forrásig használjunk teljes lángot, utána takaréklángon főzzünk! Ha erős a forrás, ne a fakanalat tegyük a fedő alá, hanem csökkentsük a gázlángot! Lehetőleg alacsony, széles edényben főzzünk! A láng így nagyobb felületen éri az edényt, jobb a hőátadás és kevesebb gáz kell.

Tegyünk fedőt az edényekre! Fedő alatt hamarabb fő meg minden, tehát kevesebb gáz kell, és az étel is ízletesebb lesz. A forrásban lévő ételt tartalmazó edényre hasonló nagyságú edényt helyezhetünk, amiben lassú párolást igénylő étel készülhet. ĺgy külön gázfogyasztás nélkül is készíthetünk, melegen tarthatunk ételt. A „toronyfőzéssel” sok gáz takarítható meg. Ha az étel vagy a sütemény elkészült, előbb zárjuk el a gázt, és csak utána emeljük le a tűzhely lapjáról az ételt, illetve ekkor vegyük ki a sütőből a süteményt!

Összeesik és nem sül egyenletesen a tészta, lassabban készül el a hús, ha a sütőajtót gyakran nyitogatjuk. Aprósüteményt 3-5 perc, pogácsaféléket 10-12 perc, nagyobb tésztákat 20 perc elteltével nézzünk meg először. A korszerű sütőkön üveges ajtó van és belső világítás. Az étel állapota tehát kívülről, a sütőajtó kinyitása nélkül ellenőrizhető.

A gáztűzhelyeken többféle nagyságú és teljesítményű égőfej van. Mindig a megfelelőt válasszuk! Ügyeljünk a tökéletes égésre! Az égésnyílások elszennyeződése tökéletlen égést okozhat. A gáztűzhely tisztítása, karbantartása igen egyszerű. Nemcsak a tűzhely felső főzőlapját kell megtisztítani a rácsepegett szennyeződéstől, hanem időnként a többi alkatrészeit is. Az égőket erősszálú kefével le kell kefélni, és gondosan el kell mosogatni. A tiszta, jól karbantartott égő 10% gázt takarít meg. A gázsütő rácsait leemelve, mosószeres forró vízzel tudjuk a legjobban megtisztítani. A sütőben lecsepegett szennye-ződés eltávolításához pedig célszerű a sütőtér fenéklemezét is kiemelni. (mi, Mf, t)

Energiatakarékosság az interneten:

www.energia.sk

www.sea.gov.sk

www.ecbratislava.sk

www.enpose.sk

www.e-filip.sk

www.rea.sk

www.fae.sk

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?